Deutsche Bank Anketi: Bitcoin En Büyük Piyasa Balonu

Bu Salı günü erken saatlerde yayınlanan bir Deutsche Bank anketi, yatırımcıların çoğunluğunun hala Bitcoin’in “aşırı balon” bölgesinde olduğunu düşündüğünü gösteriyor.

Ankete katılanların yarısından fazlası kripto para birimine 8 ile 10 arasında bir puan verdi. 0-balon değil demek iken 10-aşırı balon anlamına geliyor.

Deutsche Bank Anketi: Bitcoin En Büyük Piyasa Balonu 2
Kaynak: twitter.com

Yine de Bitcoin’i aşırı balon olarak görenlerin payı Mart 2021’e kıyasla önemli ölçüde azaldı. Bitcoin’in fiyat hareketinin 2022’de son derece düşük olduğunu belirtmekte fayda var. 

Anket, yatırımcıların borsada köpük olduğuna inanmaya devam ettiğini gösteriyor. Nasdaq 100 endeksinin yıllık bazda %22,30’dan fazla düşmesine rağmen, teknoloji hisseleri aşırı olmasa da hala bir balon olarak görülüyor. Ankete katılanların büyük çoğunluğu Nasdaq’a 7 veya daha düşük bir puan verdi.

Karşılaştırma için 2021’in başlarında, teknoloji hisseleri Bitcoin’in hemen yanında “aşırı balon” bölgesindeydi.

ABD hisse senedi piyasası, Avrupa ve Asya hisse senetlerine kıyasla daha köpüklü. Anket, Avrupa devlet tahvilleri ve kredi marjları gibi diğer varlık sınıflarının da sorunlu olduğunu gösteriyor.

Yine de Bitcoin boğaları, piyasanın olumsuz makroekonomik koşulları başarıyla atlatacağına ve yeni bir ralli başlatabileceğine inanıyor.

CryptoQuant analisti Ki-Young Ju, fiyatını ayakta tutacak yüksek profilli kurumsal yatırımcılar nedeniyle en iyi kripto para biriminin 20.000 doların altına düşmesinin pek olası olmadığını belirtti.

Bu ayın başlarında, Amerikan bankacılık devi JPMorgan, Bitcoin’in adil değerinin 38.000 dolar civarında olduğunu belirten bir araştırma notu yayınladı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Yarım Trilyon Dolar Değerine Tekrar Ulaştı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu