Dogecoin Destekçisi Elon Musk, Servetindeki Rekor Kayıpla Tarihe Geçti

Twitter, Tesla ve SpaceX’in milyarderi ve CEO’su Elon Musk, The New York Post’a göre insanlık tarihinde servetinden 200 milyar dolar kaybeden ilk kişi oldu. Daha önce hiç kimse bu kadar servet kaybetmemişti.

The New York Post’a göre, servetindeki düşüş, geçtiğimiz yıl Tesla hisselerindeki %66’lık düşüşe bağlandı.

Tesla hisselerinin fiyatlarındaki keskin düşüş, Elon Musk’ın Twitter destanı nedeniyle şirketten uzaklaşmasının yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşının şiddetlendirdiği Çin’deki tedarik zinciri kısıtlamalarıyla bağlantılı.

Elon Musk’ın Servetinin Düşüşü

Forbes’un gerçek zamanlı milyarderler listesine göre Elon Musk’ın şu anki serveti 136,9 milyar dolar ve ikinci sırada yer alıyor. Hisse senedi ve opsiyonlarla Tesla’nın yaklaşık %25’ine sahip, ancak hisselerinin yarısından fazlasını krediler için teminat olarak rehin verdi.

Musk, %9,1’lik bir mülkiyet hissesi ilan ettikten ve düşmanca bir devralma tehdidinde bulunduktan sonra, Twitter yönetim kurulu, şirketi Nisan 2022’de 44 milyar dolara Musk’a satmaya karar verdi.

Daha sonra Musk geri adım atmaya çalıştı ancak Twitter ona dava açtı. Satın alma, Ekim 2022’de tamamlandı. Musk şu anda şirketin yaklaşık %74’üne sahip.

4 Kasım 2021’de Elon’un serveti 340 milyar dolara ulaştı ve lüks eşya devi LVMH’nin arkasındaki Fransız girişimci Bernard Arnault tarafından geçildiği bu aya kadar dünyanın en zengin insanı olarak kaldı.

2022’de Tesla hisselerindeki %65’lik düşüşün ve Twitter’ın 44 milyar dolarlık satın alımının ardından Musk’ın önemli bir varlığı kalmadı.

Bu açıklamaların ardından Tesla, Model 3 ve Model Y’de 7.500 $ indirim dahil olmak üzere birçok modelinde fiyat indirimi yaptığını duyurdu.

Öte yandan Musk, Tesla’nın endişelerini reddetti ve faiz oranlarını artıran Federal Rezerv’i suçlamak için düzenli olarak Tweetler attı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Amazon, Dijital Para Birimleri Ekibi Kurmayı Amaçlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu