FOMC Tutanakları Yayımlandı, Bitcoin ve Ethereum Yükselecek mi?

2023’ün ilk birkaç gününde tanık olunan kripto piyasası toparlanması, FOMC tutanaklarının yayınlanmasının ardından sessizliğe büründü. Toplam kripto piyasası hacmi son 24 saatte %4,95 azaldı. Bitcoin ve Ethereum fiyatları sırasıyla 16,8 bin dolar ve 1.250 dolar seviyelerinde tutunuyor.

Federal Rezerv’in önümüzdeki aylarda enflasyonu azaltmak için kısıtlayıcı faiz oranı artışı, 2023’te beklenen Bitcoin ve Ethereum yükseliş rallisini etkileyecek mi?

FOMC Tutanaklarından Öne Çıkanlar

Federal Rezerv’in 4 Ocak’ta yayınlanan Aralık FOMC toplantısının tutanaklarından önemli noktalar, 2023’te kripto piyasası için ilginç bir tablo çiziyor.

  • Art arda dört kez 75 baz puanlık faiz artırımının ardından 50 baz puana geri çekilme kararı, enflasyonun yavaşladığını göstermez.
  • FOMC “toplantı yoluyla karar almaya devam edeceğinden” ve enflasyonu %2 hedefine geri döndürdüğünden, 2023’te faiz artırımlarına devam etme konusunda güçlü kararlılık.
  • Kısıtlayıcı para politikası duruşunun yıl sonunda işsizlik oranını %4,6’ya yükseltmesi ve fiyatları düşürme mücadelesinin devam etmesi bekleniyor.
  • Fed personeli, kısıtlayıcı faiz artışlarının devam etmesi için 2023’te bir durgunluk olasılığının değerlendirilmesini öneriyor.
  • Fed, finans piyasalarını, merkez bankasının fiyat istikrarını yeniden sağlama çabası olarak enflasyonu düşürmesini hafife almamaları konusunda uyardı

CME FedWatch Aracı, Şubat ayında 25 baz puanlık bir oran artışı için %64,2 ve 50 baz puanlık bir artış için %35,8 olasılığını gösteriyor. FOMC tutanaklarının açıklanmasının ardından 50 baz puanlık faiz artırımı olasılığı arttı.

Ayrıca ABD dolar endeksi (DXY) Perşembe günü 104 seviyesinin üzerinde kaldı. Borsa endekslerine bağlı vadeli işlemler, FOMC tutanakları piyasalarda karışık tepkilere yol açtığı için marjinal olarak daha yüksek işlem görüyor.

2023’te Bitcoin ve Ethereum Fiyatı

Wall Street bankaları, merkez bankası bu yıl faiz oranlarını artırmaya devam etmek istediğinden, 2023’te bir Fed pivotu bekliyor. Uzmanlar, 2023 yılının ortalarında para ve ekonomi politikası döngülerindeki değişimi öngördü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ünlü Yatırımcı Warren Buffett Yine Bitcoin'i Eleştirdi!

Bitcoin fiyatı şu anda 16.8K $ seviyesinin yakınında, 50-EMA’nın üzerinde 16.714 $ seviyesinde işlem görüyor. BTC fiyatı, Bollinger Band Sıkıştırması nedeniyle düşük oynaklık gösterecek. FOMC tutanaklarının açıklanmasının ardından işlem hacmi düşüşe geçti. Böylece fiyatın aralık hareketi yapmaya devam edeceğini gösterir.

Kripto analisti Michael van de Poppe, Bitcoin’in 1 Şubat’taki bir sonraki FOMC faiz artırım kararından önce 17.000 $’a çıkmaya hazır olduğunu tahmin ediyor. Ancak, BTC fiyatı toplantıdan sonra bir düzeltmeye tanık olabilir. Long pozisyon arayan insanlar 16,5-16,6 bin dolar civarında gidebilir.

Bu arada, Ethereum fiyatı da FOMC toplantısına yakın bir düzeltmeden önce daha iyi bir yukarı yönlü hareket gösterebilir. Ethereum şu anda 1.252 dolardan işlem görüyor ve düşük işlem hacmiyle yatay seyrediyor.

ETH’deki son fiyat artışı, Ethereum’daki yenilenen balina faaliyetinden kaynaklanıyor. Santiment’e göre, son 24 saat içinde Ethereum blok zincirinde değeri 100 bin doları aşan 600’den fazla ETH işlemi gerçekleşti.

Michael van de Poppe daha önce yatırımcılara Ethereum için çok önemli destek seviyesi olduğu için Ethereum’u 1.170 $’a yakın tutmalarını önerdi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu