Dolandırıcılar Koronavirüsü Kullanarak Bitcoin Elde Ediyor

Yeni bir dolandırıcılık yöntemi olarak COVID-19 (koronavirüs) salgını kullanılıyor. Dolandırıcılar, kendilerini popüler sağlık ve yardım kuruluşlarına üye olarak tanıtarak, mağdurları onlara bitcoin göndermeleri için kandırıyorlar.

Yeni koronavirüs birçok insanın sağlığını ve dünya ekonomisini tehdit etti. Yeni bir rapora göre, durumların ciddiyeti arasında dolandırıcıların insanların umutsuzluğundan yararlanmaya çalıştığı ortaya çıktı.

En son küresel kriz sırasında siber suçluların eylemlerini izleyen BT güvenlik şirketi Sophos’un baş araştırmacı bilim adamı Chester Wisniewski, durumu kötüye kullanmaya çalışan dolandırıcıların sayısının katlanarak arttığını söyledi.

“Bugün, siber saldırganların DSÖ ve hayır kurumlarını taklit ettiğini görüyoruz, COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu adını kullanıyorlar. Bu e-postalar sahte ama çok gerçek görünüyor ve yakın zamana kadar duyulmamış hayır kurumlarından faydalanıyorlar. ”

Wisniewski ayrıca dolandırıcıların tercih edilen ödeme kaynağının Bitcoin olduğunu açıkladı:

“Kredi kartları veya diğer para birimleri yerine Bitcoin talep ediyorlar. Gerçek banka havalelerini ve kredi kartlarını izleme ve durdurma yeteneği nedeniyle, suçlular anonimliklerini ve özgürlüklerini korumaya çalışmak için kripto para birimlerine güvenmeyi tercih ediyorlar ve burada görülen Bitcoin ödeme talebi, bu e-posta hakkında doğru olmayan bir şeyin işaretidir. ”

Siber suçlular tarafından gönderilen tüm e-postalar COVID-19 konusu etrafında toplanırken, içerik ve istekler açısından farklılaşıyorlar. Bazıları pahalı garantili Korona geçirmez maskeler, bir sığınak nasıl inşa edileceğine dair videolar ve kriz sırasında ailenizi ve işinizi güvende tutmak için genel rehberler sunuyor.

Başka bir aldatmaca girişiminde, siber saldırganlar kurbanları COVID 19 TRACKER adlı hileli bir uygulamayı indirip yüklemeye yönlendirmeye çalışıyor. Uygulama, kurbanın caddesi, şehri, eyaleti ve ülkesinde gerçek zamanlı koronavirüs salgını izlemeyi vaat ediyor.

Wisniewski, insanların kendilerini benzer dolandırıcılıklardan korumak için nasıl davranmaları gerektiğini söyledi:

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin ATM Sayısı Dünya Çapında Hızla Artıyor

“Hükümetine güven ya da güvenme, suçlular korkundan ya da güvensizliğinden faydalanmak için sana e-posta gönderiyor. Açık olalım. Ne olduğunu gerçekten bilenlerden tavsiye almak isterseniz, yerel sağlık otoritenizin veya sağlık bakanlığının web sitesini ziyaret edin.”

“Bu savaşta güvende kalmamıza yardımcı olanlara gerçekten mali katkıda bulunmak istiyorsanız, Bitcoin göndermeyin, COVID-19 Solidarity Response Fund (COVID-19 Dayanışma Tepki Fonu) resmi web sitesine gidin. ”

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu