Dubai Hükümeti KYC Blockchain Platformunu Başlattı - BTC MAGAZİN

Dubai Hükümeti KYC Blockchain Platformunu Başlattı

  • Dubai hükümeti tarafından kurulan KYC Blockchain Konsorsiyumu başlatıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 102 milyar dolarlık bir ekonomiye sahip olan üstünlükler şehri Dubai, blockchain teknolojisini benimseme yönünde önemli bir adım attı.

The National tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Orta Doğu’daki en büyük miktarda varlığa sahip olan devlete ait banka olan Emirates NBD ile bir blockchain tabanlı düzenleyici girişim başlattı.

Konsorsiyuma Katılan Altı Banka

“KYC Blockchain Konsorsiyumu” olarak adlandırılan yeni platform, şirketlerin (çoğunlukla küçük ve orta ölçekli işletmeler) daha fazla uraştırmadan Emirates NBD ile bir banka hesabı açmasına izin veriyor.

Blockchain, yeni müşterileri işe alma sürecini önemli ölçüde hızlandıran doğrulanmış KYC verilerinin alışverişini kolaylaştırır.

Bölümün lisanslama sektörü başkanı Ömer Bushahab, 120’den fazla şirket Emirates NBD’nin bankacılık hizmetlerine anında erişmek için bu platformu zaten kullanıyor.

Şubat ayında konsorsiyuma beş büyük bankanın daha katıldığı ortaya çıktı. Bushahab’a göre, HSBC ve RAKBank dahil tüm üyelerinin verilerini nasıl paylaşacağını belirleyecek resmi bir anlaşma olacak:

“Bir sonraki dönüm noktası, Emirates NBD’nin ek kullanım örneklerinin ve kalan bankacılık ortaklarımızın, eko-sistemi yönetecek ve verilerin konsorsiyum üyeleri arasında nasıl paylaşılacağını belirleyecek olan Konsorsiyum Anlaşması’nın resmi sürümü ile birlikte yayınlanacak.”

Riskleri Azaltmak

Mevzuata uygunluğu artırarak, konsorsiyumun, dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşu Moody’in belirttiği gibi, yerel bankaların operasyonel risklerini azaltması bekleniyor:

“Platform, Blockchain tarafından desteklenen dağıtılmış teknolojilerle; daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde yerleşik olmayı ve doğrulanmış ve onaylanmış dijital müşteri verilerinin ve belgelerinin değişimini kolaylaştıracak. Bu, veri hırsızlığı riskini azaltırken yerel ve uluslararası KYC düzenlemelerine daha iyi uyum sağlayacaktır.”

KYC Blockchain Konsorsiyumu’nun altı üyesinin, BAE’deki tüm bankacılık varlıklarının yüzde 44’üne yakınını kontrol ettiği tahmin edilmektedir.

Hızlı bir şekilde banka açma yeteneğine sahip olmak, Dubai’de iş yapmayı da kolaylaştırır.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu