El Salvador, 44 Ülkeyle Bitcoin Kabulünü Tartışacak

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin Bitcoin’i tartışmak için bu hafta 44 ülkeden delegelere ev sahipliği yapacağını söyledi.

Bukele, bir dizi tweet’te, 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesinden oluşan 44 ülkeden delegelerin finansal içerme, ekonomik sayısallaştırma ve ülkenin ünlü Bitcoin kabulü hakkında konuşmak için El Salvador’da bir araya geleceğini söyledi.

Konuşmaya katılan delegelerin Güney Amerika, Afrika ve Güney Asya ülkelerinin bir karışımından olduğu görülüyor.

El Salvador gelişmekte olan pazarlar için bir örnek mi oluşturuyor?

Ülke, Pakistan, Bangladeş, Paraguay, Haiti, Madagaskar ve Maldivler dahil olmak üzere birçok ülkeden delegelere ev sahipliği yapacak.

Görüşmeye katılan ülkeler arasında ortak bir eğilim de, çoğunun gelişmekte olan veya sınır pazarlarından olması ve bu da nispeten küçük bir ekonomik profile işaret ediyor. Bu tür ülkeler, genellikle kriptonun benimsenmesinde sorumluluk üstlenmiştir.

Bitcoin, ABD’li tüccarlar için iyi bir enflasyon koruması olmasa da, çok daha yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya olan gelişmekte olan piyasalar, tokenin daha fazla değer sunduğunu görebilir. Örneğin, son zamanlarda enflasyonun %50’nin üzerine yükseldiğini gören Türkiye ve Arjantin gibi ülkeler, kripto paranın benimsenmesinde buna karşılık gelen bir toparlanma gördü.

El Salvador, 2022’ye kadar devam eden bir eğilim olan ülkedeki ekonomik zayıflık döneminde de Bitcoin’i benimsemişti. Orta Afrika Cumhuriyeti de yakın zamanda Bitcoin’i benzer bir kavramla yasal para olarak kabul etti.

Bitcoin çökmesi benimsemeyi zorlayabilir

Ancak benimseme kripto için kesinlikle olumlu olsa da, El Salvador’un konferansı son zamanlarda görülen en kötü kripto çöküşlerinden birinin ortasında geliyor. Bitcoin, rekor seviyesinden %50’den fazla düşerken, toplam kripto piyasası değeri geçen hafta 500 milyar doların üzerinde düştü.

Geçen hafta yayınlanan bir rapora göre El Salvador, kripto çöküşü nedeniyle olası bir borç temerrüdüne de bakıyor olabilir. Ülke Bitcoin’i büyük bir kayıpta tutuyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Gemini Ceo'su: Bitcoin İnanılmaz Derecede Yükselecek

Yine de, artan benimseme, sonunda dünyanın en büyük kripto para birimi için net bir pozitif olduğunu kanıtlayabilir. Ancak eleştirmenler, son dalgalanmayı göz önünde bulundurarak, bir ödeme sistemi olarak uygulanabilirliğini sorguladılar.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu