Son Dakika: Bakan Elvan Açıkladı! Kriptoya Vergi Geliyor, Ama Kime?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan CNN Türk’te katıldığı ‘Gece Görüşü’ isimli programda kripto paralar hakkındaki sorulara cevap verdi.

Son Dakika: Bakan Elvan Açıkladı! Kriptoya Vergi Geliyor, Ama Kime? 2
Kaynak: CNN Türk Gece Görüşü programından

Kripto paraların tanımına ilişkin ilk düzenlemeyi Merkez bankasının ‘kripto para nedir’ terimi üzerinden yaptığını belirten Elvan, ardından MASAK’a yetki verildiğini ve bu yetkinin kripto varlık borsalarına yönelik öncelikli çalışma yürüttüğünü belirtti. Bu çalışmalar MASAK’ın kripto para borsaları üzerinde denetimini ve bu borsalar üzerinde al-sat yapan kullanıcıların tüm kimlik bilgilerine ulaşmayı kapsıyor.

10,000 lira üzerinde işlem yapan kullanıcılar MASAK’a bildirilecek

Bakan Elvan’ın açıklamasına göre kripto platformlarının denetlenmesine ve özellikle bu platformlarda işlem yapanların kimler olduğuna yönelik tedbirler alınacak. Regülasyonun en temel iki maddesi ise:

  • kara paranın aklanması ve terörizmin finanse edilmesi
  • tüketicinin korunması

Covid ile birlikte kripto varlıklara ilgi inanılmaz şekilde arttı. Dünyada da şu anda kripto varlıklar için nasıl bir düzenleme yapılması gerektiği tartışılıyor. Bankacılık gibi klasik finansal sektöre benzemiyor. Denetimini yapmak güç. AB ve tüm dünya şu an bu başlıkların üzerinde çalısıyor.

Lütfi Elvan

10,000 lira üzerinde işlem yapanların MASAK’a bildirileceğini söyleyen bakan, konunun tarafımızdan bildirildiği gibi kara paranın aklanması ve terörizmin finanse edilmesi hususunda uygulanacağını söyledi.

Vergilendirme konusunda çalışmalar sürüyor. Dünyadaki uygulamalar gözetleniyor. Henüz net bir konu yok

Bu sözler Bakan Elvan’a ait. Kripto para sektöründeki herkesi ilgilendiren en önemli konu vergilendirme. Peki kripto para yatırımcılarına kazançları ya da yaptıkları işlemler üzerinden bir vergi yansıtılacak mı? Bu konuya net bir cevap vermeyen Elvan, kripto para borsalarının vergilendirmeye dahil olacağını, kullanıcı nezdinde ise 10,000 lira üzerinde işlem hacmine ulaşanların yalnızca borsalar tarafından MASAK’a bildirileceğini açıkladı.

Kripto para yatırımcılarının ileride vergiye tabi tutulup tutulmayacağını tahmin etmek güç. Ama bugün bu konuda herhangi bir söylem bulunmuyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Rusya'dan Bitcoin İçin Yeni Yasa Tasarısı

İlginizi çekebilir:

Türkiye’de Kripto Para Regülasyonu Sonrası Olacaklar

Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Tedbirlerine Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları Dahil Edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu