Ethereum Classic, Benzeri Görülmemiş Bir Hashrate Artışı Görüyor

Ethereum’a en büyük alternatiflerden biri olan Ethereum Classic, Ethereum’un PoW’dan PoS’a geçtiği gün hash oranında büyük bir artış gördü. Bunun arkasındaki ana neden, madencilerin alternatif ağlara büyük ölçüde geçiş yapmasıdır.

Kripto para madenciliği dünyanın enerji tüketiminde büyük bir rol oynamıyor gibi görünse de, PoW aktifken Ethereum madencilerinin kullandığı enerji miktarını ile tam bir yıl Şili gibi küçük bir ülkenin elektrik ihtiyacını kolayca karşılayabilirdik.

Ethereum Classic, Benzeri Görülmemiş Bir Hashrate Artışı Görüyor 2
Kaynak: 2 Miners

Aralık ayından bu yana Ethereum’un tahmini enerji tüketimi, tüm dünya enerji tüketiminin yaklaşık %0,2’si olan yıllık 103 TWh’ye ulaştı. Merge güncellemesi, Ethereum‘u önemli ölçüde “daha yeşil” yapacak, ancak ağın hash oranı kaybolmayacak.

Madenciler, Ethereum Classic veya Ravencoin gibi alternatif ağlara doğru yöneliyor. Sadece 24 saat içinde, Ethereum Classic ağdaki hash oranında %100’lük büyük bir artış gördü ve hash oranı yaklaşık 100 TH/s’den 200 TH/s’ye yükseldi. Önümüzdeki birkaç gün içinde, Ethereum hash oranının üç ana varisi olan Ravencoin, Ethereum Classic ve ETHPOW gibi ağlarda madencilik gücünde kademeli bir artış göreceğiz.

Ağdaki madenci sayısındaki hızlı artışa rağmen, Ethereum Classic’in fiyatı, beklenmedik şekilde yüksek enflasyon verisinin yayınlanmasından sonra büyük ölçüde değişen yatırımcıların hissini takip ediyor gibi görünüyor.

Ne yazık ki, yaklaşan FOMC toplantısı, bazı uzmanların Fed’in benzeri görülmemiş 100 baz puanlık faiz artırımına inandığı için büyük olasılıkla başka bir düşüşe neden olacak.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Vitalik Buterin ve Justin Sun, Ethereum Merge Sonrası İçin Karşı Karşıya!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu