Merge Sonrası Ethereum (ETH) Fiyatı Düşüyor

Görünüşe göre “Merge”, ETH sahiplerinin umduğu yükseliş katalizörü olmadı, en azından şimdilik. Ethereum ağı Proof-of-Stake’e geçtiğinden beri dolaşımdaki ETH arzı azaldı.  

ETH, dönüm noktası olarak kabul edilen Merge yükseltmesinin ardından düşük bir performans sergiledi ve kazançlarını silmeden önce kısaca 1,642 dolara yükseldi. Btcmagazin market verilerine göre, ETH fiyatı son 24 saatte %0,5 düşüşle şu anda yaklaşık 1,590 $ seviyesinde işlem görüyor. 

Ethereum, bugün yaklaşık 09:43’de Proof-of- Work’ten Proof-of-Stake’e başarıyla geçti ve dünyanın en büyük ikinci blok zinciri için yeni bir döneme işaret etti. Merge, kripto tarihindeki en önemli teknolojik güncellemelerden biridir ve birkaç yıldır bekleniyordu. Yükseltme ile birlikte, Ethereum artık ağa çeşitli faydalar sağlayan fikir birliğine ulaşmak için madencilerden ziyade doğrulayıcılara güveniyor. Bunlar, enerji tüketiminde %99,95’lik bir azalma ve ETH ihraçlarında %90’lık bir kesinti içeriyor.

Ethereum’un artık zincire yeni bloklar eklemek için madencilere ödeme yapması gerekmiyor, bunun yerine ETH staker’larını ağı doğrulamak için ödüllendiriyor.

Ethereum’un Merge sonrası emisyonlarını azaltmasıyla, ETH’nin arzının olaydan önce zirve yapması bekleniyordu. Bunun nedeni kısmen, Ethereum’un geçen yıl EIP-1559 adlı başka bir güncellemeyi uygulaması ve bu da ETH işlem ücretlerini yakması. Ultrasound.money verilerine göre, Merge sırasında ETH’nin dolaşımdaki arzı 120,521,139,31 ETH’yi aştı. O zamandan beri, 170 ETH civarında azaldı, bu da ETH’nin şu anda deflasyonist olduğu anlamına geliyor. 

ETH ihraç kesintisi, EIP-1559 ve Ethereum ağını kullanmak için devam eden talebin birleşimi nedeniyle, ETH meraklıları uzun zamandır Merge’in varlığın fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini umdular. ETH, Merge’e kadar geçen haftalarda güçlü görünüyordu ve Haziran ayının sonundan Ağustos ortasına kadar 2.000 doları %100 aşarak yükseldi. 

ETH Makro Resimle Sarsıldı

Bununla birlikte, ETH, dünya çapında yükselen enflasyon, faiz oranlarındaki artışlar ve daha geniş kripto pazarındaki zayıf momentum fonunda mücadele etti. İki numaralı kripto, Merge‘e giden günlerde ETH sahiplerini hayal kırıklığına uğratabileceğini, BTC‘ye karşı eğilim gösterdiğini ve ardından etkinliğin hemen önünde durduğuna işaret etti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   ERC-20 Tokenlerinin Toplam Değeri Artık Ethereum'u Geçti

En son fiyat hareketi, Merge’in piyasada hemen bir etkisi olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, birçok kişinin piyasanın “ileriye dönük” olduğunu iddia etmesine rağmen, yatırımcıların bu tür olaylara tepki vermek için genellikle zaman ayırdığını belirtmekte fayda var. 

BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, geçen hafta Bankless podcast’inde Merge’in, olaydan sonra olası bir %20 düzeltme ile bir “haberi sat” olayı gerçekleşebileceğini söylediğinde bunu kabul eden birçok kripto yorumcusundan biriydi. Ancak Hayes, aynı röportajda, tedarik sıkıntısı faktörü nedeniyle Merge ticaretini “önemsiz” olarak gördüğünü söyledi. 

ETH deflasyonist kalırsa, varlığın gelecekte yükselmesi için iyi bir şans var. Yine de, özellikle Federal Rezerv, yükselen enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını artırmaya devam etmeye hazır olduğunu belirttiğinden, yükseliş biraz zaman alabilir. 

Bu yılın kanıtladığı gibi, faiz oranı artışları, özellikle BTC ve ETH gibi kripto para birimleri olmak üzere, riskli varlıkları sert bir şekilde vurma eğiliminde. Bir aksama olmadan gerçekleşen Merge gibi büyük bir olayda bile, ETH “Fed ile savaşmak” zorunda olduğu sürece önünde zorlu bir savaş var.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu