Ethereum 2.0 Merge Nedir, Ne İşe Yarar, Ethereum Madenciliği Ne Olacak?

Ethereum Merge, yani birleşme, esasında Ethereum’un ana ağı ile beacon zincirinin Proof of Stake algoritması ile birleştirilmesi anlamına gelmektedir. Daha çok açmamız gerekirse, The Merge, Ethereum blok zincirinde Proof of Work (PoW) mekanizmasını sonlandırarak Proof of Stake (PoS) mekanizmasını başlatacaktır. Ethereum Kiln test ağında birleştirme başarılı olarak gerçekleştirilmiştir.

Ethereum mainnet şu anda PoW konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Konsensüs mekanizması, blok zincirinin çeşitli düğümlerinin fikir birliğine vararak ağın gidişatını düzenlediği süreci ifade eder. Blok zinciri teknolojisinin temeli zincirde bloklar oluşturmaya dayalıdır. Ethereum, piyasaya sürüldüğü günden beri PoW konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. PoW mekanizmasında ağdaki düğümler karmaşık matematiksel problemleri çözmek için hesaplama gücünü kullanmaya dayalı olarak çalışmaktadır. Bulmacayı çözen madenci veya düğüm, blok zincirine yeni bir blok ekler. Böylece zincirde yeni ETH oluşur ve madenci veya düğüm bu ETH ile ödüllendirilir.

PoW Mekanizması Kötü mü?

Proof of Work, blok zincirlerinde fikir birliğine varmanın etkili ve basit bir yöntemidir. Ancak tasarlanması on yıllar öncesinde olan bu sistemin büyük bir sorunu vardır; blok zincirinde işlem sayısı arttıkça yeni blok oluşturmak için gereken hesaplama gücü de artar. Bu, daha yüksek hesaplama gücüne ihtiyaç, dolayısıyla artan enerji tüketimi sonuçlarını beraberinde getirir. Daha yüksek işlem süreleri ve yüksek işlem maliyetleri de PoW’un diğer problemleridir.

PoW madenciliği genellikle fosil yakıtlar kullanarak yapılmaktadır. İklim krizi ve karbon salınımı gibi çevresel problemlerin gündeme gelmesiyle Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların yüksek enerji tüketim modeli de kanun yapıcıların incelemesi altına girmiştir. Tüm bunlara ek olarak, işlem hızının oldukça yavaşlaması ve ağın ölçeklendirme verimsizliği nedeniyle Ethereum Vakfı, konsensüs mekanizmasını yüksek enerji kullanımı gerektirmeyen Proof of Stake ile değiştirmeye karar vermiştir.

Konsensüs mekanizmasını değiştirmek başlı başına baştan blok zinciri mimarisi inşa etmek gibi bir şey olduğu için geliştiriciler yeni mekanizmanın sıfır hata ile hayata geçirilmesini amaçlamaktadır. 2020’den beri geliştirilmesi sürdürülen The Merge için geçici tarih olarak 19 Eylül 2022 uygun görülmüştür. The Merge gerçekleştiğinde PoW madenciliği sona erecektir.

The Merge, Web3 İçin Neden Önemli

Ethereum Merge sırasıyla Kovan, Ropsten, Sepolia ve Kiln test ağlarında etkinleştirildi ve hayata geçirildi. Goerli’de etkinleştirilmesi ise ana ağdan önceki kostümlü prova olacak. Ethereum Merge tamamlandığında Ethereum 2.0’a geçiş için bir sonraki adım ağa sharding isimli parçalama yönteminin getirilmesi olacak. PoS konsensüsünde kullanıcılar ETH varlıklarını stake ederek ağı güvence altına alırlar. Stake edilen ETH’ler, işlemleri rastgele olarak onaylamaya ve ağın güvenliğini sağlamaya odaklanır. Kullanıcılar bunun karşılığında ağ ödülleri, yani ETH faizi kazanırlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın En İyi Fan Tokenları (1 - 7 Ağustos)

Çevre dostu olan, kaynak verimliliği yüksek ve daha merkeziyetçi parametrelere sahip Proof of Stake konsensüs mekanizması, Ethereum blok zincirini bu şekilde Web3 için daha elverişli yapacaktır. Ayrıca staking için pahalı madencilik ekipmanlarına da ihtiyaç duyulmaz. Şu anda PoS kullanan blok zincirleri içinde en değerlisi BNB’dir. BNB, Cardano, Solana, Polkadot ve Avalanche blok zincirlerinin her biri PoS mekanizmasını etkin kullandığı için Ethereum katili olarak adlandırılır.

Ethereum Madenciliği Ne Olacak?

Şu anda PoW mekanizması ile ETH madenciliği yapanlar genellikle güçlü ekran kartlarıyla rig oluşturmayı tercih ediyor. Bu enerji yoğun madencilik sistemi PoW blok zincirleri için en iyi seçeneklerden biri. Ethereum Merge tamamlandığında ağda PoW işlemleri tamamen sona erecek. Aynı madencilik ekipmanlarıyla madenciliğe devam etmek isteyenler başta Ethereum Classic olmak üzere PoW mekanizmasını kullanmayı sürdüren çeşitli kripto paraların madenciliğini yapmaya devam edebilirler.

The Merge Ethereum Fiyatını Yükseltir Mi?

The Merge sayesinde Ethereum fiyatı yükselecek mi belli olmasa da çeşitli tahminler yapabiliriz. 20 Kasım 2020’de minimum 32 ETH ile Eth 2.0 staking sözleşmesi başlatıldığında yeni bir boğa rallisinin fişeği atılmıştı. The Merge, Haziran ve Temuz aylarında Ropsten ve Sepolia test ağlarında etkinleştirildiğinde ve 15 Temmuz 2022’de Tim Beiko tarafından 19 Eylül tarihi verildiğinde Ethereum fiyatı piyasanın aksine %60’tan fazla değer kazandı. Merge biraz fiyatlanmış olsa da ana ağda gerçekleştiğinde yine kısa vadede bir fiyat artışı gözlemlenmesi olasıdır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu