Ethereum Merge Madencileri Nasıl Etkileyecek?

Ethereum Merge’in ardından, ETH madencileri iş kaybıyla karşı karşıya kalabilir. Bu arada, Ethereum (ETH) madencileri, 2022’de Bitcoin (BTC) madencilerinden daha yüksek gelir kaydetti. Ayı piyasasının etkilerine ve artan elektrik maliyetine rağmen, her iki varlığın madencileri de pes etmedi.

ETH madencilerinin geliri bu yıl BTC madencilerinden 1 milyar dolar daha yüksek

Arcane Research’ten alınan verilere göre, ETH madenciliği bu yıl 11 milyar dolarlık bir gelir elde etti, bu aynı dönemde 10 milyar dolarlık BTC madencilerinin gördüğünden biraz daha yüksek. Bu model, geçen yıl BTC madenciliği, 18 milyar dolarlık ETH madencisinden elde edilen 17 milyar dolar – 1 milyar dolar daha az gelir elde ettiğinde fark edildi.

Bundan önce, BTC madenciliğinden elde edilen gelir, ETH madenciliğini istikrarlı bir şekilde geride bırakıyordu. Geçtiğimiz bir buçuk yılda tanık olunan olayların dönüşü, varlık ekosisteminin çok yönlülüğü nedeniyle daha fazla çekiş kazandığı için ETH‘ye artan ilgiye bağlanabilir.

Bununla birlikte, Ethereum Mainnet ve Beacon Chain’in birleştiğini görecek ve Ethereum ağının PoS’a geçişini tetikleyecek olan ve merakla beklenen Ethereum Merge, yılda milyarlarca dolar gelir elde eden ETH madencilerinin işlerini tehdit ediyor.

Ethereum Merge sonrası ETH madencileri

Ethereum Merge’in ardından, ETH madenciliği modası geçmiş olacak ve ağdaki işlem doğrulaması, daha sonra bir proof-of-stake blok zincirindeki statükoda olduğu gibi çabaları için ödüllendirilecek olan doğrulayıcılar tarafından gerçekleştirilecek.

ETH madencileri BTC madenciliğine geçmeye karar verebilir, ancak BTC madenciliği ASIC madencileri ile yapılırken ETH madencileri madencilik süreçleri için GPU’ları kullandığından bu mümkün olmayacak.

İkinci seçenek, Ethereum’un hemen arkasındaki en büyük ikinci GPU ile çıkarılabilen varlık olan Ethereum Classic (ETC) gibi GPU’larla çıkarılabilen madencilik tokenlarına başvurmak olacaktır. Bununla birlikte, madencilik ETC’sinden elde edilen gelir, madencilerin ETH’den kazandıklarının yalnızca küçük bir kısmıdır – yaklaşık %3.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum'un Kurucusu Vitalik Buterin Arjantin Eski Başkanı ile Buluştu

The Merge’den sonra, ETH madencileri GPU’larını satma seçenekleriyle baş başa kalacaklar. Merge tarihi yaklaştıkça madencilik platformu AntPool, Merge’den sonra çıkarılabilir kalacağı için ETC’ye 10 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Çinli bir madenci olan Chandler Guo, kısa süre önce, madenciliği devam ettirmenin bir yolu olarak, Merge sonrası Proof-of-Work mekanizmasını koruyacak Ethereum blok zincirinin (“ETHPoW” olarak adlandırılan) çatallı bir versiyonunu oluşturma planlarını açıkladı. BitMex’teki analistler, yatırımcıların çatallı zincire ilgi gösterebileceğini zaten belirtmişti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu