Ethereum (ETH) Hacmi Bitcoin ile Birleşiyor; ETH Bir Sonraki Boğa Koşusuna Öncülük Edecek mi?

Son verilere göre, Ethereum (ETH) işlem hacmi, Bitcoin (BTC) ile yakınlaşıyor gibi görünüyor. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi, yaygın olarak beklenen bir hisse kanıtı (PoS) modeline geçiş öncesinde bu yıl ilgide bir artış gördü.

ETH fiyatı son iki hafta içinde %20’nin üzerinde arttı ve 3.400 dolar civarında işlem görüyor. Günlük hacimler de istikrarlı bir şekilde arttı ve geçen hafta ortalama 20 milyar dolar oldu.

BTC fiyatı da bu hafta 2022’nin en yüksek seviyelerine çıktı ve 47.000$ civarında işlem görüyor. Ancak hacimler artarken, 2021’de görülen büyük miktardaki likiditeden önemli ölçüde düşük. Yine de dünyanın en büyük kripto para birimi, toplam kripto piyasası kapitalizasyonunun %40’ından fazlasını kontrol ediyor.

Ancak en son kripto rallisinde, birkaç altcoin BTC’den çok daha iyi performans gösterdi ve piyasa değerinde rekor seviyelere ulaştı. Benzer bir senaryo, sonunda BTC’nin hakimiyetine meydan okuyan 2021 rallisinin başlangıcında gözlemlendi.

ETH ve BTC hacimlerinin yakınlaştığı görülüyor

Blockchain araştırma firması Kaiko’dan elde edilen veriler , ETH ve BTC hacimlerindeki yakınsamanın 2021’den beri arttığını gösterdi. Geçen yılın belirli noktalarında, iki token için yedi günlük hareketli ortalama hacimler tamamen aynı seviyelerdeydi.

Veriler, BTC hacimlerinin daha da azaldığı ve piyasa likiditesinin birkaç başka projeye aktığı piyasa yapısında daha geniş bir değişime işaret edebilir. Önerilen fenomene “Altcoin Sezonu” denir.

BTC’nin piyasa hakimiyeti şu ana kadar rakipsiz kalsa da, azalan hacimleri bu statükoyu sarsabilir. 2021’deki kripto piyasası patlaması, BTC’nin piyasa ağırlığını ciddi şekilde düşürdü ve 2020’nin sonunda görülen büyük %71’den bugün %42’ye düşürdü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   2021 Yılının En Karlı Kriptoları Ethereum, Bitcoin ve Matic Oldu

Altcoin sezonu mu?

Cardano (ADA), Ripple (XRP), Terra (LUNA) ve Solana (SOL) dahil tokenler, fiyat performansı açısından son iki hafta içinde BTC’yi geçti. Piyasa sermayelerinde daha fazla kazanç, BTC’nin hakimiyetini tehdit edebilir.

ETH’nin bir PoS modeline geçişi, sektördeki diğer birçok projeye kurumsal ilgiyi çekti. DeFi’ye artan ilgi ve BTC’nin yüksek enerji gereksinimlerine yönelik incelemeler de sermayeyi tokenden uzaklaştırabilir.

Şu anda, en iyi 10 altcoin, BTC’nin 905 milyar dolarına kıyasla yaklaşık 700 milyar dolarlık bir birleşik piyasa sermayesine sahip.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu