Ethereum Güncellemesi EIP-4844 Nedir?

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin kısa süre önce blockchain ağı için yeni bir teklif paylaştı; Proto-danksharding olarak bilinen EIP-4844 güncellemesi.

EIP-4844, büyük işlem verilerini kolayca işlenebilecek daha küçük bitler halinde düzenleyerek ağı iyileştirmeye yardımcı olmak isteyen bir yükseltmedir.

Basitçe söylemek gerekirse, bu yükseltme Ethereum gas ücretlerini düşürmeye ve ayrıca ölçeklenebilirlik özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

EIP 4844’ü Anlamak

Genellikle, parçalama, verileri daha sonra benzersiz veritabanı düğümlerine tahsis edilen daha küçük olanlara bölmeyi içerir. Ancak, proto-danksharding (EIP-4844) tamamen farklı bir parçalama yaklaşımıdır.

Bu teknikte, ağ artık “tüm işlemleri ve o yuvaya giren tüm verileri seçen tek bir teklif verene” izin vererek “ücret piyasasını birleştirmek” istiyor.

Bu Ethereum Yatırım Teklifi, blob işlemi özelliğini de içeriyordu. Bu işlem biçimi, kısa bir süre için işaret düğümünde tutulacak verilerin “blob’larını” kabul eder ve düzenler. EIP-4844, EVM aracılığıyla gerçekleştirilemeyen blob taşıyan işlemlere odaklanır.

Bir blobun doğrulanması, blobun kullanılabilir olup olmadığının, yani ağdan indirilebileceğinin kontrol edilmesini gerektirir. Bu bloblardaki veri alanının, yüksek verimli işlemleri destekleyen katman-2 toplama protokolleri tarafından kullanılması bekleniyor.

EIP-4844 yükseltmesinin işlemler için fazladan oda yaratmakla ilgili olmadığını belirtmek yerinde olacaktır; bunun yerine, veri blobları için daha fazla alan dağıtmaya odaklanmıştır. EIP-4844’ün amacı bloblara erişmek değildir, çünkü bloblar mevcutsa ve Arbitrum, Optimism ve diğerleri gibi ağ L2 altyapılarından erişilebilirse test etmekle sınırlıdır. 

Ethereum işlem ağına yapılan bu yeni geliştirilmiş yükseltmenin, mevcut diğer Ethereum işlemlerine kıyasla gas ücreti sorununu çözmesi ve hızı optimize etmesi bekleniyor.

Son olarak, dahiyane yaratım, geliştiriciler, iyileştirme protokollerini yürütmek çok fazla zaman tüketebilse bile, Ethereum ağı için son parçalama yükseltmesine kadar önemli bir ölçeklendirme çözümü sağlamak için bu işlem türünü oluşturduğundan, Ethereum‘un kullanıcılarına olan bağlılığını daha da kanıtlıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   CME Group, Mikro Ether (ETH) Vadeli İşlemlerini Başlattı

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu