Ethereum Bugün Güncelleniyor; İşte Tüm Ayrıntılar

Ethereum ağı, ağın konsensüs protokolünü Proof-of-Work’ten Proof-of- Stake’e değiştirecek olan Merge güncellemesine bir adım daha yaklaştıran önemli bir güncellemeden geçecek.

Ethereum mainnet shadow-fork-3, birkaç düğüme sahip canlı bir ağı çatallamak için özel olarak tasarlanmış yeni bir devnettir. Devnet, canlı ağı aynı durum, geçmiş ve zincir kimliği ile basitçe “kopyalar”.

Ana ağın neredeyse kopyası, geliştiricilerin, tıpkı Ethereum ağı gibi çalışan blok zincirindeki herhangi bir yeni güncellemeyi veya işlevi test etmesine olanak tanır.

Ethereum Bugün Güncelleniyor; İşte Tüm Ayrıntılar 2
Kaynak: Trent

Şu anda, Ethereum ağı, daha önce ertelenen Merge güncellemesinden sadece iki adım uzakta. Grafiğe göre, şu anda Klin test ağı ve gölge çatallarının uygulanması aşamasındayız.

Bir sonraki adım, katılmak isteyen hemen hemen herkes tarafından test edilecek olan Fork Public Testnet’lerin ve istemcilerin piyasaya sürülmesidir. Test dönemi sona erdiğinde, Ethereum geliştiricileri nihayet ana ağda Merge uygulamasının tarihini açıklayacak.

Vitalik Buterin’in kendisi de dahil olmak üzere Ethereum geliştiricileri, Proof-of-Work konseptinin modasının geçtiğini ve artık var olmaması gerektiğini defalarca belirttiler. Teknik kusurlara sahip olmasının ve çevresel hasara neden olmasının yanı sıra, ağın özünde yeni ekonomik modelleri uygulama yeteneğini sınırlar.

Ancak bazı kullanıcılar Ethereum’un geçişini aktif olarak desteklerken, diğerleri PoW konsensüs mekanizmasının zamanla test edilmiş, kararlı bir algoritma olduğu ve faydadan çok risk getireceği için PoS’a değiştirilmemesi gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Bitcoin, Monero ve diğerleri gibi kripto para birimi endüstrisindeki en büyük ağlar, ilk gelişmelerinden bu yana PoW mekanizması üzerinde çalışıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum (ETH) Balinaları Harekete Geçti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu