Ethereum’a Göre Merge Daha Düşük Gas Ücreti Sağlamayacak

Ethereum tarihinin en büyük güncellemesi olan ve kripto para birimini PoS konsensüsüne çevirecek olan Merge neredeyse tamamlandı.

Son test ağı olan Goerli, geçen hafta başarıyla birleştirildi. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin tarafından onaylanan ana ağ birleştirme için beklenen zaman çizelgesi, Ethereum mühendisleri tarafından 15 veya 16 Eylül olarak verildi.

Bunu takiben, Ethereum fiyatı iyimserlik arttıkça 2.000 $ işaretini yeniden test etti.

Büyük beklentiler karşısında, Ethereum ekibi birleşmeyle ilgili bazı yaygın “yanlış anlamaları” çürütmeye çalışıyor. Bunlardan bazıları, diğerlerinin yanı sıra, Merge’in gaz ücretlerini azaltacağı veya zincir için kesinti süresine yol açacağı varsayımlarını içeriyor.

Ethereum ekibine göre, yaklaşan Merge güncellemesinin daha düşük gas ücretleri ile sonuçlanması pek olası değil. EKip, Merge’in ağ kapasitesinin genişlemesi değil, bir fikir birliği mekanizması değişikliği olarak kaldığını kaydetti. Gaz fiyatlarının, şebeke kapasitesine bağlı olarak şebeke talebinin sonucu olduğunu belirttiler. Proof-of-work’den Proof-of-Stake konsensüsüne geçiş yaparken, Merge, ağ verimini veya kapasitesini doğrudan etkileyen hiçbir faktörü önemli ölçüde değiştirmez.

Ekip, pahalı gas ücretlerini nasıl çözmeyi amaçladığına dair bir ipucu sundu:

“Toplama merkezli bir yol haritasıyla, çabalar, 2. katmandaki kullanıcı etkinliğini ölçeklendirmeye odaklanırken, 1. katman Mainnet’i toplama işlemlerinin katlanarak daha ucuz hale getirilmesine yardımcı olmak için toplama veri depolaması için optimize edilmiş güvenli bir merkezi olmayan yerleşim katmanı olarak etkinleştirilir.”

Proof of Stake’e geçiş, bunu gerçekleştirmenin kritik bir öncüsüdür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum (ETH) Fiyatını Düşüş mü Bekliyor?

Ortadan kaldırmaya çalıştığı bir başka yanılgı da, “Merge’den sonra işlemlerin gözle görülür şekilde daha hızlı olacağı” varsayımıyla, Merge’in mevcut ağ tıkanıklığını çözeceğiydi. Katman 1’de işlem hızının çoğunlukla aynı olacağı için ekip bunun doğru olmayabileceğini belirtti. İşlem hızını belirleyen bir bloğa dahil olma süresi ve sonuçlanma süresinde bazı küçük değişikliklerin olabileceğini, ancak bunun gerçekleşmeyebileceğini belirttiler. Zincirde aksama süresine yol açan birleştirme ve stake edilen ETH’nin geri çekilmesiyle ilgili olanlar gibi diğer yanlış anlamalar da ele alındı.

Yazım sırasında, Ethereum 1.876 dolardan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu