Lightning (LIGHT) Nedir? Lightning (LIGHT) Geleceği ve Yorum 2022

Lightning (LIGHT) Nedir?

Lightning (LIGHT)’in arkasındaki ana fikir, Bitcoin’in karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorununa zincir dışı bir çözüm olarak kullanılabilecek bir ödeme protokolü tasarlamaktır, ancak Lightning Network (LN) diğer kripto para birimleri için de uygulanabilir. LN, yalnızca Bitcoin’de değil, diğer birçok kripto para biriminde bulunan kısıtlamalardan sonra gelir. Şu anda, Bitcoin Blockchain saniyede yalnızca 2-7 işlemi (TPS) işleyebilir. Kripto para ekosistemi büyüdükçe ve ağa daha fazla insan katıldıkça Blockchain üzerindeki işlem sayısı da artıyor.

Ağ giderek daha yoğun hale geldikçe, genel performans düşer ve bu da Bitcoin’in küresel bir dijital para birimi olarak pratik kullanımını büyük ölçüde zayıflatır. Böyle bir bağlamda, Bitcoin Blockchain’in ağ yoğunluğunu azaltmaya çalışmak için LN oluşturuldu.

Lightning Network (LN), Bitcoin Blockchain üzerine inşa edilmiş bir zincir dışı para transfer ağından oluşur. Sistem, eşler arası (P2P) düzeyde çalışır ve kullanılabilirliği, kullanıcıların kripto para işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilecekleri iki yönlü ödeme kanallarının oluşturulmasına dayanır.

Taraflar bir ödeme kanalı açmaya karar verdikten sonra cüzdanları arasında para transferi yapabilirler. Yeni bir ödeme kanalı kurma süreci zincir içi işlemler gerektirirken, kanal içindeki tüm işlemler zincir dışıdır ve küresel mutabakat gerektirmez. Sonuç olarak, bu işlemler çok daha düşük ücretler ve çok daha yüksek GST oranları ile akıllı sözleşmeler kullanılarak hızlı bir şekilde yapılabilir.

Bir ödeme kanalı açmak için, ağdaki her iki taraf da birden fazla imzaya sahip bir cüzdan oluşturmalı ve buna para eklemelidir. Çok imzalı bir cüzdanda saklanan paraya, yalnızca her iki tarafın da özel anahtarı varsa (duruma göre iki veya daha fazla) erişilebilir. Bu, hiçbir tarafın diğer tarafın rızası olmadan cüzdanı açamayacağı anlamına gelir.

Örneğin Mert’in Emre ile Bitcoin işlemi yapmak için Lightning Network’ü (LN) kullanmak istediğini varsayalım. İlk olarak, çoklu imza cüzdanı kullanarak bir ödeme kanalı oluşturacaklar. Ödeme kanalı akıllı bir sözleşme görevi görürken, çoklu imza cüzdanı, değiştirilen fonların yatırıldığı bir kasa görevi görür. Mert ve Emre ödeme kanalının ömrü boyunca istedikleri kadar zincir dışı işlem yapabilirler.

Her işlemden hemen sonra Mert ve Emre sahip oldukları token sayısını kaydederek bilançonun bir kopyasını imzalar ve günceller. İşlemleri tamamlandıktan sonra ödeme kanalını kapatabilir ve son bakiyeyi Bitcoin Blockchain’e gönderebilirler. Lightning Network akıllı sözleşmesi, bilançonun en son sürümüne göre Bitcoin almalarını sağlayacak.

Kısacası, tarafların Bitcoin Blockchain ile yalnızca iki kez etkileşime girmesi gerekir. Bir kerelik ödeme kanalı açıp diğerini kapatmak için, kanalda gerçekleşen diğer tüm işlemler ana kanala bağlanmadan doğrudan gerçekleştirilir.

Her iki taraf da doğrudan bir ödeme kanalına sahip olmasa da, birbirine bağlı ödeme kanalları aracılığıyla Bitcoin gönderip alabilirler. Bu, Mert’in aralarında yeterli bakiyeye sahip bir ağ bağlantısı olduğu sürece, onunla doğrudan bir kanal oluşturmak zorunda kalmadan Emre’ye para gönderebileceği anlamına gelir.

LN projesi, ölçeklenebilirlik sorununa zincir dışı bir çözüm üzerinde çalışıyor. Başarılı olursa, bu Bitcoin Blockchain üzerindeki tıkanıklığı azaltabilir. Lightning Network (LN), iki yönlü ödeme kanallarını kullanarak neredeyse anında işlemler sağlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Para Yatırımı Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken Sorular

LN, küçük değerlerin transferine izin verdiği için mikro ödemeler için uygun olabilir. Ayrıca, işletmeler arasında elektronik olarak insan müdahalesi olmadan işlemlerin gerçekleştirildiği M2M (Machine-to-Machine) ekonomisinde otomatik mikro ödemeler yapılabilmektedir.

Lightning Network kullanıcıları bitcoin kredisi konsepti ile faiz kazanabilir. Lightning Network, kullanıcılara ağa likidite sağlamaları için ödeme yapacak. Mevduata faiz ödeyen bir banka hesabı gibi olacaktır.

Lightning Network muhtemelen birinci sınıf güvenlik özelliklerine sahip olacaktır. Normal Bitcoin işlemlerinden çok daha anonim olacak. Bazı işletmeler, toplamak ve satmak için ucuz Lightning düğümlerini kullanır. LN kullanıcıları bu düşük maliyetli düğümleri kullanabilir veya daha pahalı, gizlilik odaklı ödeme kanalları seçebilir.

Herhangi bir deneysel teknolojide olduğu gibi, zaman içinde yalnızca tüm dezavantajları ve avantajları ortaya çıkaracaktır. Aynı şey güvenlik açıkları için de geçerlidir. Artık teorik olarak LN kullanıma hazırdır.

Lightning (LIGHT) Genel Bilgiler

 • Kurucusu: Elizabeth Stark
 • Yayınlanma Yılı: 2021
 • Blok ZinciriBinance Smart Chain
 • Toplam Arzı: 100,000,000
 • Dolaşımdaki Arzı: 64,269,692
 • Piyasa Değeri: ₺ 30,848,170
 • En Düşük Fiyat: ₺ 0.09276
 • En Yüksek Fiyat: ₺ 18.77
 • Proje Amacı: Gelişmekte olan Bitcoin Blockchain ekosisteminde artan işlem sayısı ile birlikte artış gösteren ağ yoğunluğunu hafifletmektir.

Lightning (LIGHT) Geleceği

Lightning Network Coin incelemesi 2022 için oldukça dikkat çekici bir sistem olarak kabul ediliyor. Bunun başlıca sebeplerinden biri zamandan tasarruf ve daha hızlı işlemler. Ağ sistemi yeni olduğu için çoğu kullanıcı tarafından test edilmeye hazırdır. Birçok kişi sistemi bir banka hesabına benzetiyor. Bu Bitcoin kullanıcıları arasında oldukça popüler bir sistemdir ve altyapısı geliştirilirse çok fazla potansiyele sahip bir sistemdir.

Kripto para yatırımı yapmak isteyen birçok yatırımcı, seçtikleri kripto paranın amaçlarına uygun olduğunu ve gelirlerini artırmak için piyasayı takip etmenin ve uzmanların, katılımcıların ve kullanıcıların yorumlarını dikkatle takip etmenin önemini biliyor.

Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Lightning (LIGHT) Yorum

Lightning network coin’in geleceği, Lightning network sisteminin altcoin platformunda kullanılması her zaman büyük bir heyecanla izlendi. Bu çalışma gelecekte de benzer bir heyecanla takip edilmelidir. Bu sistemin diğer programlama dillerinde kullanılması ve kullanım senaryoları hazırlanmış bu ağın geliştirilmesi için ileriye doğru atılmış büyük bir adım olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bu ağın hala bir saplama olduğu belirtilmelidir. Her gün, kullanıcılar hala ağda işlem yapamıyor. Ayrıca, uygulamaların kendileri birçok hata içerir.

Lightning (LIGHT) Nereden ve Nasıl Alınır?

Lightning (LIGHT)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:

 • PancakeSwap
 • PancakeSwap (V2)

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu