FED Yetkilisinden Bitcoin Yatırımcısına Güzel Haber!

Kripto piyasası, Fed’in şahin duruşu nedeniyle zorlanıyor. Bitcoin tekrar yükselmeden önce 20 bin doların altına düştü. Ethereum da yavaş bir büyüme gösterdi. Bununla birlikte, kilit bir Fed yetkilisinin kripto topluluğu için iyi haberleri olabilir.

Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, enflasyonla mücadelede kaydedilen ilerlemenin faiz oranlarındaki artışın yavaşlamasına yol açabileceğini söyledi.

Kripto Piyasası Bir Sonraki Yükselişi Bekliyor

Kripto piyasası, Federal Rezerv’in agresif duruşu nedeniyle önemli ölçüde düştü. Federal Rezerv, Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyonla mücadeleden sorumludur. Federal Rezerv, yüksek enflasyon seviyeleriyle mücadele etmek için niceliksel sıkılaştırmaya ve faiz artırımlarına başvurmaktadır. 

Geleneksel olarak güvercin üyeleri enflasyonla mücadele için şahin duruşlar aldığından kripto piyasası endişeliydi. Fed başkanı Jerome Powell, Jackson Hole konuşmasında hane halklarına ve işletmelere yaklaşmakta olan acıyı vaat ettiğinde kripto piyasası çöktü. Birçok uzman, 100 baz puanlık bir faiz artırımının kaçınılmaz olduğundan korkmaya başladı. 

Bunun ışığında Atlanta Fed’den Bostic’in yorumları kripto piyasasına iyi haberler getirebilir. Soğutma enflasyonunun, 75 baz puanlık artışları geri almayı desteklemesine yol açabileceğini ortaya koyuyor. Ayrıca yaz verilerinin “iyi haberlerin parıltısını” gösterdiğini de ortaya koyuyor.

Ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi beklentilerin altında kaldı. Bu, soğutma enflasyonunun ilk işaretiydi. Kişisel Tüketim Harcamaları da soğutma enflasyonu kavramını güçlendirdi. Kripto piyasaları, her iki açıklamanın ardından güçlü bir şekilde yükseldi.

Bir sonraki veriler Fed’in ilerlemesini de vurgularsa, 50 baz puanlık bir artış düşünülebilir.

Bir Sonraki FOMC Toplantısı Ne Zaman?

Federal Rezerv, FOMC toplantılarında faiz artırımlarına karar verir. Bir sonraki FOMC toplantısı 20-21 Eylül’de yapılacak. CME FedWatch Aracı, 75 baz puanlık artış için %72.5 ve 50 baz puanlık artış için %27.5 şans gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   JPMorgan Stratejisti Uyardı: Bitcoin'in Rallisi Sona Eriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu