Filistin İsrail Şekeline Karşı Kendi Kripto Para Birimini İstiyor - BTC MAGAZİN

Filistin İsrail Şekeline Karşı Kendi Kripto Para Birimini İstiyor

Filistin Başbakanı Muhammed Shtayyeh, 22 Temmuz’da yayınlanan İngilizce yerel medya Al-Monitor röportajında İsrail Şekeli Fiat Para Birimi’ne alternatif olarak kripto para birimini kullanmayı düşündüğünü yineledi.

Shtayyeh, 9 Temmuz’da Ramallah’taki Bilgisayar Acil Durum Müdahale Merkezi’nin açılışında, Filistin ekonomisinin özgürlüğünü artırmanın her olasılığını göz önünde bulunduracağını söyledi.

Shtayyeh, Nisan ayında göreve başladıktan sonra, Filistin Tv’de şunları söyledi:

“Filistin ekonomisinin yerel ekonomide dolaşan yaklaşık 25 milyar şekeli [7 milyar $] var, ancak bu para birimine bağlı kalmak zorunda değiliz.”

Muhammed Shtayyeh

Al-Monitor, Nisan 1994’te İsrail ve Filistin Kurtuluş Teşkilatı tarafından imzalanan Paris protokolünün, Filistin Para Otoritesine (PMA) banknot ihraç etme yetkisi verdiğini açıkladı. Protokol ayrıca, İsrail Şekeli’nin “resm işlemler dahil tüm amaçlar için ödeme aracı olarak” kullanılacağını bildirmişti.

Nablus’taki Najah Üniversitesi’nde ekonomik ve sosyal bilimler profesörü şunları söyledi:

“Filistin’in kendi para birimi olsa, İsrail’in vergi tasfiyesi fonlarını durdurmasını veya geçişleri ve ihracat ve ithalat hareketlerini kontrol etmesini engelleyebilecek mi? Filistin ekonomisinin sorunu para birimi değil, İsrail’le karmaşık bir ekonomik ve politik güven. ”

Ayrıca 170.000 Filistinlinin maaşlarını şekel olarak kazandığını ve İsrail’deki işlemlerin% 80’inin bu para biriminde olduğunu belirtti.  

“İsrail başka bir para birimiyle işlem yapmayı kabul etmeyecek ve Filistin’de çıkarılan şekelden fazlası değişmeyecek.”

Mayıs 2017’de bildirdiği gibi, Filistin ulusal bir kripto para birimi geliştirme niyetini çoktan dile getirmişti.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu