G7 Ülkelerinin Gündemi Libra Coin - BTC MAGAZİN

G7 Ülkelerinin Gündemi Libra Coin

18 Temmuz Perşembe günü yedi ülkeden sanayileşmiş uluslar grubu, Facebook Inc.’in dijital para birimi olan Libra‘nın üzerinden “en yüksek mali düzenlemenin standartlarının” sağlanması çağrısında bulundu.

Fransa’daki Chantilly’deki iki günlük bir toplantıdan sonra yayınlanan özette, G-7 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri, sosyal medya devinin kripto para birimi oluşturma planına şüphe uyandırarak, Facebook projesi hakkında “ciddi düzenleyici ve sistemik endişeler” dile getirdiler.  

G-7, özetine göre, Finansal İstikrar Kurulu ve diğer standart belirleme organları ile Libra ve diğer kripto para birimlerini etkin bir şekilde düzenlemekte ve denetlemekte koordine edecek.

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Birliği’nin katıldığı toplantıda, 2,7 milyar kişilik kullanıcı tabanı ile dünya nüfusunun üçte biri ile küresel erişimi olan Facebook’un Libra coini görüşüldü.

Düzenleyiciler, milletvekilleri ve merkez bankacıları, projeyi küresel finansal sistemi etkileyebileceği ve para verme gibi geleneksel hükümet rollerini baltalayabileceğini söyleyen eleştirilerle incelemeye alıyorlar.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, G-7’nin, böyle bir hizmeti başlatmadan önce Facebook’un düzenleyici kaygılarını ele alması ve en yüksek finansal düzenleme standartlarını karşılaması gerektiğini söyledi. Taro, Libra’yı parasal egemenliği ve uluslararası para sisteminin işleyişini etkileyebilecek bir araç olarak gördüklerini belirtti.

G-7 çalışma grubunun, Dünya Yıllık Konferansı toplantısında bir araya gelecek olan G-20 maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinin bir sonraki toplantısında, stabil coinlere yönelik politika önerileri konusunda nihai bir rapor sunmalarını bekliyor.  

G-20, G-7’nin yanı sıra Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika gibi gelişmekte olan ekonomilerden oluşuyor.

G-7 finans şefleri, özete göre, büyük internet şirketleri de dahil olmak üzere çokuluslu şirketlerin vergilendirilmesine yönelik bir yaklaşım üzerinde anlaştılar.

Buna göre, fiziksel bir varlığı olmayan etkinliklerin vergilendirilmesine izin vermek için yeni kurallar geliştirilmesi gerektiğini söylediler.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu