Goldman Sachs Stratejisti: Bitcoin Değer Deposu Değildir

Goldman Sachs Group Inc. yatırım stratejisi grubu başkanı Sharmin Mossavar-Rahmani’ye göre, Bitcoin fiyatındaki vahşi dalgalanmalar onun gerçek bir değer birimi olmadığını kanıtlıyor, ancak Rahmani’ye göre blockchain teknolojisi “kalıcı”.

Bankanın tüketici ve yatırım yönetimi bölümünün yatırım stratejisi grubu başkanı Rahmani, “% 80’lik uzun vadeli oynaklığa sahip bir şey bir değişim aracı olarak kabul edilemez” dedi.

Grubun 2021 görünümüyle ilgili Çarşamba günü yaptığı brifingde, kripto para biriminin ani artışlarını GameStop Corp.’daki son artışla karşılaştıran Rahmani “Herkesin bir fikrin içine girip bu fikirden bahsetmesi bunun bir değer deposu olduğu anlamına gelmez” dedi.

Bitcoin, Ocak ayının başlarında neredeyse 41.000 $ ‘lık rekor bir seviyeye yükseldi, ancak o zamandan beri yaklaşık 37.000 $’ a düştü.

Rahmani’nin Bitcoin’in gerçek değeri hakkındaki şüpheciliği, geçen ay Bitcoin yatırımcılarının “tüm paralarını kaybetmeye” hazır olması gerektiğini söyleyen Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Gabriel Makhlouf’unkini yansıtıyor. Yine de, kripto para biriminin birçok yüksek profilli destekçisi var.

Paul Tudor Jones, bazılarını merkez bankası ve hükümet eylemine karşı bir koruma olarak satın alırken, Mike Novogratz ve Alan Howard, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yüz milyonlarca dolar yatırım yaptı. Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, Bitcoin’i alternatif, altın benzeri bir varlık olarak nitelendirdi.

Rahmani, Bitcoin ile blockchain teknolojisi arasında bir ayrım yaptı, halka açık, çoğunlukla tüm para biriminin işlemlerini kaydeden anonim defter. Bu teknolojinin küresel varlıkların daha sorunsuz akışını kolaylaştırabileceğini ve finansal altyapının bir parçası olacağını söyledi.

Wall Street’teki şüphelere rağmen, Bitcoin üzerindeki bitmeyen söylentiler, daha fazla bankanın müşteriler için kripto para birimi ürünleri geliştirmesine yol açıyor. JPMorgan Chase & Co., geçen yıl kendi dijital para birimini başlattı ve Fidelity Investments, yalnızca Bitcoin fonu başlattı. Goldman Sachs bile partiye katılıyor olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Gemini CEO'su, BTC'nin Nasıl 500 Bin Dolara Yükseleceğini Açıkladı

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu