Güncel Bitcoin Fiyat Metrikleri Hangi Yöne İşaret Ediyor?

Bitcoin 30.000 $ aralığını aşmak için mücadele etmeye devam ederken, önemli Bitcoin fiyat ölçütlerine ilişkin son rakamlar daha düşüş eğilimine işaret ediyor. Geçen haftaki Terra ekosistemindeki şiddetli çöküş, o zamandan beri en az %20 düşen Bitcoin fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahipti.

CoinMarketCap’e göre, Bitcoin son 24 saatte %3,66 düşüşle 29,301 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta boyunca, en iyi kripto varlığının fiyatı büyük ölçüde sabit kaldı ve 29.000 dolar civarında dalgalandı.

Bitcoin Fiyat Metrikleri

Glassnode tarafından paylaşılan bir grafiğe göre, Bitcoin’in NVT Sinyali dört yılın en düşük seviyesi olan 235.252’ye ulaştı. Bu, 250 işareti civarındaki Temmuz 2018 seviyelerinden daha düşük.

“Bitcoin’in yedi günlük hareketli ortalama için NVT Sinyali, 4 yılın en düşük seviyesi olan 235.252’ye ulaştı.”

İşleme Kadar Ağ Değeri (NVT) Sinyali, aktif ticaret senaryosu etrafında yatırımcı duyarlılığını ölçmek için önemli bir ölçümdür. Bu temel metriğin dört yılın en düşük seviyelerini kaydetmek, düşüş eğiliminin göründüğünden daha kötü olduğu anlamına gelebilir.

Sinyalin hesaplanmasında ham günlük işlem hacmi yerine günlük işlem hacminin hareketli ortalaması kullanılmaktadır. Bu nedenle, hareketli ortalama rakamları, piyasa duyarlılığının açık bir göstergesini yansıtmak için oranı iyileştirir.

Bitcoin Death Cross

Benzer bir eğilim, bu yılın başlarında Ocak ayında meydana gelen ‘death cross’un yakın zamanda meydana gelmesi ihtimalini gösteriyor. Death Cross, tarihsel olarak Bitcoin fiyatının gerçekleştikten sonra her zaman düştüğünü öne süren aşırı bir düşüş göstergesidir.

Ocak seviyelerinden bu yana, Bitcoin fiyatı yaklaşık %40 düştü. Bir kripto analisti olan Rekt Capital, şunları söyledi:

“Tarih, ne zaman bir death cross meydana gelse, Bitcoin’in daha derin bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Şimdi bir tanesi gerçekleştiğine göre, potansiyel olarak ne bekleyebiliriz?”

Analist, Bitcoin dibinin henüz gelmediğini belirtti.

“Bitcoin, geçmişte bir death cross’dan sonra -%55, -%65 ve -%71 düştü. Tarih -%55’lik bir çöküşle kendini tekrar edecek olsaydı, Bitcoin 18000 dolar civarında dibe vurur.”

Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere en iyi kripto para birimleri, tüm zamanların en yüksek seviyelerinden yaklaşık %60 düştü. Ayrıca, birkaç altcoin yaklaşık %80 oranında düştü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Mike Novogratz, Bitcoin Fiyatının Daha Fazla Düşmesini Bekliyor

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu