Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin Artık Milyarder Değil

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin Cuma günü yaptığı açıklamada, bu yıl Ethereum (ETH) fiyatlarındaki ciddi düşüşün ardından artık milyarder olmadığını söyledi.

2014 yılında Ethereum’u yaratan Buterin, yaklaşık 290.000 ETH’lik (574,1 milyon $) bir cüzdana sahip olduğu bildiriliyor. Bir noktada cüzdan, ETH fiyatlarındaki artışa karşılık gelen 1,5 milyar dolardan fazla değere sahip olacaktı.

Ancak ETH, Kasım 2021’de dokunulan 4860 dolarlık ATH’den yaklaşık %60 düştü. Coinmarketcap.com’dan alınan verilere göre, şu anda 1969 dolardan işlem görüyor.

Buterin bir noktada en genç kripto milyarderiydi

Buterin, milyarder statüsünü kaybettiğini Cuma günü bir Tweetle duyurdu.

27 yaşındaki Buterin, Ethereum‘un fiyatı 2021’de 3000 doları geçtikten sonra en genç kripto milyarderi olmuştu.

Ancak bu eğilim, ETH’nin gelgitle mücadele etmesiyle değişti. Yine de, yaklaşık 300 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük ikinci kriptosu. Buterin, blok zincirinin sesli bir savunucusu ve bu yılın ilerleyen saatlerinde bir proof-of-stake (PoS) modeline geçişine öncülük ediyor.

Ethereum kurucusunun son yorumları, blok zincirinin Ağustos ayına kadar büyük bir komplikasyon olmaksızın PoS’a geçebileceğini gösteriyor.

Ethereum’un madenciliğe olan bağımlılığını tamamen ortadan kaldıracağı ve blok zincirini daha erişilebilir hale getirmesi muhtemel olduğu için, hareket kripto topluluğu tarafından geniş çapta bekleniyor.

Kripto milyarderleri büyük servet kaybı görüyor

Buterin, servetlerinin son çöküşle erozyona uğradığını gören tek kripto milyarderi değil. Son raporlar, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un kişisel servetinin Kasım ayında 13,7 milyar dolardan 2,2 milyar dolara düştüğünü gösteriyor.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, servetinin 8,5 milyar dolardan 2,5 milyar dolara düştüğünü gördü. Terra patladıkça rakamın daha da düşmesi muhtemel.

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun büyük kripto milyarderleri arasında en çok kaybeden olduğu bildiriliyor. CZ’nin serveti, yılın başında yaklaşık 96 milyar dolardan şimdi 11,6 milyar dolara düştü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Yaklaşık 262 Milyon Dolarlık Ethereum, Binance'e Taşındı

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu