Vitalik Buterin, Ethereum Merge İçin Tarih Verdi

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin Cuma günü yaptığı açıklamada, Ethereum Merge’in, yani bir proof-of-stake (PoS) protokolüne geçişin büyük olasılıkla bu yıl Ağustos ayına kadar gerçekleşeceğini söyledi.

ETH Şanghay Web 3.0 Geliştirici Zirvesi’nde konuşan Buterin, potansiyel riskler olması durumunda Eylül veya Ekim ayına kadar bir ertelemenin mümkün olduğunu söyledi.

Vitalik Buterin: Ethereum Merge Ağustos’ta Bekleniyor

Sanal zirve sırasında Vitalik Buterin, Ethereum protokolüne, ETH Merge’e ve ölçeklendirme ve diğer iyileştirmelerle ilgili olaylara genel bir bakış paylaştı. Gelişmiş bir Ethereum ekosistemi ve daha fazla uygulama gibi PoS’a geçişin faydalarını paylaştı.

“Yaklaşık 7 yıldır proof-of-stake üzerinde çalışıyoruz. Ama sonunda, tüm bu çalışmalar bir araya geliyor. Her şey yolunda giderse, olası plan Merge’in yaz aylarında gerçekleşmesidir.”

Ethereum Merge’e yönelik en büyük gelişme bu hafta oldu. Ropsten-beacon zincirinin Ethereum test ağındaki birleşmesi, 30 Mayıs’ta genesis ve 8 Haziran’da geçiş gerçekleşecek.

Vitalik Buterin, işaret zinciri, PoS hafif istemcisi ve EIP 1559’u içeren konsensüs katmanı ve yürütme katmanının tamamlanmasıyla ilgili Ethereum protokolünün güncellenmiş yol haritasını paylaştı.

Ayrıca, parçalama yoluyla toplamalar için ölçeklenebilirliği artırmak için “The Surge” ve Verkle Trees ve ilgili özellikler aracılığıyla durumsuzluk için “The Verge” ile ilgili gelişmeleri paylaştı. Bunların tamamlanması, kullanıcıların çok sayıda işlem yapmasına izin verecek ve daha fazla sabit disk alanına sahip güçlü bir bilgisayar olmadan bile bir Ethereum düğümünü çalıştırmayı kolaylaştıracak. Ayrıca, doğrulayıcı olmak daha kolay olacak ve protokolü daha merkezi olmayan hale getirecek.

Ayrıca, geçmiş verileri ve teknik borçları ortadan kaldırarak Ethereum’u basitleştirecek olan “The Purge” ve “The Splurge” tartışıldı.

Ancak, Merge ve Surge tamamlanmasının Ethereum için yeterli olacağını iddia ediyor. Ekip, Ethereum’u daha basit, daha güvenli hale getirmeye devam edecek.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Merge Denemesi Başarıyla Tamamlandı, Balinaların Birikimi Artıyor, ETH 2000 Doları Hedefliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu