Mayıs Ayının Dikkate Değer Web3 Kriptoları

Web3, internetin gelecekteki aşamasıdır. Blok zinciri tabanlı bir web olan 3. nesil internetin vizyonu DAO’ları, kripto paraları, NFT’leri, DeFi’ı ve daha fazlasını içermektir. Kullanıcıların her biri Web3’te finansal bir paya sahip olur ve blok zincirinin şeffaf ve değişmez teknolojisini kullanır. Dağıtılmış defter teknolojisi, bilginin paylaşılma, depolanma ve sahip olunma şeklini değiştirir. Blok zinciri tabanlı web3, bilgiyi kimin kontrol ettiğini, kimin para kazandığını ve şirketlerin nasıl kontrol edildiğini değiştirecek. Çünkü Web3 demek herkesin kendi verileri üzerinde %100 kontrol ve gizlilik hakkına sahip olması demek. Bu yazıda Mayıs ayının dikkate değer Web3 kriptoları listesine bakacağız.

Flux (FLUX)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Web3 Kriptoları 2
Flux (FLUX)

Web3 altyapısı odaklı merkeziyetsiz proje olan Flux, geliştiricilerin aynı anda birden çok sunucuda uygulamaları yönetmeleri ve oluşturmaları için ürün potföyü sunmaktadır. Merkeziyetsiz ve birlikte çalışabilir bir platform sunan Flux, bu platformu AWS benzeri bir ortama benzetir. Hizmet ve bilgi işlem blok zinciri çözümleri ile topluluk liderliğinde çalışan bağımsız bir projedir. Flux, blok zinciri inovasyonunu ilerletmeye çalışırken bağımsız kalmayı hedeflediği için dış yatırımcılardan yatırım almayı reddetmiştir.

Terra’nın ve piyasanın çöküşünden kısa süre önce Terra ile işbirliği yaptığını duyuran Flux, bu çöküşün üzerine %60’ın üzerinde değer kaybetmişti. Şimdi toparlanmayı başaran FLUX token son 7 günde %13,8 değer kazanarak $0,694 fiyatına yükseldi.

Steem (STEEM)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Web3 Kriptoları 3
Steem (STEEM)

Steem, blok zinciri tarafından desteklenen bir sosyal medya ağıdır. Hem sosyal medyadan hem de kripto paralardan yararlanan fikirlerin birleşimini temsil ederek yeni bir platform oluşturan Steem, kullanıcılara blok zinciri üzerinde içerik oluşturmayı, paylaşmayı, oy vermeyi ve kripto para kazanmayı mümkün kılmıştır. Steemit isimli platform, Steem ağı üzerine inşa edilmiştir. Kabaca Medium ve Reddit gibi içerik odaklı sosyal ağlara benzeyen platform, kullanıcıları katılımlari için STEEM token ile ödüllendirir. $0,279 fiyatındaki STEEM son haftada %35,7 değer kazanmıştır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Temmuz Ayının Popüler DeFi Tokenları

Orchid Protocol (OXT)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Web3 Kriptoları 4
Orchid Protocol (OXT)

Orchid Labs tarafından geliştirilen Orchid Protocol, kullanıcıların fazla bant genişliğini merkeziyetsiz bir havuz aracılığıyla paylaştığı blok zinciri tabanlı eşler arası bir VPN hizmetidir. Blok zincirinin merkeziyetsiz yapısı, kullanıcıların internette gezinirken mahremiyetlerini ve güvenliklerini korumasını sağlar. Kullanım miktarı kadar ödeme modeliyle çalışan OXT, tipik bir VPN istemcisi gibi çalışmaktadır. Tarayıcılarda video ve ses iletmek için kullanılan yaygın bir web standardı olan WebRTC’nin üzerinde çalışmakta olan OXT, WireGuard ve OpenVPN yapılandırmalarının vağlanmasını destekleyen çoklu atamalı bir arayüze sahiptir.

Son 7 günde %29,6 değer kazanan OXT token şu anda $0,131’dan işlem görmektedir.

iExec RLC (RLC)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Web3 Kriptoları 5
iExec RLC (RLC)

Ethereum platformunda geliştirilen iExec RLC, merkeziyetsiz bilişim sistemleri alanında faaliyet gösterir. iExec ekosisteminin ödüllendirilme aracı olarak kullanılan native token olan RLC, merkeziyetsiz bulut işlem sistemi ile proje geliştirilmesini kolaylaştırımıştır. Platformda geliştirilen projelerin sahipleri, projelerini hayata geçirme, geliştirme ve sürdürülebilir hale getirme imkanına sahip olur. RLC platformu kodlama bilgisi olmadan proje geliştirebilmeyi de sağlar. dApp’lerin oluşturulması ve kullanıcı toplaması işlemlerinde iExec RLC ekibi geliştiricilere yardımcı olmaktadır. Dünyada blok zincirleri içinde merkeziyetsiz bulut bilişim sistemlerinin iyi bir örneği olan RLC, 2017 yılında piyasaya sürülmüştür.

Şu anda $0,896 fiyatındaki RLC token son haftada %24,1 değer kazanmayı başarmıştır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu