Güney Kore'deki Yatırımcılar ETH Yerine XRP'yi Tercih Ediyor - BTC MAGAZİN

Güney Kore’deki Yatırımcılar ETH Yerine XRP’yi Tercih Ediyor

Messari’nin Ocak ayı ortasında Asya’daki kripto alanıyla ilgili yayınladığı bir rapora göre, Güney Kore’deki yatırımcılar Ethereum’dan çok XRP ticareti yapmayı tercih ediyor. Raporda belirtildiği gibi, Güney Kore Asya’daki kripto endüstrisinin merkezi. Güney Kore, tüm çalışanların üçte birinin kriptoya yatırım yaptığı en yüksek kripto yatırımcı penetrasyonuna sahip ülke.

Dahası, komşu Japonya’nın aksine, kripto para birimleri yalnızca Y kuşağına değil, aynı zamanda tüm yaş gruplarına hitap ediyor. “60’lı ve 70’li yaşlarındaki yaşlıların % 8’i” pazarı destekliyor. Maruz kalma talebi o kadar yüksekti ki, Güney Koreliler sermaye kontrolleri ve yabancılara hizmet yasağı nedeniyle 2017’de Bitcoin için % 50’ye varan “kimchi” primleri ödedi.

Popülerlik, Bithumb, Upbit, Korbit ve Coinone gibi devasa kripto borsalarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu borsalar üzerinde, XRP en popüler ikinci kripto para olarak yer alıyor. Messari’ye göre bu, Batı’nın aksine Korelilerin DeFi’de daha az aktif olmasından kaynaklanıyor olabilir.
Buna karşılık, bir neden ETH ve stablecoin’lerin Kore’de daha az popüler olması olabilir, “Upbit’in Bittrex ile olan ortaklıkları nedeniyle 2019’da sona eren büyük USDT taahhüdü dışında. Müşteriler çoğunlukla ETH üzerinden BTC ve XRP’ye sahip. “

XRP’nin yayılmasına ilişkin rapordaki diğer bulgular

Güney Kore’nin yanı sıra Japonya, Asya’daki kripto para birimleri için bir başka önemli pazar. Ülkede lisans almayı başaran 26 kripto para birimi borsası var. Ancak, Tether’i (USDT) listelemelerine izin verilmiyor, bu yüzden Messari, “ülkedeki yatırımcıların XRP gibi platform tabanlı projelere yöneldiğinden” şüpheleniyor.

Messari’nin de belirttiği gibi, “Japonya’daki SBI Group gibi şirketlerin XRP’ye karşı tutumu olumlu.” 2017’de Ripple ile ortaklık kuran ve aynı zamanda Ripple Labs’ta bir yönetim kurulu üyesi olan SBI, Yoshitaka Kitao, bu yaz Japonya’nın ilk kripto para fonunu açıkladı . Fon, % 50 XRP, % 30 Bitcoin ve % 20 Ethereum’dan oluşacak.

Ayrıca SBI, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı davasında Ripple’ı desteklediği bilinmektedir. Messari, Japonya’daki şirketlerin “merkezi sistemlere güvendiğini ve tercih ettiğini” belirtti.

XRP, nüfusun yüzde 80’inin banka hesabına sahip olmadığı Malezya ve Filipinler’de de güçlü bir varlığa sahip. Messari’nin araştırmasına göre, ülkenin kripto para birimi hacminin yüzde 80 ila 85’i kripto para ticareti yapan finans firmaları tarafından sağlanıyor. Ülkede BTC-PHP’den (Filipinler Pezosu) sonra en popüler çift XRP-PHP’dir.

Malezya’da kripto para birimleri daha katı düzenlemelerle karşı karşıya. Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu (SCM), kripto para birimlerini yasal ödeme aracı olarak tanımıyor, ülkede türev işlemlerine izin vermiyor ve yalnızca dört kripto para biriminin listelenmesine izin veriyor: BTC, ETH, LTC ve XRP.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu