İran’ın ABD Üslerine Saldırmasının Ardından Bitcoin 9000 Doları Hedefliyor

İran, bu sabah Irak’taki ABD üslerine saldırarak Kasım Süleymani suikastına misilleme yaptı. İran’ın saldırısı yeni bir kargaşaya neden olurken, son jeopolitik gerginlikler altın ve petrol gibi güvenli limanların yükselmesine neden oldu. Son 24 saatte %4.80’lik bir artış gösteren Bitcoin, analistlere göre 9000 doları hedefliyor.

Jeopolitik gerginliklerin olduğu dönemlerde, güvenli limanların her zaman önemli bir rolü olmuştur. Bitcoin, resmi bir güvenli liman olarak görülmese de, birçok yatırımcı Bitcoin‘i güvenli bir liman statüsünde görüyor. Şu anda, Bitcoin, yazım anında 8,149 dolardan işlem görüyor.

Geçen hafta, Donald Trump İran’a saldırdı ve askeri general Kasım Süleymani’yi öldürdü. İran, askeri generalin öldürülmesi için ABD’ye karşı intikam çağrısında bulundu ve bu doğrultuda yanıt vereceklerini söyledi. Bu, İran’ın bu sabah Irak’taki ABD üslerine saldırmasıyla misillemeye sebep oldu. Jeopolitik gerilimler, bugünkü İran eylemiyle yeni bir boyuta ulaştı ve altın, petrol ve Bitcoin’in yükselişine yansıdı. Şimdi, birçok tüccar için akıllarda tek bir soru beliriyor: Bitcoin artan gerilimler arasında ne kadar yükselecek?

Bitcoin 2020’de 8,450 Doların Üzerinde

Son birkaç saat içinde BTC yedi haftanın en yüksek seviyesine, 8.450 dolara ulaşarak neredeyse %10’luk bir artış sağladı. Geçtiğimiz cuma günü Ortadoğu’daki ABD Hava saldırısının ardından başlayan hareketlenmeyle Bitcoin %22’lik bir kazanç sağladı.

AtoZ Markets’in kıdemli pazar analisti ve Bloomberg Intelligence’a göre, Bitcoin fiyatı 9000 dolar seviyesini aşabilir ve hatta 2019’un en yükseği olan 13.900 dolar seviyesini yeniden görebilir.

İran Irak’ta ABD Üslerine Saldırdı

Çarşamba sabahının erken saatlerinde İran’ın sebep olduğu sıcak gelişmeler, Bitcoin’in yükselişini tetikledi. Raporlara göre, Amerikan askeri personeli tarafından bilinen iki Irak üssüne bir düzineden fazla füze ateşlendi. İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) bu saldırıyı askeri generali Kasım Süleymani’nin ölümü için bir intikam eylemi olarak adlandırdı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Para Türk Telegram Grupları Listesi

Öte yandan, Donald Trump’ın saldırı sonrasında paylaştığı “Her şey yolunda” ve ” Buraya kadar çok iyi” tweetleri, çatışmadan ve yeni bir savaş doğma olasılığından memnun olduğunu gösteriyor.

Artan gerginlikler, Trump’ın Çin ile olan ticaret savaşının geçen yıl yaptığı gibi, Bitcoin için güvenli liman varlık anlatısını yeniledi. Yeni sermaye varlıklara döküldüğü için, Bitcoin, altı haftalık aralığın üzerinde bir kırılma yaşadı ve yıl boyunca yeni zirveler görmeye hazır.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu