İran Kripto Parayı 8 Ülke İle Kullanacak - BTC MAGAZİN

İran Kripto Parayı 8 Ülke İle Kullanacak

Tahran Times raporuna göre, yaptırımlara maruz kalan İran, devlet destekli kripto para biriminin sekiz yabancı ülkeyle kullanılmasını görüşüyor.

Orta Doğu milleti temsilcileri İsviçre, Güney Afrika, Fransa, İngiltere, Rusya, Avusturya, Almanya ve Bosna’daki meslektaşlarıyla bir araya geldi. İran Ticaret Teşkilatı Örgütü Vekili Başkanı Mohammad-Reza Modoudi’ye göre, toplantı yabancı yatırımcıları ülkeye çekmeyi umuyordu.

Aynı zamanda, temsilciler, İran’ın uluslararası ticaret yaptırımına maruz kalırken küresel ticaretini nasıl gerçekleştireceğini de tartıştılar.

29 Ocak 2019’da Avrupa Komisyonu, Avrupa ülkelerine ABD’nin İran’la çalışmak için yaptırımlarını atlatmalarında yardımcı olmak için Özel Amaçlı Araç (SPV) oluşturacağını belirtti. İngiltere, Almanya ve Fransa, petrol zengini ülkeden doğal gaz ithal ederken ABD dolarını denklemden çıkarma çabalarına öncülük etti.

Hareket, Trump yönetiminin İran’ın merkez bankasıyla bağlarını koparmak için sınır ötesi ödemeler için küresel bankacılık protokolü olan SWIFT’i kullanmasının ardından geldi. İdare ayrıca müttefiklerine İran’ın petrol, denizcilik, gaz ve finans endüstrisi ile iş yapmayı bırakmalarını da emretti.

Fakat şimdi, Avrupa Komisyonu’nun İran lehine aktif bir tavır almasıyla ABD, kendi müttefiklerini takip etmekle tehdit ediyor.

Trump ‘’Seçim, İran’la mı ABD’yle mi iş yapılacağıdır .Umarım Avrupalı ​​müttefiklerimiz akıllıca seçim yapar.”dedi.

İran’ın Crypto-Rial’ı, aynı zamanda ABD yaptırımları altındaki ülkeler arasında ivme kazanmayı bekliyor. ABD Senatörü Ted Cruz tarafından başlatılan Engelleyici İran Yasadışı Mali Yasası, Çin, Rusya, Türkiye ve Venezuela’dan Crypto Rial’a yardım edebilecek ve benimseyebilecek potansiyel ülkeler olarak bahsetti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ayrıca bağımsız finansal sistemler kurmak için İran ile “aktif olarak” çalıştıklarını belirtti.

14 Kasım’da İran, Rusya ve komşu ülke Ermenistan ile ikili bir blok zinciri anlaşması imzaladı.

Hareket aynı zamanda Çin’in başlattığı küresel ekonomik güç değişimini hatırlatıyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Ekim 2017’de Çin’in Yuan’ın uluslararası bir para birimi olmasına öncelik vereceğini söyledi. Bir yıl sonra, Avrupa merkez bankası Çin para birimi için 611 milyon dolar alışverişinde bulundu. Küçük bir değişim oldu ama yine de, Çin Yuanının ABD Doları hegemonyasını kırmaya başladığını kanıtladı.

Bu arada, Çin merkez bankası destekli bir dijital para birimi de geliştiriyor. Siyasi cephede Trump liderliğindeki ABD ile ticaret savaşında kalıyor.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu