İşte Son Bitcoin Artışının Arkasındaki Temel Neden

Lider kripto para birimi Bitcoin, değerinde önemli bir artış yaşadı ve 10 Mayıs’ta Bitstamp borsasında gün içi en yüksek seviyesi olan 28.883 dolara ulaştı.

İşte Son Bitcoin Artışının Arkasındaki Temel Neden 2
Kaynak: tradeview.com

Kripto para birimi o zamandan beri kazanımlarının bir kısmını kaybetti ve şu anda 28.176 dolardan işlem görüyor, ancak yine de gün içinde %2,88’lik bir artışı elde etmiş bulunuyor. Bu artış, Nasdaq endeksi ile Ağustos 2022’den bu yana en yüksek zirvesini ölçeklendirerek %1,0’lik bir artış kaydeden Nasdaq endeksi ile aynı zamana denk geliyor. Bitcoin’in değerindeki son artış, The New York Times’a göre Nisan ayına kadar yıl içinde %4,9 artan en son ABD enflasyon rakamlarıyla bağlantılı görünüyor. Bu artış, enflasyonda art arda onuncu aydır düşüşe işaret ediyor ve enflasyon oranında olası bir ılımlılığa işaret ediyor.

Enflasyondaki bu ılımlılık, Federal Rezerv’e faiz oranı artış programını duraklatma şansı sunabilir. Faiz artışlarındaki bu potansiyel durma, Bitcoin dahil olmak üzere riskli varlıklar için olumlu bir gelişme olarak görülüyor.

Federal Rezerv’in bu ayın başlarında başka bir oran artışına gitmesi ve Bitcoin’in değerinin düşmesine neden olmasıyla dengesini kaybetmişti. Parasal manzaradaki bu değişim, dijital para birimini istikrarsız bir zemine yerleştirdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), para politikasını en son ekonomik verilere dayanarak ayarlayacak ve muhtemelen Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için daha fazla geri dönüş sağlayacaktır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   PepsiCo CFO'su: Bitcoin Çok Değişken ve Çok Spekülatif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu