ABD TÜFE Verileri Açıklandı, Bitcoin (BTC) Yükseldi!

ABD İş İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan verilere göre, Nisan ayı için ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık enflasyonu %5 olan beklentinin altında kalarak %4.9 olarak gerçekleşti.

Ayrıca, çekirdek enflasyon oranı Nisan ayında %5.6’dan %5.5’e düşerek geriledi. Bu durum, ABD Merkez Bankası’nın faizleri kesintiye uğratacağı beklentisiyle Bitcoin fiyatının artmasına neden oldu.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) %4.9’a Düştü

Piyasa beklentisi olan %5’in altında kalarak Nisan ayında %4.9’a yükselen TÜFE enflasyon oranı, Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyeye ulaştı. Mart ayında yıllık enflasyon %5 olarak düşmüş ve enflasyonun düşmesiyle birlikte Fed’in yakın gelecekte faiz kesintisi yapabileceği yönünde işaretler ortaya çıkmıştı. Ancak, ABD Merkez Bankası faizleri bir kez daha 25 baz puan artırarak bankalar ve ekonomi için riskleri artırdı. Enflasyondaki düşüş, borç tavanı ve bankacılık krizi riskleri göz önüne alındığında Fed’e yakın zamanda faiz indirimi yapma konusunda yeşil ışık yakacak.

Enerji endeksi %5.1 azalırken, gıda endeksi %7.7 arttı. TÜFE, önceki aya göre %0.4 artarak Mart ayındaki %0.1 seviyesinin oldukça üzerinde ancak piyasa beklentilerine uygun bir seviyede artış gösterdi.

Öte yandan, çekirdek enflasyon oranı da önceki ay %5.6’dan %5.5’e düşerek piyasa beklentilerine uygun bir seviyeye geriledi. Hem TÜFE hem de çekirdek enflasyon oranındaki düşüş, piyasayı yükseltti ve ABD borsa endekslerine bağlı vadeli işlemler neredeyse %1 oranında yükseldi. Kripto piyasası da kayıpları geri alarak yükseldi. Bitcoin fiyatı %4.9’a düşen ABD TÜFE enflasyon oranından sonra artarak şu anda 24 saatlik periyotta %2 artışla 28.000 $ seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Bu arada, Ethereum fiyatı da son 24 saatte %2 artarak 1.850 $’ın üzerine çıktı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ünlü Ekonomist Peter Schiff, Bitcoin İçin Daha Fazla Düşüş Bekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu