İsveç Avrupa’nın İlk CBDC Testine Başladı

İsveç Riksbank Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Avrupa’nın ilk merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test etmeye başladığını söyledi. İsveç merkez bankası, testin amacının vatandaşların, gönderilmesi e-posta kadar kolay bir dijital para birimi olan e-Krona kullanmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

CBDC- Merkez bankası dijital para fiat paranın dijital şeklidir. Merkez bankası dijital para birimi, devlet tarafından verilmeyen ve hükümet tarafından beyan edilen yasal ihale statüsünden yoksun olan sanal para ve kripto para biriminden farklıdır. Wikipedia

Bu duyuru, geçtiğimiz ay Riksbank’ın bu yılki Davos WEF zirvesinde Dünya Ekonomik Forumu’nun Blockchain düşünce kuruluşuna katıldığını duyurmasının ardından geldi.

Btcmagazin tarafından daha önce bildirildiği gibi Aralık ayında İsveç e-krona için pilot bölge oluşturmayı planlıyordu. Dijital para birimi için kesin kararlı olan merkez bankası ilk somut adımını atmış oldu.

İsveç, birkaç yıldır nakitsiz bir topluma doğru ilerlemekte liderlik ediyor. İsveç bankalarının yarısından fazlası kasalarında fiziksel para tutmuyor. Ödemelerin çoğu kredi / banka kartları veya mobil ödeme uygulamalarıyla gerçekleşiyor ve nakit satıcı işlemlerinin yalnızca % 20’sini oluşturuyor.

Riksbank, dünyanın en az nakit kullanan ülkesi olan İsveç’in bir CBDC’yi etkin bir şekilde uygulayıp uygulayamayacağını analiz etmeyi amaçlıyor.

İsveç’in e-Krona ile yaptığı denemelerin Batı’daki diğer gelişmiş ekonomiler tarafından gözlemlenmesi için bir pilot test olması bekleniyor. E-Krona, bir danışmanlık firması olan Accenture tarafından geliştiriliyor ve korumalı alandaki bir test ağında ön testler gerçekleştirecek.

İsveç vatandaşları ödemelerinin % 80’ini nakit dışında bir yöntemle yapıyor. İsveç GSYİH’sının sadece % 1’i fiziksel nakit banknotlardan oluşuyor, bu nedenle bir CBDC’yi İsveç vatandaşlarının kabul etmesi zor olmayacak.

WEF’in blockchain düşünce kuruluşuna katılan bir başka ülke olan Japonya’da CBDC’yi tanıtmak için uğraşıyor. Geçen ay bildirildiği üzere, Japon merkez bankası yakında dijital Yen’in geliştirilmesine başlayabilir.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Square, Bitcoin DeFi İşine Giriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu