Brezilya Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerine Yanıt Olarak Anında Ödeme Sistemi Başlatacak - BTC MAGAZİN

Brezilya Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerine Yanıt Olarak Anında Ödeme Sistemi Başlatacak

Bu yılın sonunda Brezilya‘ya yeni bir ödeme sistemi geliyor ve neredeyse anında transfer vaat ediyor.

Reuters’ın Çarşamba günkü raporlarına göre, ülkenin merkez bankası projesi PIX, mobil uygulamalar, internet bankacılığı ve ATM’ler aracılığıyla 10 saniye içinde 7/24 ödeme sağlayacak.

10 Kasım 2020’de piyasaya sürülecek olan PIX, bireyler ve işletmeler arasındaki fiat transferlerinin maliyetini hızlandırmayı ve azaltmayı hedefliyor.

Brezilya Merkez Bankası Çarşamba günü sistem için gerçekleştirilen lansman etkinliğinde PIX’in kripto para birimleri gibi yeni dijital ödeme yöntemlerine yanıt olarak geliştirildiğini söyledi.

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Campos Neto: “Pix, insanların ucuz, hızlı, şeffaf ve güvenli bir ödeme aracına sahip olma ihtiyacından doğdu. Bitcoin, kripto para birimleri ve diğer şifreli varlıkların yaratılması konusunu düşünürsek, bu özelliklere sahip bir enstrümana sahip olmamız gerekiyor.”dedi.

PIX, merkez bankası şefinin “toplum için büyük bir maliyet oluşturduğunu” söylediği fiziksel paralara ihtiyacı azaltarak maliyetleri azaltmaya yardımcı olacak.

Lansmanda merkez bankasının Finansal Sistem ve Çözünürlük Örgütü müdürü Joao Manoel Pinho de Mello, PIX’in bankalar tarafından tüm piyasa katılımcılarına, ödeme kurumlarına ve diğer kuruluşlara sunulması gerektiğini söyledi.

Mello, sistemdeki işlemlerin, kripto para cüzdanları ve ödeme sistemlerinde olduğu gibi QR kodları veya adres anahtarları veya çeşitli cep telefonları gibi çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebileceğini açıkladı. 

Etkinlikte PIX’in başkalarına para göndermek, bir fincan kahve satın almak, çevrimiçi mağazalardan alışveriş yapmak veya bir elektrik faturası ödemek için kullanılabileceği belirtildi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu