Amazon, OpenAI Rakibi Anthropic’e 4 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Anthropic ile Amazon arasındaki bu yeni ortaklık, yapay zeka ve makine öğrenimi sektöründeki rekabeti kızıştırabilir.

Son haberlere göre, e-ticaret devi Amazon (NASDAQ: AMZN), ChatGPT’nin ana şirketi OpenAI’ın rakibi Anthropic’e devasa bir yatırım yapmayı planlıyor. Yatırımın büyüklüğü 4 milyar dolar olarak belirtildi.

İlginç bir şekilde, Anthropic daha önce, Kasım 2022’de iflasını açıklayan kripto borsası FTX’e yatırım yapmıştı. Bu yılın başlarında, Haziran 2023 civarında, FTX Anthropic hisselerinin satışını duraklattı, bu da 2020 yılında vadesi gelen ihale sürecinin sona erdiği bir zamana denk geldi. Kripto analisti Colin Wu, bu durumun FTX’in 500 milyon dolarlık Anthropic hissesini satma ve borçları ödeme zamanı olabileceğini belirtiyor.

Amazon ve Anthropic İlişkisi

Amazon, Anthropic’e 1,25 milyar dolarlık başlangıç yatırımı yapmayı ve toplamda 4 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planlıyor. 2022’de FTX, Anthropic’e 500 milyon dolar yatırmıştı, bu da Amazon’un OpenAI’nın rakibine olan ilgisini daha da çarpıcı kılıyor. Teorik olarak, FTX’in hisseleri 500 milyon doların üzerinde bir değere satılmalı.

Kripto borsası FTX, son yenilemesinin ortasında alacaklılara borcunu ödemek için yeniden yapılandırma planı üzerinde çalışıyor. Borsayı yenileyerek FTX 2.0 olarak yeniden başlatmayı da planlıyorlar.

Amazon ve Anthropic Ortaklığı

Anthropic, yaklaşık 5 milyar dolar değerindeki son finansman turunda Amazon Web Services (AWS) ile yeni bir ortaklık kurdu. Bu, şirketin Google ile gerçekleştirdiği önceki anlaşmadan bir sapmayı işaret ediyor; Google, geçen yıl Anthropic’e 300 milyon dolar yatırmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Hoskinson, Ethereum, Polkadot ve Cardano'nun Birlikte Var Olabileceğini Söyledi

Bu ortaklık değişikliği, Anthropic’in modellerini eğitmek için Google’ın teknolojisini kullanmayı planladığına dair duyurusundan yedi ay sonra geldi. Anthropic, ChatGPT’nin bir rakibi olarak, Claude chatbot’u ile AWS’nin Bedrock hizmetinin bir parçası oldu ve bu, müşterilere bulutta yapay zeka uygulamaları oluşturma olanağı tanıdı.

Adam Selipsky, AWS Başkanı, bu yeni işbirliğinin “ortaklığın ciddi şekilde genişlemesi” olarak değerlendirildiğini ifade etti. Anthropic, bu işbirliği sayesinde Trainium çiplerine erişim kazanacak ve modellerinin gelecek versiyonlarını eğitebilecek. Ayrıca, Amazon, Anthropic’in kritik iş yükleri için “birincil” bulut sağlayıcısı olacak.

Sonuç

Amazon’un Anthropic’e olan bu yatırımı ve ortaklığı, teknoloji devinin yapay zeka ve makine öğrenimi alanındaki etkisini genişletme arzusunu ortaya koyuyor. Bu hamle, Anthropic’in değerini ve sektördeki konumunu daha da güçlendirirken, Amazon’un bu alandaki etkinliğini ve rekabeti de artırabilir.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu