Kripto Bankası Silvergate, FTX İflası Nedeniyle 1 Milyar Dolar Kaybetti

Sanal para birimlerinde uzmanlaşmış bir banka olan Silvergate Capital, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 1,05 milyar dolar zarar bildirdi; ancak bir yıl önce aynı zamanda 18,4 milyon dolar kar açıklamıştı. 

Kripto endüstrisini sarsan ve bankada bir para çekme tufanına yol açan bir dizi yüksek profilli iflas sonucunda Silvergate, bir önceki yılki 66 sentlik kara kıyasla hisse başına 33,16 dolar kaybetti.

Silvergate’in Net Zararı 1 Milyar Dolar

California merkezli banka, çeyrek boyunca mevduatlarda büyük kayıplar yaşadığını ve işgücünün neredeyse %40’ını işten çıkarmak da dahil olmak üzere likiditesini desteklemek için önlemler aldığını bildirdi. Silvergate’in resmi açıklamasına göre şirket, daha geniş kripto pazarında uzun bir süre daha düşük mevduat öngörüyor.

Silvergate CEO’su Alan Lane’e göre:

Mevcut ortamda yol almak için kararlı adımlar atarken, misyonumuz değişmedi. Dijital varlık endüstrisine inanıyoruz. Bu amaçla, güçlü bir sermaye pozisyonu ile oldukça likit bir bilanço sürdürmeye kararlıyız.

Silvergate’in raporuna göre şirket, çeyrekte 5,2 milyar dolar değerinde borçlanma senedi sattı ve işlemden 751,4 milyon dolar zarar bildirdi. Buna ek olarak, cari çeyrekte borçlanmalarını azaltmak amacıyla satmayı planladığı 1,7 milyar dolarlık menkul kıymetlerle ilgili olarak 134,5 milyon dolarlık değer düşüklüğü gideri bildirdi.

FTX Etkisi

Kripto para borsası FTX’in çöküşü, bankanın yaklaşık 8,1 milyar dolarlık para çekme işlemini karşılamak için varlıklarını önemli bir zararla satmasını gerektiren Silvergate Capital Corp.’a hücumu hızlandırdı. Telaş sonucunda banka varlıkları tasfiye etmek zorunda kaldı. Ve diğerlerine benzer şekilde Silvergate, yüksek profilli kripto para birimi firmalarının 2022’deki başarısızlığının neden olduğu etkiyle sarsıldı ve sektörde Kasım ayında en düşük seviyesine ulaşan büyük bir düşüşe yol açtı.

Olumsuz 4. Çeyrek istatistiklerine rağmen, Silvergate’in (SI) hissesi şu anda 13.33 $’dan işlem görüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   JPMorgan'dan Yatırımcılara Bitcoin ve Kripto Para Uyarısı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu