Kripto IDO Launchpad’ler Hakkında Detaylı Rehber – 24 En İyi Kripto Başlatma Rampası

Son zamanlarda popülaritesi gittikçe yükselen Launchpad platformları kripto para piyasasının en vazgeçilmez ürünleri haline gelmek için büyümeye devam ediyor. Biz de sizler için en iyi IDO ve launcpad platformları hangileri, işlevleri neler, bunları araştırdık.

Kripto başlatma panelleri, geçtiğimiz yıldan beri endüstride oldukça revaçta olan bir alanda hizmet veriyor. Yeni kripto projelerinin piyasaya sürülmesine merkeziyetsiz olarak destek veren İlk DEX Teklifi (IDO) platformları, bu kripto paraların likiditelerinin artırılması ve dolaşıma girmesi için de önayak olmaktadır. Bu, bireyler gibi girişimlerin de tokenize olarak DeFi’dan yararlanabilmesinde önemli bir faktördür.

Dünyanın her yerinden yatırımcılar, blok zinciri projelerine para akıtarak kâr elde etmeyi amaçlıyor. Tarihsel olarak mali destekçiler kaynaklarını yeni işletmeler için öz sermaye kitle fonlaması kampanyalarına ve daha deneyimli şirketler için ilk halka arzlara (IPO’lar) harcadılar. IDO kripto Launchpad’ler, kripto dünyası tarafından geliştirilen yeni bir kitle fonlaması yöntemidir.

Launchpad’ler, önceden kurumsal yatırımcılar ve risk sermayedarları için ayrılan kitle fonlamasını tüm kripto para kullanıcılarına genişletmiştir. Bir IDO etkinliği düzenleyen yeni bir kripto para, muhtemelen IDO platformunun gelişmişliği ve topluluğunun büyüklüğü gibi etkenlerden faydalanacak ve açık piyasada listelendiği anda fiyatını artırmaya başlayacaktır. Bu, projeye kitle fonlaması yoluyla erken katkıda bulunanların kâr elde etmesini sağlar.

Karşılıklı fayda durumuna odaklanan IDO kavramı, hem geliştiricilerin, hem yatırımcıların, hem de IDO platformunun bu modeli kullanmaya devam etmesini teşvik eder. Bu içerikte mevcut en iyi IDO’lardan bazılarını birlikte inceleyebiliriz.

Projeleri IDO Launchpad ile Başlatmanın Amacı

Merkeziyetsiz projeler, IDO kripto başlatma rampaları aracılığıyla güvenli başlangıç ​​finansmanı alabilir. Merkezi bir otoriteye dayanmayan, DAO ile yönetildiği doğrulanmış launchpad’ler, akıllı sözleşmeler kullanarak aracısı olmayan bir ortamda güvenli finansman sağlar.

NFTb

NFTb

Launchpad’lerden bahsederken sadece ilk merkeziyetsiz kripto para tekliflerinden, yani IDO’lardan bahsetmek olmaz. İlk NFT Teklifi manasına gelen INO etkinliklerinin en bilindik ev sahibi, aynı zamanda dijital sahiplik platformu ve pazar yeri de olan NFTb’dir.

Yüksek kullanıcı deneyimiyle oyun ve müzik başta olmak üzere birçok NFT’yi sunan NFTb, sanatçıların ve yaratıcıların DeFi fırsatlarına erişebilmesine aracı oluyor. Platform içinde birden fazla hizmet var:

NFTb Earn: Yatırımcıların pasif gelir elde etmesine yardımcı olan, optimize edilmiş çiftçilik ve stake hizmetleriyle projeleri destekleyen bir DeFi protokolüdür.

NFTb Market: Dijital sanatçılar ve NFT yatırımcıları için çok zincirli bir pazar yeridir.

NFTb Launch: NFT oluşturucuların koleksiyonlarının lansmanını yapmasını ve yatırımcıların adil bir şekilde NFT sahibi olmasını sağlayan başlatma panelidir.

Kullanıcılar, gelecekteki satışlardan elde edilen gelirleri telif hakkı payı ile belirleyebilir. İstenirse gelirler Binance Charity Fund ve GiveWell gibi hayır kurumlarına bile bağışlanabilir. NFTb’de oluşturulan NFT’ler BNB Smart Chain’de mint edilir ve IPFS’de depolanır. NFTb, her dijital sanatçıyı doğrulamaktadır.

Platformun yerel tokenı $NFTB’dir. 5 Aralık’ta yapılan duyuruya göre, topluluk toplam NFTB arzının %25’inin yakılmasına yönelik öneriyi kabul etmiş. DAO şeklinde yönetilen ve topluluk oylarıyla yol alan projenin tokenı bu haberle birlikte %13’ten fazla değer kazandı.

TrustPad

TrustPad

TrustPad, erken aşama kripto yatırımcılarının fon güvenliğini sağlayan ve yeni girişimlerin fon toplamasını sağlayan, çok zincirli ve merkeziyetsiz bir launchpad’dir. BNB Smart Chain üzerine inşa edilen bu platform, küçük & orta & büyük işletmeler ve kullanıcılar için uygun, bulut tabanlı, ücretsiz bir platformdur.

TrustPad ayrıca çoklu cüzdan entegrasyonu, otomatik likidite havuzu, çeşitli staking modülleri ve çeşitli blok zinciri ağları desteği sunmaktadır. Platformun yerel tokenı TPAD’dir.

TrustPad’in iş ortakları arasında Twin Apex Capital, Meridian Capital, BlockSync Ventures, Lupa X, Tokenova, GD10 Ventures, X21 Digital, Wealth Union ve 4SV bulunmaktadır.

BoostX

BoostX

BoostX; Polygon, BNB Smart Chain, Ethereum ve Avalanche da dahil olmak üzere birçok blok zincirinde hizmet veren ve kripto launchpad endüstrisinde en çok kullanılan platformlardan biridir. Kripto lansman teknolojisini kolaylaştıran BoostX, dinamik fiyatlandırma gibi benzersiz özelliklere sahip bir ön satış pano sistemi sağlar.

Yeni kripto paraları piyasaya sürmek için gereken teknolojide uzmanlaşan ve yeni fikirlere önem veren BoostX, projelerin sermaye artırmasını erken aşama yatırımcılarına güven sağlayarak sağlar. BoostX’in yeni projeler için verdiği destekler arasında pazarlama yardımı da vardır. BoostX’in işbiliği yaptığı kuruluş ve kullanıcılar arasında küçük, orta, büyük işletmeler, freelancerlar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar da vardır.

DAO Maker

DAO Maker

En iyi IDO ve launchpad platformları listemizde en iddialı projelerden biri: DAO Maker

DAO Maker kripto girişimleri için güvenli tohum finansmanı sağlayan bir platformdur. Kendi lansmanının ardından düşük katılımlı çerçeveleri teşvik edecek şekilde gelişen ve çok sayıda yatırımcı bireyin risk sermayesine katılmasını aracı olan DAO Maker, birçok kripto para borsasında listelenmiş kendi yerel tokenına da sahiptir.

DAO Maker, yatırımcıların risklerini finansman çerçeveleri ve ticari büyüme teknolojileri ile azaltır. Bir IDO etkinliği düzenlemek ve yüz binlerce yatırımcıya ulaşmak isteyen projeler, DAO Maker’da listelenmek için başvuru yapabilir.

DAO Maker, ön satışlara katılmak isteyen kullanıcılardan belirli sayıda DAO token stake etmelerini veya kilitlemelerini talep edecektir. Her kullanıcı, stake ettikleri DAO token kadar DAO Gücüne sahip olur. Bir kullanıcının DAO Gücü ne kadar fazlaysa, kullanıcının ön satışa katılma olasılığı o kadar fazladır. Ön satışa katılabilecek kullanıcılar kura yöntemiyle rastgele belirlenir. Ön satışa katılamayan kullanıcılar, stake ettikleri tokenları geri alırlar.

Step.App de dahil olmak üzere merakla beklenen birçok kripto projesi, DAOMaker platformu tarafından piyasaya sürülmüştür. DAO Pad, kullanıcılarının çıkarlarını korumak için yalnızca titiz bir tarama sürecinden geçen projeleri onaylar.

BSC Pad

BSC Pad

BSC Pad, BNB Smart Chain’in ilk merkeziyetsiz launcpad’idir. Platfomda yeni kripto girişimini tanıtan ve likiditesini artıran ekip, her seviyede yatırımcı için adil bir token tahsisi sunmaktadır.

BSC Pad’in iki aşamalı sistemi, her büyüklükteki yatırımcının IDO’dan eşit şekilde pay almasını sağlar. Beş farklı seviyede yatırımcı vardır ve herhangi bir seviyedeki her yatırımcı iki aşamaya da katılabilir. Yatırım miktarını ödemeden adil bir dağıtım sağlayan bir launchpad arıyorsanız BSC Pad’e göz atabilirsiniz.

Redkite

Redkite

Redkite, yenilikçi kripto para girişimlerini destekleyen, uyumlu, çok zincirli ve merkeziyetsiz bir IDO platformudur. Redkite, başvuruları sıkı şekilde inceleyip denetleyerek özenle seçilmiş projeleri platformda sergiler. Projelerin fikirleri, geliştirici ekibi ve kodları detaylıca incelenir. Bu, erken yatırımcılara güvenli bir ortam sunar.

BNB Smart Chain, Ethereum ve diğer tüm blok zincirleriyle uyumlu olan Redkite, özellikle yüksek güvenlik özellikleri açısından iyidir. Beyaz listeye alınmayı hak eden yatırımcılar, sadece Redkite platformunda ön satış yapan projelerin tokenlarına erişebilirler.

Seedify

Seedify

Seedify, yerel tokenı tutan kullanıcıların IDO’ya katılabilmesini sağlayan bir launchpaddir. Kendi merkeziyetsiz tohum fonlama mekanizmasını oluşturan platformda kararlar DAO oylama sistemine göre alınmaktadır. Seedify, yatırımcılar için hem güvenli hem de şeffaf bir platform oluşturmuştur.

Toplanan fonlar, cüzdanlar ve tokenlar, blok zinciri üzerinde basit şekilde izlenebilir. Girişimler, kripto projelerini platform üzerinde tanıtarak yatırımcılardan fon toplamaya çalışırlar.

GameFi.org

GameFi.org

GameFi, oyun kategorisindeki etkileşimli dijital çalışmalar için bir inkübatördür. Gamefi, yalnızca P2E ve GameFi modelini destekleyen, yani kripto oyun alanında hizmet veren IGO’lara (İlk Oyun Teklifleri) hizmet verme konusunda uzmanlaşmıştır. GameFi, 100’e yakın başarıyla başlatılan projeye sahiptir ve başlatma rampasında listelenen projelerde yatırımcılar için iyi ilk listeleme kâr vaadi sunulmaktadır.

Babylons.io

Babylons.io

Kullanıcılar, Babylon’da bir projenin IDO’suna katılmak için $BABI tokenlarını kullanabilir ve yaklaşan tüm projeleri IDO takvimi aracılığıyla görüntüleyebilir. Babylon ek olarak, her bir IDO etkinliğini Twitter hesabında duyuruyor ve hatta yatırım getirisine göre sıralama yapıyor. Heroes TD isimli blok zinciri projesi, açık piyasada ilk listelenmesinin ardından yatırımcılarına 200 kattan fazla getiri kazandırdı.

Polkastarter

Polkastarter

Zincirler arası bir blok zinciri launchpad’i olan Polkastarter’da 150’den fazla proje için 49 milyon dolardan fazla para toplandı. Ayrıca, 36.000’den fazla bireysel yatırımcı bu platformu yeni, heyecan verici ve potansiyel girişimlerin ön satıştaki tokenlarını satın almak için kullandı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   SafePal (SFP) Nedir? SafePal (SFP) Geleceği ve Yorum 2022

Cryptoverse isimli projenin IDO’su sırasında 3 milyon dolardan fazla para toplandı. Bu proje, platformda bugüne kadarki en başarılı ön satıştı. Yatırımcılar projelere Polkastarter’ın hem işlemler hem de yönetişim için kullanılan yerel token’ı olan $POLS ile katılım sağlıyor.

Firestarter.fi

Firestarter.fi

Firestarter, Polygon ağı üzerinde çalışan ve IMOS (İlk Metaverse Teklifleri) olarak bilinen metaverse projelerine odaklanan bir IDO launchpad’idir. Kullanıcılar, en iyi IMO’lara erken erişim elde etmek için yerel token $FLAME’i stake etmelidir. Katılımcılar, $FLAME kullanarak aynı zamanda staking getirisi de elde ederler.

Krystal GO

Krystal GO

Merkezi Singapur’da bulunan Krystal firmasının launchpad’i Krystal GO, bir sonraki büyük kripto para birimi projesini emekleme aşamasında bulmak isteyenlerin topluluk odaklı launchpad’idir.

Krystal GO, çok zincirli bir launchpad’dir. Ethereum veya Avalanche gibi farklı blok zincirlerden gelen projelerin hepsi kendi IDO organizasyonlarını bu platformda oluşturabilir. Şu an itibariyle, desteklenen blok zincirler arasında Ethereum, BSC, Avalanche ve Polygon var.

Kullanıcılar, yerel token $KNC’ye dayalı ‘katmanlı’ bir yatırım sistemi kullanarak IDO katılımlarını garanti edebilir. Kullanıcıların stake ettikleri KNC’lere veya toplam işlem gören miktara göre beyaz listelere eklenme hakkı kazanabilir.

Enjinstarter

Enjinstarter

Doğrudan blok zinciri ve metaverse oyun IDO’larına odaklanan Enjinstarter, kendisini yeni nesil launchpad olarak tanıtıyor. Yeni nesil, metaverse oyunları, Artırılmış Gerçeklik oyunları ve daha fazlası gibi daha niş pazarlara odaklanmak anlamına geliyor.

Enjinstarter, küçük geliştiricilerin fikirlerini sınırlama olmaksızın ilerletmelerine yardımcı oluyor ve onlara launchpad aracılığıyla kendi topluluklarını oluşturma şansı veriyor.

IDO’ların fonlarının çoğu, 100.000 ila 250.000 ABD Doları arasındaki hedeflerle BUSD olarak toplanmıştır. Son zamanlarda Enjinstarter, MetaFighter gibi oyunların beklenen miktarın neredeyse 5 katı kadar fon toplamasına yardımcı oldu, bu da gelişimi ve topluluk katılımını büyük ölçüde artırdı.

PancakeSwap

PancakeSwap

En büyük merkeziyetsiz borsalardan biri olan ve BNB Smart Chain’de kullanıcı sayısına göre en büyük dApp olan Pancakeswap, BSC’de en çok beklenen yeni tokenler için saygın bir başlatma rampasına sahiptir.

İlk Çiftlik Teklifleri olarak adlandırılan Pancakeswap IFO etkinlikleri, yeni proje tokenlarını satın almak için DEX’in yerel tokenı olan $CAKE stake edilmesini talepeder. IFO tamamlandığında, yeni tokenlar ve harcanmamış CAKE’ler cüzdanınıza aktarılır.

Başlatma rampaları, BNB Smart Chain’in sunduğu küçük işlem ücretlerinden yararlanarak kripto para piyasasındaki en büyük projelerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Örneğin, FC Porto’nun ön satışı 300 milyon doların üzerinde fon topladı.

Corestarter

Corestarter

Corestarter, en küçük yatırımcıların bile IDO alanına girmesine izin vermeyi amaçlayan çok zincirli bir İlk Dex Teklifi (IDO) launchpad’dir. Solana blok zincirinde çalışan CoreStarter ekosistemi, yalnızca bir IDO başlatma rampasından daha fazlasını içerir ve bir NFT pazarı sunar ve her kullanıcının kendi yerel tokenı olan $CSTR aracılığıyla getiri havuzlarına token stake edebilmesini sağlar.

Uzman ekip, kullanıcılarının yalnızca en umut verici yeni girişimlere yatırım yaptıklarından emin olmak için IDO süreçlerine girmelerine izin vermeden önce her projeyi manuel olarak kontrol eder ve doğrular.

KCLpad

KCLpad

Mevcut launchpad temelinden memnun olmayan KCLpad, geleneksel başlatma rampası platformlarından farklı olarak üç ana temeli değiştirmek için oluşturuldu:

  • Botlar
  • Şans
  • Piyango

KCLpad’deki ekip, yukarıda belirtilen üç faktör nedeniyle birçok IDO platformunun her yatırımcı için eşit fırsat sunmadığını fark etti. İlk gelen alır IDO’ları botlar tarafından mahvolurken, piyangolar ise yatırımı rastgele hale getiriyor. Token sahipliğine dayalı olarak belirli lansmanlarda tahsisi garanti eden KCLpad, tüm IDO yatırımcılarına eşit fırsat sunuyor. Her boyuttaki yatırımcının kullanması için adil, güvenilir ve izinsiz bir başlatma rampası platformu sağlamak, KCLpad’in misyonu ve hedefidir.

Poolz Finance

Poolz Finance

Tüm ekosistem içinde en yüksek ortalama getiri oranlarına sahip olan Poolz Finance, kapsamlı bir IDO başlatma rampasıdır. Halihazırda 85’ten fazla IDO’yu tamamlamış olan Poolz, en büyük zincirlerin tümü arasındaki birlikte çalışabilirliği artırarak pazarda iyi bir yer edinmiştir: Ethereum, Avalanche, BSC, Solana ve daha fazlası.

Ağırlıklı olarak kripto oyun IDO’larına odaklanan Poolz Finance, küçük oyunlara büyüme ve başlatma rampası protokolü aracılığıyla ilk yatırımcılarıyla tanışma fırsatı veriyor.

Solrazr

Solrazr

Solana ekosistemi içinde hizmet veren Solrazr, Solana projeleri için bir başlatma rampasıdır. Ancak Solrazr, iki farklı IDO platformu sunar:

IDO Launchpad: Solana tabanlı kripto para projelerinin barındırılması.

INO Launchpad: Tamamen NFT’lere ayrılmış, sanatçıların NFT’lerini sıfır kodlama deneyimiyle Solana blok zincirinde basmasına ve başlatmasına yardımcı olan bir başlatma paneli.

Solrazr, token sahiplerini stake gereksinimli lansmanlar ve daha küçük lansmanlarda daha yüksek limitler gibi avantajlarla ödüllendirmek için yerel token’ı $SOLR’u kullanıyor.

Unilayer

Unilayer

Unilayer, bir ticaret platformu, otomatik ticaret, Launchpad ve daha fazlasını kapsayan çok ürünlü merkeziyetsiz bir ekosistemdir. Uniswap DEX’in üzerine inşa edilen Unilayer, hizmetleri için kendi yerel tokenı $LAYER’ı kullanır.

Launchpad, projeler ve kullanıcılar için tamamen merkeziyetsiz ve şeffaftır. Bunun da ötesinde, hem kurucular hem de yatırımcılar için güvenlik sağlayan otomatik likidite kilitleri ve önemli akıllı sözleşme güvenlik denetimleri gibi hizmetler de vardır.

Unicrypt

Unicrypt

Unicrypt ekosistemi içinde merkeziyetsiz başlatma rampası bulunur. Launchpad şu anda beş farklı blok zincirini kapsıyor; Ethereum, Avalanche, BSC, xDai ve Polygon. Launchpad içinde bireyler, basit bir cüzdan bağlantısı aracılığıyla kendi tokenlarını mint edebilir ve başlatabilir.

Launchpool

Launchpool

Oldukça jenerik bir isim seçen Launchpool, kendisini eşitlikçi bir başlatma rampası olarak tanıtıyor ve tüm paydaşlara, gelecek projelere yatırım yapmak için eşit fırsatlar vermeyi amaçlıyor.

Launchpool’un launchpad’i son derece aktiftir ve sürekli olarak farklı aşamalarda yeni projeleri listeye ekler. Önceki başlatma rampaları gibi, Launchpool da her biri Ethereum veya BSC gibi kendi zincirlerini kullanan çeşitli projeleri ekosistemlerine bağlar.

Solster Finance

Solster Finance

Solster Finance merkeziyetsiz launchpad, Solana ekosistemini temel alan, gelecek vadeden projeleri başlatan bir inkübatördür. 25’ten fazla başarılı lansmanı tamamlayan platform, şimdiden 1,9 milyon doların üzerinde fon sağladı.

Yeni bir başlatma rampası olmasına rağmen, bu platform tarafından başlatılan projelerden bazıları ilk listelemelerinde 50 kata kadar fiyat artışı gördü. Daha fazla Solana projesi geliştirilmeye devam ettikçe ve piyasaya sürülmek istendikçe, Solster şüphesiz geliştiriciler ve yatırımcılar arasında bağlantı kurma konusunda ön planda olacak.

Gamestarter

Gamestarter

Gamestarter, kullanıcı tabanına merkeziyetsiz IGO’lar sunan, kripto oyun tabanlı bir launchpad. Kripto oyun endüstrisinin her köşesine hitap eden çeşitli oyunların bir oynanışını sunmaya çalışan Gamestarter, metaverse oyunları, Play-to-Earn, NFT’ler ve daha fazlası için gelişmiş bir IDO metodolojisi sunar.

Gamestarter, her büyüklükteki projeye fırsat verme konusunda kararlı olarak birçok IGO ve INO etkinliği düzenlemiştir.

ScaleSwap

ScaleSwap

Çok zincirli bağış toplama platformu, nicelikten çok kaliteye öncelik verir. ScaleSwap’in ana amacı, yatırımcılara şeffaflık ve adil muamele sağlamaktır. Toplam IDO tutarından %5 sabit ücret ile net bir işbirliği planına sahip olan ScaleSwap; BNB Smart Chain, Ethereum, Polygon, Fantom ve Harmony gibi popüler zincirleri destekler.

Son Düşünceler

IDO başlatma rampaları, yeni projelerin sektörde görünür hale gelmesine yardımcı olarak onlar için büyüme fırsatları yaratır. IDO başlatma rampalarının kullanıcılar için en büyük avantajı, projelere ön satış fiyatından girilip daha yüksek getiri elde edilebilmesidir. En iyi kripto launchpad’ler genellikle kuluçkalanan projeler tarafından toplanan toplam fonlar, sosyal medya kapsamı, desteklenen blok zincirlerinin sayısı ve IDO projelerinin listelendikten sonra en yüksek ortalama yatırım getirisi gibi bazı faktörlere dayanarak içerikte listelenmiştir.

En iyi IDO Launchpad’ler, yalnızca kripto projelerinin gelişmek için ihtiyacı olan sermayeyi sağlamak ve erken yatırımcıların kâr elde etmesini sağlamak için bir araç değil, aynı zamanda herkesin kripto sektörünün faydalarından iyi yatırımla haberdar olması için geliştirilen platformlardır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu