Verilere Göre Bitcoin (BTC) Yatırımcılarının Dikkatli Olması Gerekiyor

Geçen ay ve daha uzun bir süredir, Bitcoin (BTC) hashrate’i, güçlü düzeltmenin ortasında operasyonlarına devam etmek için mücadele eden madenciler ile düşüşe geçti. Bitcoin ağı, muhtemelen bir yıl içinde en büyük madencilik zorluk ayarlamasını görecek.

Zincir içi veri sağlayıcısı Glassnode raporuna göre:

“Bitcoin protokolü, madencilik zorluğunu -%7,3 oranında azalttı; bu, Temmuz 2021’den bu yana en büyük aşağı yönlü düzenleme. Düşen kripto para fiyatları, artan enerji maliyetleri ve borç yükleri göz önüne alındığında, madencilik sektörü aşırı durumda stres içinde.”

Bitcoin Zorluk Ayarı Değişimi
Kaynak: Glassnode

Ek olarak, hash-ribon göstergeleri, Bitcoin’in başka bir büyük düzeltme gerçekleştirebileceğini gösteriyor. Glassnode raporunda şunlardan bahsediyor:

“Bu zorluk ayarlaması, düşen Bitcoin karma oranına yanıt olarak yapıldı. Bu, 30DMA 60DMA’nın altına dalarken, Hash şeritlerinin bir başka tersine çevrilmesine neden oldu. Son hash-şerit inversiyonu 2022 Haziran ayının başlarında meydana geldi.”

Bitcoin Hash Ribbon
Kaynak: Glassnode

Yukarıdaki görüntüden de görebileceğimiz gibi, hash-ribbon’un ters çevrildiği son iki seferde, Bitcoin önemli bir fiyat düzeltmesiyle karşı karşıya kaldı. Ancak, bu her zaman böyle olmadı.

Bitcoin, geçen hafta Çarşamba günü Fed’in devam eden faiz artırımlarını yavaşlatacağına dair haberler üzerine kısa bir ralli gördü. Sonuç olarak, BTC fiyatı 17.500 dolara yükseldi. Ancak, o zamandan beri geri çekildi ve tekrar 17.000 dolara yaklaştı.

Aşağı yönde, 16.000 dolar güçlü bir destek. Sermaye girişlerinin ve çıkışlarının net toplamını gösteren Bitcoin gerçekleşen sınırına bir göz atalım. Glassnode raporuna göre:

Dijital varlık tarihindeki en büyük kaldıraç kaldırma olaylarından birinin ardından, Bitcoin Realized Cap öyle bir düşüş gösterdi ki, Mayıs 2021’den bu yana tüm sermaye girişleri artık sıfırlandı ve bu da bir sermaye sıfırlamasının yolda olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin Gerçekleşen Fiyat
Kaynak: Glassnode

Öte yandan, Bitcoin mikro adresleri de son derece sıra dışı davranışlar sergiledi. Geçen ay FTX patlaması haberlerinden bu yana erken birikim belirtileri gösterdikten sonra, adres sayısı son iki haftada hızla düştü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Borsalardan Çekiliyor, BTC Fiyatı Artacak mı?

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu