Kripto Panik Satışı Nedir? Kayıpları Azaltmak İçin 10 Yöntem

Kripto Panik Satışı Nedir? Kriptoda Panik Satışından Kurtulma Yöntemleri nelerdir? İşte Kayıpları Azaltmak İçin 10 Yöntem.

Kripto para piyasası bilindiği üzere en volatil yatırım piyasalarından biridir. Fiyat dalgalanmaları, henüz hala yeni olan ve regüle edilmeyen bir piyasa için oldukça olağan bir durumdur. Ancak dalgalanmalar, özellikle başlangıç seviyesindeki yatırımcıların kötü kararlar almasına sebep olur. Panik satışı da bu kararlardan biridir.

Kripto para fiyatları, daha çok talep ile daha fazla kişinin daha yüklü miktarda kripto para almasıyla yükselir. Bu, satın alma baskısının satış baskısını aştığı anlamına gelmektedir. Tam tersine tüccarlar aynı dönem içinde daha fazla satış yaptığında ise satış baskısı alış baskısını aşarak fiyatların beklentiden fazla düşmesine sebep olabilir. Bu durum yaşandığında yatırımcıların korkuları artar.

Korkmaya başlayan yatırımcılar, ayı piyasasına girildiğini düşünerek kısa veya uzun vadede zarar edecekleri düşüncesine kapılırlar ve panik satış yaparlar. Gerçekte olan, herhangi bir düşüşün direkt ayı piyasasını tetiklemeyeceği ve herhangi bir yükselişin direkt boğa piyasasını tetiklemeyeceğidir.

Ancak ayı piyasalarının en büyük gücü, kripto para üzerinde olan alış baskısıyla fiyatın yükselmesi gibi fiyatın aynı şekilde düşmesine neden olan panik satışlarıdır. Korku ve Açgözlülük endeksi, bu alış ve satış oranlarını iyi yeşilde yansıtır. Büyük getiri arzusuyla duygusal hareket eden yatırımcılar FOMO’ya, fiyat düşüşünde fonlarını kaybetme korkusunda olan yatırımcılar ise panik satışa sebep olurlar.

Kriptoda Panik Satışından Kurtulma Yöntemleri

Kriptoda Panik Satışından Kurtulma Yöntemleri

Aşağıda paylaşacağımız birçok ipucu, panik satışlarından kaçınarak kısa vadeli fiyat düşüşlerinde fonlarınızdan zarar etmemenizi sağlayacaktır.

Fiyat Dalgalanmaları Olağandır

Fiyat Dalgalanmaları Olağandır

Eğer kripto para yatırımı yapıyorsanız kabul etmeniz gereken ilk şey her an büyük fiyat dalgalanmaları ile boğuşmak zorunda kalabileceğinizdir. Kripto piyasasında bir gün içinde %20 yükseliş de %20 düşüş de yaşanabilir. Eğer kripto paralarla kâr elde etmek istiyorsanız, onları fiyat geri çekilmelerinde ve değer kayıplarında elinizde tutmayı öğrenmelisiniz.

Yatırım yaptığınız bir varlığın fiyatında elbette düşüşler olabilir. Bu sırada yapmanız gereken şey toparlanmasını beklemektir. Hem Bitcoin hem de diğer kripto paralar defalarca kez değerinin büyük bölümünü kaybetti ve sonra kat kat fazlasını kazandı.

Aralık 2017’de $19.650 tepe fiyatından BTC satın alan biri bile Aralık 2018’de $3.250 fiyatını görmesine rağmen Kasım 2021’de üç buçuk kat kazanç elde edebilirdi. Evet, bir kriptoyu elinizden çıkarmadığınız sürece kâr veya zarar etmezsiniz.

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Yapın

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Yapın

Eğer uzun vadeli bir yatırımcı olmaya kararlıysanız, bir yatırım stratejisi olarak kripto alış fiyatlarını dengelemek için dolar maliyeti ortalamasından faydalanabilirsiniz. Belirli süreler aralığında bir kriptoyu belirli miktarda satın alarak ortalama maliyetiniz en düşük fiyat ile en yüksek fiyat arasında bir yere düşer.

DCA’nın en büyük avantajı, piyasaya duygusal olarak daha az bağlı hale gelmenizdir. DCA stratejisini izleyen birisinin panik satışı yapma olasılığı azalır. Uzun vadeli kripto para portföyü oluşturmanın en iyi yöntemleri arasında dolar maliyet ortalaması üst sıralardadır.

Özellikle dip fiyatı kaçırdığını düşünen tüccarlar, elde edebilecekleri potansiyel kârlar nedeniyle duygularıyla mücadele ederler. Aynı şey, tepe fiyattan kripto satmadıkları zamanda da geçerlidir. Bununla mücadele etmenin en iyi yolu, düzenli olarak belirli miktarda kripto para satın almaktır. Bu, portföyünüz için sabit bir satın alma programı oluşturur.

Gözden Çıkarabileceğiniz Miktarla Yatırım Yapın

Gözden Çıkarabileceğiniz Miktarla Yatırım Yapın

Eğer yatırdığınız para size geceleri uyku uyutmayacak düzeydeyse panikle satış yapmanız muhtemeldir. Kaybetmeyi göze alamayacağınız yatırımın sonucu olarak aceleyle satış yapabilirsiniz. Fatura veya kira ödemek için kullanacağınız parayı yatırım amaçla kullanmayın. Özellikle o paraya ihtiyaç duyuyorsanız fiyat düştüğünde kriptoyu satmamanız için sizi tutacak bir şey yok.

Bazı insanlar, o paraya hemen ihtiyaçları olmadığı için fiyat grafiklerine hiç bakmadan yüz binlerce TL yatırım yapabiliyorlar. Bu da doğru bir yatırım stratejisi değil. Çünkü hiçbir yatırımda bir kesinlik söz konusu değildir ve en küçük fonunuz bile kıymetlidir.

Uzun Vadeli Portföy Oluşturun

Uzun Vadeli Portföy Oluşturun

Bitcoin yaklaşık 14 senedir var. Şu anda piyasada olan altcoinlerden çoğu bundan 5 sene önce yoktu, hatta 2022’de piyasaya sürülüp de en değerli 200 kripto para birimi arasına giren de birçok proje var. Piyasadaki kripto milyonerlerinin çoğu, Bitcoin’in veya diğer kripto paraların erken yatırımcıları arasındaydı. Satoshi Nakamoto’nun cüzdanında anlık olarak yaklaşık 31,5 milyar dolarlık BTC var ama 1 BTC bile satmadı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   X World Games (XWG) Nedir? X World Games (XWG) Geleceği ve Yorum 2022

Sizinle Bitcoin’in her sene ortalama fiyatının bir listesini paylaşmak isteriz:

 • 2010: $0.10
 • 2011: $1
 • 2012: $11
 • 2013: $98
 • 2014: $1000
 • 2015: $482
 • 2016: $898
 • 2017: $14.750
 • 2018: $8.100
 • 2019: $10.300
 • 2020: $8.600
 • 2021: $40.000
 • 2022: $28.300

Bitcoin’in üst üste iki sene boyunca değer kaybettiği hiçbir döngü yok. Grafiksel olarak incelendiğinde Bitcoin fiyatı ilk günden bu yana kadar istikrarlı bir şekilde artıyor. Özellikle 4 yıl ve daha uzun süre BTC tutanlar sonunda büyük kâr elde ediyor.

Bugün Bitcoin, tek bir günde 2016’daki ortalama BTC fiyatının birkaç katı kadar değer kazanabilir veya kaybedebilir. Belki de bugünkü fiyat için bundan 3-4 sene sonra benzer şeyleri konuşabiliriz.

Fiyatları İzlemeyin

Fiyatları İzlemeyin

Kendinizi Bitcoin’in fiyat hareketlerinden uzaklaştırır ve cüzdanınızda Bitcoin olduğunu bilirseniz, bu çığır açan merkeziyetsiz teknolojinin getirilerinden faydalanabilirsiniz. Ethereum’un piyasaya getirdiği akıllı sözleşmeler, NFT’leri ve diğer teknolojileri kullanabilmemizi sağlıyor. Sağlam temellere sahip bir kripto para yatırımı, uzun vade tuttuğunuz takdirde sizi muhtemelen üzmeyecek. Bu yüzden yeşil veya kırmızı mumları takip ederek satın aldığınız kripto paranın fiyatını sık sık kontrol etmekten kaçının.

Kripto Para Seçerken Mümkün Olan En İyi Tercihi Yapın

Kripto Para Seçerken Mümkün Olan En İyi Tercihi Yapın

Oluşturulup piyasaya sürülen kripto paraların yarısından fazlasının değeri $0’a doğru düşer. Bir kripto paranın kısa veya orta vadeli düşüşlerin ardından toparlanabilmesinden emin olmak için önemli katma değere sahip, kaliteli projeler seçmek gerekmektedir. Yüksek kaliteli projeler, kripto para dünyasının güvenli limanlarıdır.

Pazarlama, geliştirme, iyileştirme ekipleri sağlam olan, topluluğu büyük olan, milyarlarca dolar piyasa değerine sahip olan blok zinciri projelerinin uzun vadede başarılı olma olasılıkları yüksekken bir amaca hizmet etmeyen kriptoların fiyat düşüşlerini tersine çevirememe olasılığı yüksektir.

Önceden Araştırın

Önceden Araştırın

Bilgi sahibi olmak ve belirli bir kripto paranın değerini belirleyen temel faktörleri anlamak önemlidir. Araştırarak ve bilgi sahibi olarak, ne zaman kripto alıp satacağınız konusunda daha bilinçli kararlar verebilirsiniz. Ayrıca altta yatan teknolojiyi, projeleri ve projelerin arkasındaki ekipleri anlayarak, bir projenin uzun vadeli uygulanabilirliğini daha iyi değerlendirebilir ve panik satışına yol açabilecek FOMO veya FUD’den kaçınabilirsiniz.

Portföyünüzü Çeşitlendirin

Portföyünüzü Çeşitlendirin

Portföyünüzü çeşitlendirmek, panik satışının neden olduğu kayıp riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, çeşitli kripto paralara yatırım yapmak, riski birden çok varlığa yayabilir ve herhangi bir varlığın değer kaybetmesinin etkisini azaltabilir.

Bir Yatırım Planınız Olsun ve Ona Bağlı Kalın

Bir Yatırım Planınız Olsun ve Ona Bağlı Kalın

Bir plana sahip olmak ve ona bağlı kalmak, piyasa dalgalanması zamanlarında rasyonel kararlar almanıza yardımcı olabilir. Örneğin, piyasa düşmeye başladığında paniğe kapılmak kolaydır, ancak bir planınız varsa ona bağlı kalmak daha kolaydır. Örneğin, dayanabileceğiniz belirli bir kayıp yüzdesini önceden belirlediyseniz, buna bağlı kalabilir ve aşırı tepki vermekten kaçınabilirsiniz.

Duyguları Kontrol Altında Tutun

Duyguları Kontrol Altında Tutun

Tüm yatırımlarda olduğu gibi, duygularınızı kontrol altında tutmanız ve korku ya da açgözlülük temelinde kararlar vermekten kaçınmanız önemlidir. Piyasa koşulları belirsiz olduğunda fevri kararlar almak kolay olabilir. Duygularınızı kontrol altında tutarak, yatırım planınıza odaklanabilir ve araştırmanıza dayalı olarak rasyonel kararlar alabilirsiniz.

Kripto piyasaları doğası gereği geleneksel finansal piyasalardan daha değişkendir, bu nedenle bir miktar oynaklık beklenmelidir. Ancak, bu stratejileri izleyerek ve piyasa dalgalanmalarına hazırlıklı olarak, panik satış riskini azaltmaya ve daha bilinçli yatırım kararları vermeye yardımcı olabilirsiniz.

Son Düşünceler

Çaresizlikle satış yapmak yüz binlerce TL potansiyel kâr kaybettirebilir. Cari fiyatlarla milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’e sahip olabilecek çok sayıda tüccar, varlıklarını birkaç yüz dolar fiyata sattı

Kriptonuzun temelleri sağlam olduğu sürece, bir dereceye kadar duygusal tarafsızlık uygulayabilirsiniz. Takıntılı bir şekilde piyasayı kontrol etmek yerine başka şeylerle uğraşmayı deneyin. Kriptoya ara vermek, yatırım stratejinizi ve temel değerlerinizi yeniden değerlendirmenize yardımcı olabilir. Bu, başka yatırımlara yol açabilir veya kar için satış yapmaya hazır olana kadar sizi yolda tutabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu