Kripto Para Haberleri

Kripto para haberleri, coin dünyasına adım atacak ve zaten coin alıp satanlar için önemlidir. Kripto para birimleri, bildiğimiz şekliyle finans dünyasını dönüştürme ve geleneksel finansal altyapıların varlığını sorgulama potansiyeline sahiptir. Peki kripto para birimlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Kripto para birimlerinin avantajı

Kripto para birimleri nispeten yeni bir buluş olmasına rağmen, tüm avantajlarıyla birlikte dikkat çekmektedir. Kripto para birimleri dünyasının sunabileceği çok şey var: büyük kar olasılığından son derece güvenli ve şeffaf bir altyapıda günün 24 saati çalışma olasılığına kadar. 

Yüksek risk ve yüksek kar olasılığı

Mevcut piyasada, her biri kendine has özelliklere sahip 10.000’den fazla kripto para birimi var. Şimdi, tüm kripto para birimlerinin değerde ani yükselmeler (ve düşüşler) yaşama eğilimi gibi ortak noktaları var. Fiyatlar esas olarak madencilerden gelen madeni para arzına ve alıcılardan gelen talebe bağlıdır. Bu arz ve talep dinamiği önemli faydalar sağlayabilir. Örneğin, Ethereum’un fiyatı, doğru zamanda yatırım yapanlar için şanslı bir tarih olan Temmuz’dan Aralık 2021’e kadar neredeyse iki katına çıktı.

Kripto para birimlerinin dayandığı teknoloji olan blok zinciri, doğası gereği güvenlidir

Kripto para birimlerinin başlıca avantajlarından bazıları, para birimlerinin kendisiyle değil, dayandıkları altyapıyla, yani tüm işlemleri izleyen merkezi olmayan bir veri depolama kaydı olan blok zinciri ile ilgilidir. Blok zincirine bir giriş kaydedildikten sonra silinemez. Blok zinciri farklı bilgisayarlarda merkezi olmayan bir şekilde depolandığından, bilgisayar korsanlarının tüm zincire aynı anda erişme imkanı yoktur, bu nedenle kayıtlı bilgiler her zaman güvendedir.

Daha adil ve daha şeffaf bir finansal sistem

Genel olarak, finansal sistemimiz, işlemleri işlemekten sorumlu aracılar etrafında döner. Bu, bir işlem yaparsanız, bu aracılardan bir veya daha fazlasına güvendiğiniz anlamına gelir. 2008’deki durgunluk sırasında birçok kişi bunun iyi bir fikir olduğundan şüphe etti. Blockchain ve kripto para birimleri bir alternatifi temsil ediyor. Herkesin her yerden erişimi vardır, bu nedenle herhangi bir aracı olmadan finansal piyasalara katılmanıza ve işlem yapmanıza izin verir.

Kripto para piyasası her zaman açıktır

Kripto para birimlerinin bankalara göre bir diğer avantajı, kripto para piyasalarının asla kapanmamasıdır. Madeni paralar çıkarıldığından ve işlemler günün 24 saati kaydedildiğinden, New York Menkul Kıymetler Borsası, NASDAQ ve diğer borsa borsalarında olduğu gibi kripto para birimleri satın almak, satmak veya ticaret yapmak için beklemek yoktur. Etki öyle oldu ki, geleneksel borsalar, şu anda hala çok uzakta olmasına rağmen, normal bankacılık saatleri dışında faaliyet göstermeyi düşünüyor. Bu nedenle, günün 24 saati aktif olan yatırımcılar için kripto para birimleri, geleneksel çalışma saatleri dışında kar elde etmenin en iyi yolu olabilir.

Kripto para birimleri, yatırımcıların enflasyona karşı savaşı kazanmalarına yardımcı olabilir

Kripto para birimleri tek bir para birimine veya ekonomiye bağlı değildir, bu nedenle fiyatları örneğin ulusal enflasyondan ziyade küresel talebi yansıtır. Peki ya kripto para birimlerinin kendi enflasyonu? Zaten yatırım yaptıysanız, endişelenecek bir şeyiniz yok. Sınırlı sayıda madeni para olduğu için mevcut miktar elden çıkamaz ve bu nedenle enflasyon olamaz. Bazı para birimlerinin küresel bir sınırı vardır, diğerlerinin yıllık bir sınırı vardır. Her durumda, enflasyonu uzak tutan yaklaşım budur.

Kripto para birimlerinin dezavantajı

Kripto para haberleri konusunda dezavantajlar da bilinmelidir. Bunların hepsi kulağa çok pastoral geliyor, ancak kripto para birimi manzarası gerçekten bu kadar umut verici mi? İşte kripto paraların dezavantajları

Kripto para birimlerini anlamak zaman ve çaba gerektirir

Kripto para birimlerinin nasıl çalıştığını anlamak zaman alabilir. Dijital bir yerli değilseniz, kripto para birimi kavramı muhtemelen sizin için biraz soyut olacaktır. Ve anlamadığınız bir şeye yatırım yapmaya çalışmak başlı başına bir risktir. Çevrimiçi olarak pek çok kaynak var, ancak yine de kripto para birimlerine yatırım yapmanın artılarını ve eksilerini gerçekten anlamak için biraz zaman harcamanız gerekecek.

Kripto para birimleri son derece değişken bir yatırım olabilir

Bir kripto para biriminin fiyatı baş döndürücü yüksekliklere ulaşabilse de, aynı zamanda hızlı bir şekilde korkunç düşüklere neden olabilir. Bu yüzden, istikrarlı bir getiri arıyorsanız, kripto para birimleri en iyi seçeneğiniz olmayabilir. Kripto para piyasaları büyük ölçüde spekülasyona dayanıyor ve nispeten küçük boyutları onları fiyat dalgalanmalarına karşı daha savunmasız hale getiriyor. Bu da kripto para birimlerinin ana dezavantajlarından biri olan madeni paraların değerine zarar verebilir.

Kripto para birimlerinin iyi bir uzun vadeli yatırım olduğu kanıtlanmadı

Kripto para haberleri konusunda bu detay da oldukça önemli. Kripto para birimleri yaygın olarak bilinmesine ve hala popülerlik kazanmasına rağmen, on yıldan biraz fazla bir süredir var olduklarını hatırlamakta fayda var. Konsept, 2008’de Bitcoin hakkında bir teknik incelemenin yayınlanmasına kadar ortaya çıkmadı. Buna karşın, borsaların arkalarında yüzyıllarca bir geçmiş var. 

Kripto para birimlerinin ciddi ölçeklenebilirlik sorunları var

Belirli bir düzeye ulaştıklarında, dağıtımlarını büyük ölçekte zorlaştıran büyük sorunlar sunarlar. Ethereum yetkilileri, blok zincirinin işlem işleme hızını yavaşlatan belirli kapasite sınırlamalarına ulaştığını iddia ederek, kripto para sağlayıcıları bunun bir sorun olduğunu kabul ediyor. Bu, işlemde yer alan kişiler için çok sinir bozucu olabilir ve sonuçlanabilecek olası mali kayıplar doğabilir.

Yeni başlayanlar güvenlik risklerine karşı savunmasızdır

Kripto para birimleri, merkezi aracıları kullanmanın getirdiği riskleri sunmayabilir, ancak bu, güvenlik endişelerinden tamamen arınmış oldukları anlamına gelmez. Bir kripto para sahibi olarak, madeni paralarınıza ve dolayısıyla tüm varlıklarınıza erişmenizi sağlayan özel anahtarı kaybedebilirsiniz. Ve sonra bilgisayar korsanları, kimlik avı ve hesaplarınızın kontrolünü yasa dışı yollarla ele geçirmeye yönelik diğer girişimler var. Deneyimli yatırımcılar bunu akılda tutma eğilimindeyken, daha yeni olanların bu tür bir tuzağa düşme olasılığı daha yüksektir.

Yatırım yapmak için en iyi kripto para birimi hangisidir?

Kripto para haberleri ile ilgilenenler için yatırım konusu da önemli. Diğerlerinden önemli ölçüde daha iyi olan hiçbir kripto para birimi yoktur. Dikkate alabileceğiniz yönler olmasına rağmen, kişisel tercihlere bağlıdır. Kişisel risk toleransınızı düşünün: Seçtiğiniz para biriminin değeri düşerse yatırımınızın önemli bir bölümünü kaybetmeye dayanabilir misiniz? Kripto para birimlerini yalnızca kâr elde etmek için mi kullanıyorsunuz yoksa onlarla ödeme yapabilmeyi mi bekliyorsunuz? Sadece para için mi yatırım yapıyorsunuz yoksa daha geniş sosyal veya çevresel etkisi olan bir para birimine mi yatırım yapmak istiyorsunuz? Kripto para yatırımı yapmadan önce bunları düşünmenizde yarar var.

Bitcoin’in avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Kripto para haberleri takipçileri Bitcoin avantajları hakkında bilgi almak istiyor. Bitcoin’in birçok avantajı vardır. 21 milyon jetonla sınırlı, enflasyona dayanıklı olması garantili ve çok cazip fiyatları yatırımcılara kar etme imkanı sunuyor. Ayrıca Bitcoin, ödeme yapmak için en çok kabul edilen kripto para birimidir. Ama elbette dezavantajları da var. Bitcoin’in blok zinciri altyapısı, saniyede yedi işlem oranını aştığında yavaşlamaya başlar. Ve en iyi bilinen kripto para birimi olduğu için, her türden bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar için önemli bir hedeftir. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   İran'ın ABD Üslerine Saldırmasının Ardından Bitcoin 9000 Doları Hedefliyor

Kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce başka ne bilmem gerekiyor?

Kripto para birimleri yeni yatırımcılar için bir mayın tarlası olabilir. Gerek terminolojisi gerekse karmaşık teknolojisi ile aşinalık gerektiren bir konudur. Hayattaki her şeyde olduğu gibi, kripto para ticaretinin de belirli faydaları ve riskleri vardır. Bundan dolayı kripto para haberleri yakından takip edilmeli ve konuyla alakalı detaylı bir araştırma yapılmalıdır. 

Neden kripto para ticareti?

Kripto para ticareti yaptığınızda çeşitli avantajlar elde edersiniz. Kripto para ticaretinin faydaları şunları içerir:

Kripto para birimlerinin yükselişi

Kripto para piyasası nispeten yeni olmasına rağmen, büyük miktarda kısa vadeli spekülatif ilgi nedeniyle önemli bir değişiklik yaşadı. Örneğin, Ekim 2017 ile Ekim 2018 arasında, bitcoin fiyatı 19.378 dolara yükselirken, aynı zamanda bir süre sonra 5.851 dolara düştü. Diğer kripto para birimleri nispeten daha istikrarlıydı, ancak yeni teknolojiler spekülatif çıkarları cezbetme eğiliminde.

Kripto para birimlerinin hızlı değişikliği, bu pazarı bu kadar heyecan verici yapan şeyin bir parçasıdır. Hızlı gün içi fiyat hareketleri, yatırımcılara uzun ve kısa vadede doğru hareket etme fırsatı sunarken, aynı zamanda değişikliğin artmasına da neden oluyor. Bu nedenle, kripto para piyasasını keşfetmeye karar verirseniz, uygun araştırma yaptığınızdan ve bir risk yönetimi stratejisi geliştirdiğinizden emin olun.

Kripto para piyasa saatleri

Normalde, merkezi bir yönetimi olmadığı için kripto para piyasasında 7 gün 24 saat işlem yapabilirsiniz. Kripto para işlemleri, dünya çapındaki kripto para piyasalarında doğrudan bireyler arasında gerçekleşir. Bununla birlikte, piyasa çatal olarak da bilinen altyapı güncellemelerine uyum sağladığında hareketsizlik dönemleri olabilir.

Daha fazla likidite

Likidite, piyasa fiyatı üzerinde bir etkisi olmadan bir kripto para birimini nakde çevirmek için geçen süreyi ölçer. Likidite esastır çünkü daha iyi fiyatlar, daha hızlı işlemler ve teknik analizde daha fazla hassasiyet sunar.

Genel olarak, kripto para piyasası likit değildir çünkü işlemler farklı pazarlara dağılmıştır, bu da nispeten küçük alım satımların kripto para fiyatları üzerinde büyük bir etkisi olabileceği anlamına gelir. Kripto para piyasalarının bu kadar değişken olmasının sebeplerinden biri de tam olarak budur.

Daha hızlı hesap açma

Kripto para birimi satın aldığınızda, bir borsa aracılığıyla alıp satmanız gerekecek, bu da bir borsa hesabı oluşturmanız ve kripto para biriminizi dijital bir cüzdanda saklamanız gerektiği anlamına geliyor. Bu süreç sınırlayıcı ve zaman alıcı olabilir.

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?

Kripto para haberleri söz konusu ise Bitcoin’den de bahsetmek gerekir. Peki, Bitcoin nedir? Bitcoin bir kripto para birimi veya sanal para birimidir. Bir kodu bilmek sizi o varlığın sahibi yapar. Tamamen dijital bir para birimidir. En tartışmalı yönlerden biri, madencilik olarak adlandırılan bitcoin yaratma sürecidir. Uygulamada, çoğu Asya merkezli organize gruplar olan birkaç el tarafından kontrol edilmeye başlandı. Bitcoin fiyatının artması ile madencilik sürecinin karlılığı ancak enerji maliyetlerinin düşük olduğu alanlarda mümkün olmaktadır.

Bir bitcoinin fiyatı nedir?

Bitcoinlerin fiyatı, bu sanal para biriminin ticaretinde uzmanlaşmış internet portalları aracılığıyla bilinir. Sistem üyeleri tarafından kaydedilen arz ve talep hareketleri sonucunda gerçek zamanlı olarak bir fiyat vardır. Bitcoin durumunda sayısının zamanla sınırlı olduğu göz önüne alındığında, uzmanlar, kullanıcı sayısı artmaya devam ederse fiyatının da artma eğiliminde olacağını savunuyor. Bitcoin savunucuları, kimseye getiri vaat edilmediğinden ve yararlanan tek bir ihraççı olmadığından bunun piramidal bir finansal yapı olmadığını savunuyorlar. Fakat her yatırımda olduğu gibi Bitcoin’in değerinin değişmeyeceğinin garantisi yoktur. Ancak dağıtılmış ve kıt bir dijital para birimi olduğu için fiyatının asla sıfır olmayacağına dair bir farkındalık var.

Bitcoin’in bir yatırım aracı ve bir para birimi olarak faydalı olduğu veya insanlar bunu bir ödeme aracı olarak kabul etmeye istekli olduğu sürece bir fiyatı vardır. Paranın özelliklerine (dayanıklılık, taşınabilirlik, değiştirilebilirlik, kıtlık, bölünebilirlik ve tanınabilirlik) sahiptir, ancak matematiksel özelliklere dayanmaktadır. Herhangi bir devletin desteğine sahip değildir. Alan kişi sayısı artarsa, fiyatı da artacaktır. Aksi takdirde, herhangi bir finansal türevde olduğu gibi fiyatı çökecektir. Bitcoin fiyatını değiştirmek için önemli miktarda para gerekmez. 

Bitcoin nasıl oluşturuldu?

Kripto para kavramı ilk olarak 1998 yılında Wei Dai adlı bir bilgisayar bilimcisi tarafından cypherpunks e-posta listesinde tanımlandı ve burada kriptografiyi onun yerine yaratılmasını ve işlemlerini kontrol etmek için kullanacak yeni bir para türü fikrini önerdi. Bu öneri ise dijital paranın merkezi bir otorite tarafından yapılmasıdır. İlk Bitcoin protokolü spesifikasyonu ve kavram kanıtı, 2009 yılında bir e-posta listesinde Satoshi Nakamoto tarafından yayınlandı. Şahıs mı yoksa çalışma grubu mu olduğu henüz bilinmeyen Satoshi, 2010 yılı sonunda gerçek kimliğini açıklamadan projeden ayrıldı. Bitcoin kodu açıktır, herhangi bir bilgisayar bilimcisi onu gözden geçirebilir veya kendi değiştirilmiş sürümünü oluşturabilir.

Bitcoin ile neler yapılabilir?

Bitcoin ile bir mal veya hizmet için ödeme yapabilirsiniz. Borsalardan bitcoin satın alabilir veya bunun için tasarlanmış makineleri kullanarak bitcoin oluşturabilirsiniz. Bitcoin, yaratılma sürecinde gerekli olan enerjinin teorik tüketimi için ödeme yapmanın sonucu olacaktır. Tüccar hesabınız olmadan bitcoin sahibi olabilirsiniz. Çalışmak için sanal bir cüzdan gereklidir. Ödemeler genellikle mobil veya bilgisayar uygulamaları aracılığıyla alıcının adresi, ödenecek tutar girilerek ve gönder tuşuna basılarak yapılır. 

Bitcoin madencileri nelerdir?

Yeni bitcoinler, madencilik adı verilen merkezi olmayan bir süreç tarafından üretilir. Bu süreç, bireylerin hizmetleri için ağ tarafından ödüllendirilmesine dayanır. Bitcoin madencileri, işlemleri gerçekleştirir ve özel donanım kullanarak ağı güvence altına alır ve bu hizmet karşılığında bitcoin toplar. Bitcoin’ler tahmin edilebilir ve azalan bir oranda oluşturulur. Her yıl oluşturulan bitcoin sayısı, bitcoin basımı tamamen 21 milyon bitcoinde durana kadar zaman içinde otomatik olarak yarıya iner. Bu anlayış, bitcoin fiyatını yükseltme eğilimindedir. 2021’in başında, bitcoin ihracı 18 milyon birimi aştı.

Bitcoin’e yatırım yapmak güvenli midir?

Kripto para haberleri takipçileri Bitcoin’in güvenli olup olmadığı hususuyla da ilgileniyor. Bitcoin savunucuları, hiçbir kuruluşun veya bireyin bitcoin’i kontrol edemeyeceğini ve tüm kullanıcılarına güvenilmese bile ağın güvenli kaldığını savunuyor. Her halükârda güvenlik firmaları, herhangi bir kullanıcıdan kod hırsızlığı olasılığına veya döviz bürolarına yönelik bilgisayar saldırılarına karşı uyarır. Hackerlar bu hırsızlık için programlar tasarlar. Kaspersky analistleri, örneğin, virüslü cihazın panosundaki kullanıcıların kripto para cüzdanlarının adreslerini değiştirmek için tasarlanmış CryptoShuffler Truva Atı’nın kimliğini birkaç yıl önce açıklamıştı. Yapılan işlemler iptal edilemediği ve anonim olduğu için herhangi bir veri hırsızlığının çözümü yoktur. Kripto para hesabının kişisel kodunun unutulması durumunda da bir çözüm yoktur.

Sanal para birimi olmak ne anlama gelir?

Bitcoin, insanların her gün kullandığı kredi kartları ve bankacılık ağları kadar sanaldır. Para, yalnızca sanal ödeme taahhütleri olmak için yalnızca nakit olmaktan çıktı. İşleme dahil olanlar kabul ederse, Bitcoin diğer para birimleri gibi çevrimiçi ve fiziksel mağazalarda ödeme yapmak için kullanılabilir. Bitcoin bakiyeleri devasa bir ağda depolanır ve teorik olarak kimse tarafından hileli olarak değiştirilemez. Başka bir deyişle, bitcoin kullanıcıları fonları üzerinde münhasır kontrole sahiptir ve bitcoinler sanal oldukları için ortadan kaybolamazlar. Ancak bitcoin implantasyonu küçüktür. Ve diğer kripto para birimlerinin uygulanması daha da küçüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu