Kripto Para İhracı Ekonomiyi Olumsuz Etkiler mi ? - BTC MAGAZİN

Kripto Para İhracı Ekonomiyi Olumsuz Etkiler mi ?

Güney Kore’nin merkez bankası araştırmacıları, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihraç etmenin ekonomi için olumsuz sonuçları olabileceğini söylüyorlar.

Kore Merkez Bankası (BoK) Perşembe günü, bir CBDC ihracının ticari bankalardaki likiditeyi nasıl etkileyebileceğini modelleyen bir çalışma yayınladı.

Kamunun dijital para birimine doğrudan erişebilmesi durumunda, ticari bankaların talep mevduatlarının veya rezervlerinin azaltılabildiğini ve bu durumun nakit yetersizliği ile sonuçlandığını tespit etti. Merkez Bankası, bunun nihayetinde kredi faiz oranlarını yükselterek tazmin etmeye zorlayabileceğini belirtti.

Raporda, “Bunun finansal istikrar üzerinde olumsuz etkileri var. Bu da ticari bankaların mevduat sahiplerine ödedikleri nakit rezervlerinin yetersiz olduğu banka panik olasılığını artırıyor” denildi.

Merkez bankalarının merkez bankası olarak bilinen Uluslararası Uzlaşma Bankası (BIS), geçen baharda, herhangi bir ülkenin merkez bankası bir CBDC geliştirmek ve başlatmak istiyorsa, bunu yapmanın etkilerini “dikkatlice tartıracağı” konusunda uyardı. .

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF) genel müdürü ve başkanı Christine Lagarde, nakit talebinin azalması ve dijital para tercihinin artması ışığında CBDC’lerin “keşfedilmesini” teşvik etti.

IBM’in Kasım ayında yayınlanan bir araştırma raporunda, en çok oy alan merkez bankalarının bir toptan CBDC yayınlamaları gerektiğine inandıkları tespit edildi. Ancak blok zincirin yeterli maliyet ve verimlilik avantajları sağlayıp sağlayamayacağından emin değillerdi.

Kripto para forum sayfamız açıldı. Hemen üye olun ve fırsatları kaçırmayın.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu