Kripto Para Piyasalarında Kaybetmeme Yöntemleri – Bölüm 2


Kripto Para Piyasalarında Kaybetmeme Yöntemleri 2


Kripto para piyasalarında kaybetmeme yöntemleri ile ilgili  ilk yazımın devamında konuyu biraz daha detaylandıralım. Bölüm 1’i okumadıysanız aşağıdaki linkten yazıma ulaşabilirsiniz.

Kripto para borsalarında işlem yaparken “phishing” (online dolandırıcılık) dediğimiz güvenlik sıkıntılarını yaşamamak ve tüm varlıklarınızı kaybetmemek adına tarayıcınıza yazdığınız adresin doğruluğundan emin olmalısınız. Unutmayın ki https:// şeklinde başlayan adreslerdeki “S” harfinin -güvenli soket katmanı- eklemesi olduğunu ve ödeme alan sitelerde bulunması gerekliliği vadır.

Kripto Para Piyasalarında Kaybetmeme Yöntemleri - Bölüm 2 1
ssl sertifikalı güvenilir web site örneği

Güvenlik önlemlerinize dikkat ettikten sonra kripto borsalarda pozisyon almadan önce mutlaka ana paranızı en az dörde bölün. Paranızın üç eşit kısmı ile üç farklı altcoin için pozisyon alın. Son kısmı ise Bitcoin olarak hesabınızda tutun. Bu size beklenmedik durumlara karşı müdahale etme imkanı sunacak ve karlılık oranlarınızı arttırmanıza sebep olacaktır. Üç farklı altcoin ile işlem yapmak ise, aksi durumlarda en az zarar görmenizi sağlayabilir. Uzun uzun örneklerle açıklamak yerine kısaca şu cümle anahtarımız olsun:

Bir altcoinden destek noktasını kırdığında da kar sağlanabilir. Yani beklenmedik düşüşler doğru pozisyon almasını bilirsek aslında karımız olabilir. Paramızın dördüncü kısmı bu ihtimaller içindir.

Etrafınızdaki insanlardan etkilenmeyin !

Altcoinlerle kripto borsalarda işlem yaparken gerek günlük hayatınızda çevrenizden, gerekse kripto borsalardaki market hareketlerinden etkilenebilirsiniz. Kimse sizin paranızla nasıl işlem yapılacağını sizden daha iyi bilemez. Etrafınızdan fikirler alın. Mutlaka ulaşabildiğiniz tüm bilenlere danışın. Fakat, yatırım kararlarınızı kendiniz verin.

Market içi volume (işlem hacmi) sıralamalarına dikkat edin. Fakat, anlık hacimlere güvenmeyin. Hepimiz biliyoruz ki balinaların etkisi piyasada her geçen gün daha farklı görülüyor. Araştırmadığınız bir altcoine asla yatırım yapmayın. Yatırım yapmadan önce projenin beyaz kağıdını (whitepaper) okuyarak yol haritasını (roadmap) inceleyin. Yatırım yapmayı düşündüğünüz altcoinin piyasaya ne gibi bir yenilik getirdiğini mutlaka araştırın. Çünkü gerçek hayatla eşleştirilemeyen, ya da sektöre kattığı bir yenilik-farklılık olmayan altcoinlerin kalıcı olma ihtimalleri oldukça azdır.      

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Günlüğü: DM'ler, Twitter Korsanları İçin Bitcoin'den Daha Değerli Olabilir

Teknik Analiz Önemlidir!

Temel analizle başlayarak teknik analiz nedir ne değildir az da olsa mutlaka bilin. Yatırım yapmayı düşündüğünüz altcoinler için teknik analizlerinizi yapın. Teknik analiz programlarınız yoksa bu konuyla alakalı internet sitelerinden faydalanabilirsiniz. Teknik analizlerinizde ilgilendiğiniz altcoin ile alakalı giriş ve çıkış noktalarınızı, dahası hedeflerinizi belirleyin. Bir planınız mutlaka olsun. Ve bu plana mutlaka sadık kalın.

Stop Loss kullanın!

Tahminleriniz tutmayabilir ve hedefinizden uzaklaşabilirsiniz. Bir işiniz çıkabilir düşündüğünüz zaman diliminde inceleme-kontrol yapamayabilirsiniz. bu yüzden kripto borsalarda işlem yaparken mutlaka Stop loss yani kısaca kaybetme noktanızı belirleyin. (Kripto borsaları tam anlamıyla kullanabilmek önemlidir. Maç yaptığınız sahayı iyi tanıyın.) Böylece her zaman kontrol sizde kalmaya devam eder.

Matematik ile aranızı düzeltin!

İyi matematik bilmenin faydalarını kripto borsalarda altcoinlerin karlılık hesaplamalarını yaparken fark edebilirsiniz. 15 TL lik iki adet karpuz almaktansa bazen 5 TL lik 6 adet armut almak size kısa vadede daha çok kazandırabilir. Trade yaparken karlılık paylarınızı mutlaka bilin ve yanılma paylarınızı da hesaba katıp, sakinliğinizi koruyarak, ilk planınıza sadık kalmaya devam edin. 

Eğer belli bir miktarın üzerinde yatırımınız var ise, (küçük meblağlarda komisyon oranları arbitraj karınızı yok edebilir) mutlaka arbitraj nedir-nasıl yapılır? öğrenerek yapılabilecekler hanenize bir yer daha ekleyin.

Ve son olarak şu cümleler her zaman ezberinizde olsun.

  • –Kaçırdığın trene binmeye çalışma!
  • –Az kazanmak hiç kazanmamaktan iyidir!
  • –Duygularınla değil bilgin ile hareket et!
  • –Araştır, araştır ve mutlaka araştırmaya devam et!

Bahsettiklerimin kesinlikle bir yatırım tavsiyesi olmadığını hepiniz biliyor olsanızda belirtmekte fayda var. Amacım her zaman paylaşmak. Unutmayalım; cahiller bilmez yarımın bütünden çok olduğunu.. Bilgilerinizi paylaşın.
Her türlü fikir,öneri ve eleştiriniz için mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.
Herkese bol kazançlar..

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Bu tür yazılarla yatırım hakkında daha çok bilgi sahibi oluyoruz. Tüm yazılarınızı dikkatle takip ederek bilgilerimizi artırıp bakış açımızı geliştiriyoruz. Emeğinize sağlık teşekkürler

  2. Yazılarınızı okuyunca yatırım yapmadığımı aslında kumar oynadığımı fark ettim. Özellikle miktarı en az 4 e bölme fikri gerçekten çok mantıklı. Teknik termleri de anlaşılır şekilde açıklamanız çok önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu