Arbitraj nedir ? Nasıl Yapılır ? - BTC MAGAZİN

Arbitraj nedir ? Nasıl Yapılır ?

Arbitraj nedir ?

Arbitraj, farklı piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin, kripto paranın veya emtianın fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak kar elde edilmesir. Diğer bir değişle borsalar arası kur farkından kazanç sağlama yöntemidir. Günümüzde normal para piyasalarında arbitraj işlemleri, algoritmik yazılımlar ile yapılır hale gelmiştir. Fakat kripto para piyasalarında manuel olarak arbitraj yaparak para kazanmak hala mümkündür.

Arbiraj nasıl yapılır ?

Arbitraj yaparak yatırımcılar belki her gün değil ancak ayda en az 2-3 kez %0.1 ila %2 arasında arbitraj fırsatı yakalayabilirler. Arbitraj takibi yapabilmek için sıkı bir takip, iyi bir plan ve strateji gereklidir. Örnek olarak Bitstamp borsasında BTC/USD değeri 3650$ iken, Cex.io`da 3700 $ diyelim. Kaba bir hesap ile Bitstamp a 3650$ gönderebilmiş ve Bitcoin alabilmiş bir yatırımcı, Cex.io`ya transfer edip satarak 50 $ kar yapabilir. Bir başka örnek de BTC/ETH paritesinde verebiliriz. Binance’de ETH/BTC 0.062 iken Cex.io`da 0.061 olarak işlem gördüğünü düşünelim. Eğer yatırımcı, Bitcoin ile Cex.io dan Ethereum alıp, Binance`de satabilme şansı yakalayabilirse %1.6 lık bir kazanç elde edebilir.

Kripto paralarda arbitraj, itibari paralar veya emtialardan daha kolay yapılabilir. Kripto paralar manuel arbitraj ile para kazanmaya daha müsaittir. Bazı yatırımcılar arbitraj yapacakları borsalarda belli miktar para bulundurup arbitraj alımı için zaman kazanırlar. Arbitrajdan para kazanmak genelde düşük risklidir fakat risk hiç bir zaman sıfır değildir. En büyük dezavantajı geç satışta geç kalmak sureti ile zarar elde etmektir. Arbitraj işleminin hızlı yapılması gerektiği için yatırımın borsada bulunması gerekir, bu durum beraberinde risklere yol açabilir.

Arbitraj yaparak kazanmak mümkün mü ?

Kişisel düşüncem, Arbitraj ayı piyasalarında, yüksek meblağlar kazanmaktan çok parabu dönemde para kaybetmemeyi hedefleyen yatırımcıların gözdesidir. Ortalama bir yatırımcı ayı piyasasında fırsatları değerlendirerek aylık %0.5-2 oranında kendisine kazanç yaratabilir. Önemli olan piyasaların sıkı edilmesidir. Bitcoin-analytics gibi arbitraj siteleri bir çok borsa arasında arbitraj fırsatları hakkında yatırımcılarını bilgilendirmektedir. Bu tip arbitraj siteleri ile borsa komisyon oranlarına kadar yazıp, parite farklılığını yakalama durumunda net kazanç tahmini hesaplanabilir.

Telegram adresim: https://t.me/Kripto_Tunc

Twitter adresim: https://twitter.com/KriptoTunc

E-mail adresim: kriptotunc@gmail.com

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu