Kripto Para Piyasalarında Kaybetmeme Yöntemleri - Bölüm 1 - BTC MAGAZİN

Kripto Para Piyasalarında Kaybetmeme Yöntemleri – Bölüm 1

Kripto Para Piyasalarında Kaybetmeme Yöntemleri

Kripto para piyasalarında işlem yaptığımız kripto para borsalarına, bu borsaların işleyiş biçimlerine, kripto para borsalarının kullanım alanlarına hakim olduğunuza inanarak, nasıl daha güvenli trade yapabiliriz bunlardan bahsedelim.

Unutulmamalıdır ki kripto para borsalarına bir kumarhane muamelesi yapılmamalıdır. Eğer bu düşünce ile kripto para borsalarına giriş yapıyorsanız baştan hata yapıyorsunuz. Çünkü insan yatırım yaparken kumar oynamaz. Siz hiç ev alırken, araba alırken ya tutarsa diyerek, araştırmadan, öğrenmeden bu tarz alış veriş yapan birini tanıdınız mı? Evet miktarı fark etmeksizin kripto para borsalarında aldığınız tüm pozisyonlar birer yatırımdır. Ve yapılan her yatırım, öncesinde derin bir araştırma gerektirir.


Diyelim ki; yatırım yaptığınızın bilincinde olarak borsalarda, daha önceden bildiğiniz altcoinler üzerine trade yapmaya başladınız. Dikkat etmeniz gereken ufak ama önemli noktalardan birisi maker ile taker farkını öğrenmek olmalıdır. Çünkü maker (market yapıcı) ve taker (alıcı) komisyonları farklıdır. Küçük de olsa, her kayıp bizim için önemlidir.

Araştırdığınız altcoinler üzerinde belirlediğiniz fiyatlardan yatırımlarınızı yapmaya başladıktan sonra ise araştırmalarınıza ve takiplerinize ara vermemelisiniz. Tabi ki HODL diye adlandırdığımız bekleme konumunda bir yatırımcı da olabilirsiniz. Ama bu durum farkında olmadan size market etkisiyle yatırımınızı azalttırabilir.


Duygusal bağ kurmayın !

Trade yaptığınız kripto paralar ile aranızda ‘duygusal bağ kurmak” yapılan en büyük hatalardan birisidir. Takım tutar gibi bir altcoine bağlanmak ve o altcoinde gerçeklerin dışında bir hayali beklemek size çok büyük zararlar verebilir. Sizler yatırımcısınız, taraftar değilsiniz. Gereken her durumda yatırımınızı en güvenli limanlara taşımakta özgür ve hatta zorunlusunuz.

Kripto borsalarda dikkat etmeniz gereken bir diğer durum pump-dump coinleridir. Terste kalmamak için mutlaka yatırım yapacağınız coinin geçmiş grafiklerine göz atın. Az kazanmak hiç kazanamamaktan iyidir. Ayrıca FOMO; bir başka deyişle yatırım kaçırma korkusu ve acele ile aldığınız kararlar, sizin zarar hanenize ekleme yapabilir.

Unutulmamalıdır ki kaçırılan trene binmeye çalışmak hem cok zor, hem de çok tehlikelidir. Doğru olan hareket diğer treni beklemektir.

Kripto Para Piyasalarında Kaybetmeme Yöntemleri yazı serimizin devamı için takipte kalın.


Ben yaşam koçu Bahadır Demir. Kripto para yatırımcılarına görüş ve fikirlerimle destek vermek için artık Btcmagazin’deyim.


Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu