Kripto Para Ticaretinde Geriye Dönük Strateji Testi

Kripto para ticaretinde iyi göstergeler ve stratejiler bulduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Stratejinizi geriye dönük olarak test etmeden kullanmaya başlamayın. Bir şeyi satın almadan önce yorum ve incelemelerini okumak ve belki mağazada test etmek gibi bir stratejinin de işe yarayıp yaramayacağını test etmek, çalıştığından emin olmak için önemlidir.

Ticaret stratejinizin işe yarayıp yaramadığını test etmek için doğru yöntem, canlı piyasada sermayenizi kullanmak değildir. Her kripto paranın halihazırda uzun grafik ve tabloları olduğu için stratejinizi geriye dönük olarak test etme imkanına sahipsiniz.

Backtest Nedir?

Kripto Para Ticaretinde Geriye Dönük Strateji Testi 2
Backtest Nedir?

İngilizce’de backtest olarak adlandırılan bu kavram, işe yarayan bir strateji geliştirmek için kullanılan bir döngü şemasıdır. Kripto paranın rastgele veya belirli piyasa koşullarını içeren belirli zamanların grafiğinde stratejiyi test etmek, stratejinin kâr getirip getirmediğini veya ne kadar kâr getirebileceğini anlamanın iyi bir yöntemidir. Kâr elde edemeyeceğiniz bir stratejiyi kullanmak istemezsiniz.

Sermayenizi riske atmadan önce stratejinin sonuçlarını görmek, geleceğe yönelik potansiyel performans değerlendirmesi yapabilmemizi sağlar. Bir strateji tarihsel olarak nasıl sonuç ürettiyse muhtemelen kendini o şekilde tekrarlamaya devam edecektir. Geçmiş verileri test edildiğinde olumlu sonuçlar veren bir ticaret stratejisi, gelecekteki piyasa koşullarında da kârlı olmaya adaydır.

Geriye Dönük Strateji Testi Yapmanın Faydaları

  • Birçok farklı pazar stratejini denerseniz içlerinden en iyisini seçebilirsiniz. Farklı piyasa koşullarında ve tarihlerde iyi performans gösteren bir strateji, güveninizi kazanabilir.
  • Geriye dönük test yapmak, ticaret sermayenizi hiç riske sokmadan sonuç görmek manasına gelir. Stratejinin sonuçlarını sermayenizle görmek yerine bedavaya görebilirsiniz.
  • Geriye dönük test, stratejinizin sağlam ve zayıf yönlerini görmenizi sağlar. Strateji üzerinde birkaç düzenleme yaparak daha iyi sonuçlar elde edebilir, düzenlenmiş stratejiyi gelecek ticaretlerinizde kullanabilirsiniz.
  • Geriye dönük test yaptığınızda muhtemelen zaman harcayacak ve birden çok tekrarlayan ticaret modeli ile karşılaşacaksınız. Bu, yeni ticaret fikirleri yürüterek birçok başarılı strateji geliştirmenize olanak sağlar.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Flow (FLOW) Nedir? Flow (FLOW) Coin Geleceği ve Yorum 2022

Geriye Dönük Strateji Testi Yapma Yöntemleri

Kripto backtest yapmak için otomatik veya manuel olarak kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Otomatik test yapmak için crypto backtesting platform ve araçları bulabilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz hizmet veren Altrady, Tradewell, Cryptohopper gibi platformlar vardır.

Manuel geriye dönük test için ise Tradingview kullanılabilir. Stratejinizde Bollinger Bantlarını, Göreceli Güç Endeksi’ni (RSI), Hareketli Ortalama Yakınsama / Iraksamayı (MACD), Fibonacci’leri, Osilatörleri ve daha birçok momentum göstergesini kullanabilirsiniz. Tradingview kullanmasanız bile kullanacağınız grafik sağlayıcının bunları desteklediğinden emin olmalısınız.

Tradingview’in ücretli üyelikleri, bir strateji oluşturup bunu otomatik olarak test etmeyi sağlayan, grafik üzerinde alım ve satım noktalarını gösteren özelliğe sahiptir. Bu, manuel testi biraz otomatikleştirmeye ve hızlandırmaya yarar. Bu yöntemlerin hiçbiri, herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmanızı gerektirmez.

Sonuç

Hiçbir göstergenin geçmişteki başarısı gelecekteki sonuçları garantilemez. Çok başarılı bir strateji oluştursanız bile işlerin tersine gidebileceğini unutmayın. Ayrıca stratejiyi farklı piyasa koşullarında denemeyi de unutmayın. Ayı piyasaları, boğa piyasaları, halving dönemleri, altseasonlar, enflasyonun çok düşük olduğu zaman dilimleri, emtiaların değerlerinin hızlı arttığı / azaldığı zaman dilimleri gibi farklı dönem testleri, stratejinin hangi dönemlerde iyi çalıştığını test edebilmek için iyi örneklerdir.

Kripto para piyasası hala nispeten yeni bir piyasa olduğu için kesin kalıp ve stratejiler elde etmeyi zorlaştırır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu