Kripto Piyasasında Yeni Oyuncular: Ark ve 21Shares İmzalı Bitcoin Vadeli İşlem ETF’leri Geliyor

Empowered Funds, Alpha Architect’in bir iştiraki olarak, Financial Times’ın raporlarına göre, Ark Invest ve 21Shares markalarını taşıyan üç yeni Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) piyasaya sürme planları üzerinde çalışıyor. Bu yeni ETF’ler, 21Shares ve Ark markalarını taşıyacak, ancak yönetim rolleri değişken olacak: 21Shares alt danışmanlık rolünü, Ark ise alt-alt danışmanlık görevini üstlenecek.

Bu üç ETF’den ilki, Ark 21Shares Active Bitcoin Futures ETF adını taşıyacak ve fonları esasen Bitcoin vadeli işlem ticareti için Chicago Ticari Borsası’na yönlendirecek. Bu ETF, diğer iki Bitcoin fonunun da ana yatırım hedefi olacak. Serinin ikincisi olan Ark 21Shares Active On-Chain Bitcoin Strategy ETF, fonun en az %25’ini Dijital Varlık ve Blockchain Stratejisi ETF’ine ayırmayı hedefliyor. Bu ETF, Bitcoin piyasasının durumuna göre yatırımlarını dinamik bir şekilde yönlendirecek. Eğer piyasa olumluysa, fon tüm yatırımlarını ana ETF’e yönlendirme yeteneğine sahip olacak. Olumsuz koşullarda ise fonun en fazla %75’ini ABD Hazine menkul kıymetleri gibi daha güvenli varlıklara yönlendirebilir.

Serinin üçüncüsü olan Ark 21Shares Digital Asset ve Blockchain Strategy ETF, ana ETF’e yatırım yapmayı ve dijital varlık fırsatlarını keşfetmeyi hedefliyor. Bu fon, yatırımlarının maksimum %80’ini Bitcoin vadeli işlem ETF’ine ayırabilirken, geri kalanını nakit veya gayrimenkul yatırım ortaklıkları gibi diğer yatırımlara yönlendirebilir.

Bu yeni ETF’lerin maliyetleri hakkında henüz bir bilgi yok. Ancak, dosyalar 21Shares’in kurucu ortağı Ophelia Snyder’ın bu fonların portföy yöneticisi olacağını belirtiyor.

Uzmanlar, Ark ve 21Shares’in Bitcoin ETF çeşitliliğini artırmak ve genel ETF stratejilerini geliştirmek adına bu yeni vadeli işlem ETF’lerini başlatmayı planladığını öne sürüyor. SEC’in (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Bitcoin ETF onay sürecindeki yavaşlamaları nedeniyle, şirketler kripto fonlarını çeşitlendirmek için farklı yöntemlere başvurdu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   IMF, El Salvador'u Bitcoin Riskleri Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

Ark, kripto fonlarına olan ilgisini artırmak için kaynaklarını kullanıyor gibi görünüyor. Empowered Funds’ın üst kuruluşu olan Alpha Architect, 31 Temmuz itibarıyla 1.9 milyar dolar değerinde toplam 15 ETF’ye sahip. Geçen yılın bu dönemine kadar yatırımcılar bu fonlara 717 milyon dolar yatırmış, bu da kripto yatırım ürünlerine olan talebin sürekli arttığını gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu