Spot Bitcoin ETF İyimserliği Yükseliyor: ABD’nin Kripto Tutumu Değişiyor mu?

Bernstein’in yeni bir araştırma raporuna göre, ABD’de spot Bitcoin ETF’nin onay alma olasılığı giderek artıyor. Eğer bu onay alınırsa, borsa yatırım fonları Bitcoin’in piyasa değerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde %10’una ulaşabilir.

Uzman Gautam Chhugan, Grayscale Bitcoin Trust’ın tüm Bitcoin miktarının yaklaşık %4’ünü temsil ettiğini belirtiyor. Bernstein‘a göre, düzenleyici onay, kripto piyasasına daha fazla bireysel ve kurumsal yatırımcı çekebilir, bu da büyüme ivmesini artırabilir.

Ancak, SEC yakın zaman önce ARK 21Shares Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin kararını ertelemişti, bu da kripto camiasının bekleyişte kalmasına neden oldu. ARK’in önerisi, Bitcoin’in değerini doğrudan izleyen bir ürün getirmeyi amaçlayan BlackRock ve Fidelity gibi büyük şirketlerin sunduğu bir dizi tekliften sadece bir tanesi.

Bu tür bir fonun, Bitcoin’e olan kurumsal yatırımları teşvik edebileceği ve bu yolla da fiyatını yükseltebileceği düşünülüyor. Yine de, bu görüş herkes tarafından paylaşılmıyor.

Peter Brandt, bir Bitcoin ETF’nin etkisinin çok az olacağını öne sürüyor. SEC, kripto ticaret platformlarındaki dolandırıcılık ve manipülasyon risklerini yeterince ele almamakla gerekçelendirerek geçmişte Bitcoin ETF başvurularını reddetti. Ancak son başvuruların, bu endişelere yanıt olarak yeni hükümler içerdiği gözlemleniyor. Kripto hizmet firması Matrixport ise SEC’nin ard arda birkaç Bitcoin ETF onayı vereceğini ve bu hareketin bir sonraki Bitcoin yükselişini tetikleyebileceğini öngörüyor. Aynı zamanda, ETF sağlayıcılarının perakende ve kurumsal yatırımcıları çekmek için ciddi bir pazarlama yatırımı yapacağını vurguluyorlar.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Wall Street Milyarderi Bitcoin Hakkında Yanıldığını İtiraf Etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu