Litecoin Halving İle Blok Ödülü Artık 12.5 LTC - BTC MAGAZİN

Litecoin Halving İle Blok Ödülü Artık 12.5 LTC

Bildiğiniz üzere halving (yarılanma), bir kripto para biriminin madencilik karşılığının yüzde 50 azalması ile meydana gelen bir durumdur. Litecoin (LTC) Halving de önceki gün gerçekleşerek, madencilere artık blok başı daha düşük miktarda LTC kazandırmaya başladı. İlki 2015’de gerçekleşen Litecoin Halving etkinliğinin ikincisi önceki gün gerçekleşirken yarılama sonunda ödül 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düştü.

Halving neden yapılıyor?

Litecoin Halving, her merkezi olmayan para biriminde olduğu gibi arz ve talep oranını dengede tutmak için yapılmak zorunda. Litecoin’de bu her 4 yılda bir gerçekleşiyor. Bunun nedeni de Litecoin’in enflasyonun önüne geçerek, LTC’nin daha da değerlenmesini sağlamak. Peki bu durum LTC’nin uzun vadeli fiyatını etkileyecek mi? Evet. Önceden blok başına 25 LTC ödül alan madenciler, artık 12.5 LTC almaya başlayacaklar. Bu da madenciliğin 2 kat daha da zorlaşacağı anlamına geliyor. Bu sayede de orta ve uzun vadede LTC’nin fiyatlarında yükselme görebileceğiz.

Fiyatta değişme oldu mu?

Dün gerçekleşen halving etkinliğinden sonra LTC kısa da olsa 100 dolar bandını aştı. Fakat daha sonra 100 dolar destek hattının gerisine düştü. An itibari ile 92 dolardan işlem gören LTC’nin şimdiki destek sevileri 90 dolar. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee’nin, 2011’de oluşturduğu protokole göre piyasaya toplam 84 milyon Litecoin sürülecek. An itibari ile 62.987.993 adet Litecoin dolaşımda bulunuyor. LTC arzının 2140 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bir sonraki halving ne zaman?

Litecoin’in bir sonraki blok ödül yarılanması 2023 yılında gerçekleşecek. Beklenen Bitcoin blok ödül yarılanması ise 2020 yılında gerçekleşecek.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu