Mark Cuban: Kriptoda Her Şeyinizi Kaybedebilirsiniz - BTC MAGAZİN

Mark Cuban: Kriptoda Her Şeyinizi Kaybedebilirsiniz

Amerikalı bir girişimci ve yatırımcı olan Mark Cuban, kripto para birimlerini dot-com balonu ile karşılaştırdı ve kripto piyasasında her şeyi kaybetme ihtimalinin %99 olduğunu söyledi.

NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Cuban, pazartesi günü attığı bir dizi tweet’te, balonun patlamasıyla yalnızca birkaç dijital varlığın hayatta kalacağından bahsetti.

Cuban, en iyi iki kripto varlığı (BTC, ETH) Amazon ve eBay gibi internet şirktleriyle karşılaştırarak Bitcoin ve Ethereum hakkında olumlu ifadelerde bulundu ancak sonunda birçok kripto paranın hayatta kalamayacağını da sözlerine ekledi.

Cuban, kripto paranın arz ve talep kavramıyla yönlendirildiğini ve diğer tüm anlatıların yalnızca satış sahaları olduğunu belirtti. Ona göre, kripto piyasasında en büyük satış adımı “kıtlığa karşı talep.”

Cuban şunları söyledi:

“Kripto ticaretini izlemek, tıpkı internet hisseleri balonu gibi. Bence Bitcoin, Ethereum ve diğerleri, dot-com döneminde inşa edilen, balon patlamasından kurtulan ve Amazon, eBay ve Priceline gibi başarılı olanlara benzeyecek. Çoğu başarılı olmayacak. Ancak kriptoya yatırım yapmak için geri ödeyemeyeceğiniz bir borç alıyorsanız, aptalsınız ve her şeyi kaybetme ihtimaliniz %99’dur. Kişisel felaket hikayeleri kaldıraç üzerine kuruludur.”

Bu arada, kripto almak için borçlanmadan söz etmişken, daha önce bildirdiğimiz gibi Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin de bu konuda uyarılarda bulunmuştu. Buterin o zamanlar attığı bir tweet ile “Lütfen böyle şeyler yapmayın. ETH veya diğer Ethereum varlıklarını satın almak için kimsenin kredi çekmesini asla tavsiye etmem” diyerek, kripto para yatırımcılarına ve takipçilerine krediyi ödeyecek kadar para kazanacakları ve ekstra para kazanacakları umuduyla kripto para satın almak için kredi çekmemelerini tavsiye etti.

Ayrıca Cuban kripto varlıkların değerlemesi konusunu da gündeme getirdi. Bitcoin ve diğer dijital para birimleri son çöküşe rağmen 2021’in başından bu yana yaklaşık %20 arttı. Bitcoin şu anda 35.000$ civarında işlem görüyor ve Ethereum 1.100$’ın üzerine çıktı. Bu nedenle Cuban, kripto piyasasıyla ilgili fiyatlandırma ve değerleme sorunlarını ele aldı.

Cuban şu ifadelerde bulundu:

“İnternet hisseleri balonu sırasında uzmanlar günün fiyatı ne olursa olsun haklı çıkarmaya çalıştı. Altın gibi kripto da arz ve talebe dayalıdır. Değer düşürme, itibari para vb. ile ilgili tüm anlatılar yalnızca satış konuşmalarıdır. En büyük satış adımı kıtlık ve taleptir. İşte bu.”


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu