Mayıs Ayının Dikkate Değer Metaverse Projeleri

Metaverse, birçoğumuzun hayatına Mark Zuckerberg’in Facebook’un ismini Meta olarak değiştirmesiyle girmiş olsa da aslında uzun zamandır var olan bir kavram. Özellikle Roblox, Fortnite ve Minecraft, metaverse’ün uzun yıllardır önemli temsilcileri olsa da blok zinciri bağlantılı metaverse’ler nispeten yeni sayılabilir. Metaverse, sonsuz olasılıklara sahip ve birbiriyle etkileşime girebilen sanal evrenlere verilen isimdir. İnternetin geleceği Web3’ün önemli değerlerinden biri metaverse’lerdir ve sanal & artırılmış gerçeklik ile birleşen bir kavramla önümüzdeki yıllarda çok vaktimizi geçireceğimiz yaşam merkezleri olabilirler. İçeriğimizde Mayıs ayının dikkate değer metaverse projeleri listesine göz atacağız.

Mask Network (MASK)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Metaverse Projeleri 2
Mask Network (MASK)

Mask Network, merkeziyetsiz bir dosya paylaşım ağı ve şifreli sosyal mesajlaşma uygulamasıdır. MASK token da bu projenin kripto parasıdır. Bu protokol, kullanıcıların Twitter ve Facebook gibi sosyal medya gönderilerini şifrelemesini sağlar. Sosyal medyaları bir çatı altında birleştirerek gizlilikleri için yeni düzeyler oluşturan Mask Network, sosyal ağların sağlayamadığı gerçek gizlilik için bir koruma sağlar. Daha fazla mahremiyet ve anonimlik isteyen, merkeziyetsiz bir sanal evrende bulunmak isteyen herkes bu protokolü kullanabilir. Mesajlaşma uygulamasının gelişmiş uçtan uca şifrelemesi ve blok zinciri entegresi sayesinde mesajların şifreleri asla çözülemez ve okunamaz.

$3,68 fiyatındaki MASK token, son haftada tam %10 değer kaybetmiştir.

Decentral Games (DG)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Metaverse Projeleri 3
Decentral Games (DG)

Decentral Games, 2022’nin ilk 4 ayında gerçekten güzel gelişmeler yaşadı. Bu merkeziyetsiz metaverse’ün günlük ortalama 12.000’den fazla aktif kullanıcısı var. Polygon Studios oyun ve NFT platformuna entegre edilen Decentral Games’in merkeziyetsiz oyun ekosistemindeki ana oyunu ICE Poker‘dir. 2022’nin ilk çeyreğinde ikincil NFT satışlarından, NFT mint ücretlerinden ve oyun içi yükseltmelerden toplam 36 milyon dollar kâr eden şirket, bu çeyrekte oyun içi reklamları etkinleştirmiş ve ödül dağıtım sistemini yenilemiştir. Bu endüstrinin en iyilerinden biri olan Decentral Games, tüm gelişmelere karşın son 7 günde %22,2 değer kaybetti ve $0,145’dan işlem görüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Önemli DeFi Tokenları (18 - 24 Nisan)

Aurory (AURY)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Metaverse Projeleri 4
Aurory (AURY)

Aurory, Solana tabanlı bir metaverse’tür. Ekim 2021’de piyasaya sürülen bu metaverse, oyuncularının zengin bir sanal evreni keşfetmelerine olanak tanıyan bir p2e’dir. Oyuncular bu metaverse’te PVE ve PVP savaşları yaparak AURY token kazanabilir. Solana’nın önde gelen NFT pazarı Solanart.io‘da en yüksek puanlı NFT koleksiyonu Aurory’e aittir. Aurrianları, yani metaverse’teki Netfiville ülkesinin köylülerini içeren koleksiyon, Solana’nın en popüler koleksiyonudur. NFT’ler, oyunculara birçok avantaj sağlar ve en ucuz avatar NFT’sinin fiyatı 3 bin doların üzerindedir. Bunlara karşın Aurory’nin piyasa değeri 68 milyon dolardır. Düşük sayılabilecek piyasa değerine sahip AURY token, son haftada %5,1 değer kaybetmiştir ve $7,17’dan işlem görmektedir.

Terra Virtua Kolect (TVK)

Mayıs Ayının Dikkate Değer Metaverse Projeleri 5
Terra Virtua Kolect (TVK)

Terra Virtua, 2018’den beri metaverse ve NFT’ler endüstrisinde hizmetler sağlıyor. VR ve AR alanında da gelişmeye devam eden proje, oyunlaştırma yoluyla dijital koleksiyon alanını kullanıyor ve yeni kullanıcıların ilgisini çekmenin yollarını keşfediyor. Gelişen NFT pazarını sürdürülebilirliği teşvik etmek için Cardano ağı ile entegre eden Terra Virtua Kolect, 100 bin kişilik bir topluluğa sahip. Proje, Nisan ayı başında animelerden ilham alan NFT oyunu Kawaii Islands ile de ortaklığını duyurmuştu. TVK token ile Terra Forma araçları kullanılarak ödüller kazanılabiliyor, NFT’ler toplanabiliyor veya fan tokenlar oluşturulabiliyor. $TVK sahipleri Terra Virtua Prestige kulüplerine özel erişim kazanmak için $TVK’larını stake edebiliyorlar.

$0,08 fiyatındaki TVK token son 7 günde %10,2 değer kaybetti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu