Metaverse’te NFT’lerin Önemi

Metaverse ve NFT’ler kulaktan kulağa yayılarak popülaritelerini artırmayı sürdürüyor. Metaverse’ler ile NFT’lerin birlikte kullanım örnekleri sonsuz olduğu için ikisi birbirinden ayrılamaz iki teknoloji. Metaverse’lerde herkes kendi avatarını oluşturarak sanal gerçeklik evrenine dahil olabiliyor. Oyun oynamak, konserlere katılmak, spor yapmak, alışveriş yapmak ve en önemlisi başkalarıyla etkileşime geçmek için metaverse’lere erişebilir ve ücretsiz şekilde kullanabilirsiniz.

Metaverse’e erişim ücretsizdir ama içerideki öğelerin hepsi ücretsiz değildir. Kullanıcılar az önce saydığımız etkinliklere katılmak için NFT biletlere ihtiyaç duyacaklar. Metaverse’te oyun oynamanın veya oyun oluşturmanın da maliyeti olacaktır, ancak karşılığında getiri de sağlayabilir. Metaverse’te satılan ürünlere değer atanması ve işlemlerin takip edilmesi için gereken teknoloji NFT teknolojisidir. NFT’ler öncelikle dijital sanat ticareti amaçlı kullanılsa da aslında teorik olarak her şeyle bağdaştırılabilirler. Birisinin bir varlık üzerinde hak sahibi olduğunu belirtmeye yarayan NFT’ler, metaverse’teki dijital nesnelere atfetmek için kolay şekilde kullanılabilirler. Metaverse’te bir spor etkinliğine katılmak için NFT bilete, bir gayrimenkul paçasına sahip olduğunu kanıtlamak için de NFT tapuya sahip olabilirsiniz. Ayrıca birçok metaverse oyunu yine NFT şeklinde ödüller dağıtmaktadır.

Metaverse’te NFT Satın Almak

Çoğu metaverse platformunun kendine ait bir kripto parası vardır ve evrende kullanılan resmi para odur. Örneğin Decentraland’de MANA, The Sandbox’ta SAND ve Ceek Smart VR’da CEEK token kullanılır. NFT’ler, metaverse’lerin yapılarını geliştirmektedirler. Açık ve adil bir ekonomi yaratmak ve etkileşimli oyun oynamak, P2E modeli kullanan metaverse platformlarının temel unsurudur. Blok zinciri tarafından desteklenen bu model sayesinde oyuncular varlıklarının tam mülkiyetini alacaktır.

Metaverse’lerin her biri bir veya birden fazla blok zincirinde çalışmaktadır. Örneğin Ethereum’da çalışan Decentraland’de MANA’ya ek olarak ETH de kullanılır. Böylece oyun içi ekonomide ve NFT ticaretinde iki kriptolu bir sistem oluşmaktadır.

Topluluk Deneyimleri

NFT’ler bir topluluğu bir metaverse’te temsil etmenin de iyi bir anahtarı olabilir. Bir kullanıcı bir taraftar topluluğunun belirli bir NFT’sine sahipse o topluluğa desteğini göstererek gerçek ve sanal dünyada iyi bir taraftar olabilir. NFT avatarları kullanıcıların kimliğinin bir uzantısı olarak hizmet etmektedir. Sanal kimliklerini düzenlemek ve özel deneyimlere erişmek isteyen kullanıcılar örnek olarak avatarlarına tuttukları takım tarafından piyasaya sürülen NFT formaları giydirerek takıma olan desteğini sanal evrende göstermiş olur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Temmuz Ayının Gözde GameFi Tokenları

Sanal Mülk ve Sanal Ürün

Sanal araziler, metaverse’lerin en önemli bileşenlerindendir. Kullanıcılar müzayedeye katılarak veya daha sonra ikincil pazarlardan satın alarak bu arazilerin sahipleri olabilir ve gayrimenkullerini uygun gördükleri şekilde geliştirebilir. Mülkiyetlerin sahipliği NFT tapularıyla kanıtlanmaktadır. Mevcut arazide sosyal etkinlikler düzenlenebilir, dükkanlar veya binalar inşa edilebilir, arazi kâr için kiralanabilir veya satılabilir.

Gayrimenkullerde sanal sergiler yapılmaktadır. Ünlü markalar tasarımlarını NFT olarak açık artırmaya çıkarabilir ve kullanıcılar bu ürünlerin ticaretini yapabilir. Metaverse’te ürün satmak için ünlü bir markaya sahip olmanıza gerek yok, örneğin sanal gerçeklikle dahi sanala aktarılarak duyularla hissedilemeyen parfümler bile metaverse’lerde satılan NFT ürünler arasındadır. Herkes ürün, hizmet veya içerik üretip satışa sunmakta özgürdür.

Metaverse Geleceği

Blok zincirlerindeki metaverse’ler hala gelişimlerinin erken aşamasındalar. Bu platformalara erken dahil olup içeride neler olduğunu çözenler önemli kârlar elde etme şansına sahipler. Bu bakımdan hem metaverse tokenlarına hem de NFT’lere yakın ilgi göstermek, doğru fırsatı yakaladığında yatırım yapmayı düşünmek iyi olabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu