Malta Finansal Hizmetler Kurumu 14 Kripto Varlık Vekilini Onayladı - BTC MAGAZİN

Malta Finansal Hizmetler Kurumu 14 Kripto Varlık Vekilini Onayladı

Malta Finansal Hizmetler Kurumu (MFSA), 2 Nisan’da yayınlanan resmi bir açıklamaya göre, daha önce lisans almak isteyen ilk 14 kripto varlık vekilini onayladı.

Onay, geçen yıl Malta hükümeti tarafından kabul edilen Sanal Finansal Varlıklar Yasası’nın (VFA) yürürlüğe girmesinden beş ay sonra geldi. Yerel gazete Malta Times‘a göre, ilk olarak avukatlar, hesaplar ve denetçiler tarafından 250’den fazla başvuru yapıldı. Ancak, bunların yaklaşık üçte ikisi resmi değerlendirme sürecinden geçemedi.

Gazete, yalnızca 28 kişinin ruhsat başvurusunda başarılı olduklarını ve 14 kişinin “küçük detaylarla” onaylandığını söyledi. MFSA, temsilcilerinin şimdi VFA kapsamındaki bu kripto hizmetleri sağlayıcılarına yardım edeceğini belirtti.

MFSA’ya göre, acenteler artık müşterilerin iş planlarını değerlendirmek ve MFSA’ya bir başvuru yapmadan önce uygun şekilde hazırlanmasını sağlamakla yükümlü. Ayrıca, temsilciler müşterileriyle, kara para aklama önleme ve terörle mücadele finansman kılavuzlarına uyup uymadıklarını kontrol ederek özen göstermelidir.

Karar halkın kriptoya ilgisini arttıracak

Kripto endüstrisi için MFSA’nın mükemmellik düzenleyicisi olma çabalarında önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Yetkililer, kararın kripto pazarın bütünlüğünü ve halkın kriptoya ilgisini artıracağına inanıyor.

Bununla birlikte, Malta bankaları yerel kripto şirketleri için banka hesaplarını açmakta hala temkinli. Malta Times, Mart ayının başlarında bir dizi yasal firma ve finans şirketi ile temasa geçtiğinde, bankaların risk düzeyinin yüksek olduğunu söyleyerek hesap açmak için başvurularını reddettiğini bildirdi.

Daha sonra ülkenin Parlamento Mali Hizmetler Sekreteri Silvio Schembri, gazeteye verdiği demeçte, bankaların nihayetinde acentelerin hizmetleri sunmadan önce MFSA onayını almasını beklediklerini söyledi.

Maltalı yetkililer, ülkede bir “blok zincir adası” yaratma taahhüdünde bulunduklarından, bir dizi yüksek profilli blok zinciri ve kripto işletmesi daha kripto dostu bir yargı alanı aramak için Malta’ya taşındı. Son zamanlarda OKEx, Binance ve BitBay dahil olmak üzere birçok büyük kripto borsası Malta’da faaliyetlerini başlattı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu