Pakistan Devlet Bankasından Kripto Para Birimi Hedefi - BTC MAGAZİN

Pakistan Devlet Bankasından Kripto Para Birimi Hedefi

Pakistan’ın YouTube haber kanalı Public News’den 1 Nisan’da çıkan habere göre, ülkenin merkez bankası olan Pakistan Devlet Bankası (SBP) Vali yardımcısı Jameel Ahmad, kurumun 2025 yılına kadar kripto para birimi çıkarmayı hedeflediğini açıkladı.

Yerel basın, ayrıca Pakistan’ın maliye bakanı Asad Umar’ın 1 Nisan Pazartesi günü Elektronik Para Kurumları’nın (EMI’ler) lansmanını kutlayan bir tören sırasında bu açıklamayı yaptığını bildirdi.

Basına göre, bakan federal soruşturma kurumu ve merkez bankasından yeni sistemin siber güvenliğe sahip olmasını temin etmesini istedi. Umar, yüksek profilli tek bir olayın bankacılık sistemindeki güvene onarılamayacak derecede zarar verebileceğini iddia etti.

Amaç yolsuzluk ile mücadele

Merkez bankasının Vali yardımcısı Ahmad, kurumun 2025 yılına kadar merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kavramını serbest bırakmak için çalıştığını açıkladı. Görevliye göre öncelikleri, finansal katılımı ve verimliliği artırmak ve yolsuzlukla mücadele. Bununla birlikte, CBDC’nin tamamen konuşlandırılmasının 2030 yılına kadar gerçekleşmesi hedefleniyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, Pakistan mali suçla mücadelede rekorunu artırmak için yeni kripto para birimi düzenlemeleri uyguluyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu